گیاهان داروئی

گیاهان داروئی

سالیان سال است که در کشورهایی مانند چین، ایران، هند و برخی دیگر از کشورهای شرقی درمان گیاهی رایج است. گیاهانی که می توانند متناسب با طبع افراد به درمان و یا کم کردن عوارض بیماری‌ها منجر شوند. مردمان شرقی، معمولا به داروهای گیاهی بیش از داروهای شیمیایی اعتماد می کنند، چون معتقدند که آسیب کمتری به بدنشان می رساند و حتی گاه به اشتباه گمان میکنند که گیاهان دارویی بی خطرند. علاوه بر این، به علت هزینه کمتری که گیاهان دارویی نسبت به داروهای شیمایی دارند و سهولت در استفاده، مورد استقبال بیشتری قرار می گیرند.

گیاه کندر دارای طبیعت گرم و خشک است. برخی از مهمترین خواص درمانی کندر به طور خلاصه عبارتند از:

  • تقویت حافظه

یکی ا مهمترین و اصلی ترین خواص کندر تقویت حافظه و استفاده از آن برای درمان فراموشی در طب سنتی است. مصرف کندر ضعف حاظه را از بین میبرد.

  • درمان اسهال و استفراغ

یکی از خواص کندر درمان اسهال است. به این منظور مقداری کندر را با آب سرد بخورید. همچنین استفاده از کندر باعث قطع استفراغ میگردد.

  • کاهش اختلالات قاعدگی

یکی از خواص درمانی بی نظیر این صمغ گیاهی کاهش و درمان خونریزی‌های شدیدی است که در دوران قاعدگی بارها برای زنان و دختران جوان اتفاق می افتد، برای این منظور کافی است مقداری از کندر را هر روز مانند آدامس جویده و میل نمایید

.استحکام لثه و رفع بوی بد دهان

جویدن کندر مانند آدامس در استحکام لثه بسیار موثر است، همچنین یکی از راههای درمان بوی بد دهان جویدن کندر است.

  • باز شدن صدا

خوردن صمغ کندر موجب بهبود خش صدا و صاف شدن آن می‌شود، از خواص کندر کاهش خلط و ترشحات حلقی بوده که این امر باعث برطرف شدن خشونت صدا میگردد.

  • مفید برای زنان باردار

خوردن کندر در بارداری برای افزایش هوش جنین و زیباتر شدن آن بسیار موثر است. در روایات دینی ما به زنان باردار توصیه شده در ماه سوم بارداری کندر را مصرف کنند. میزان مصرف کندر در بارداری به میزان یک نخود به صورت روزانه است. مصرف کندر بويژه در زنان باردار و تأثير آن روی حافظه نوزاد از قديم الايام مورد تأکيد بوده است.

  • درمان زخم

یکی از راههای درمان خانگی زخم خوردن و مکیدن کندر است. متخصصان طب سنی به افرادی که بد زخم هستند، توصیه میکنند به مدت 3 تا 4 روز، روزانه به اندازه یک نخود از کندر را مکیده و بخورند.

  • تسکین اعصاب و کاهش تپش قلب

یکی دیگر از خواص کندر که بسیار مورد توجه قرار گرفته، استفاده از روغن این گیاه برای تسکین اعصاب و کاهش تپش قلب است. به این منظور مقدار یک نخود از این صمغ را داخل روغن کنجد ریخته و بر روی حرارت قرار دهید و اجازه دهید حل شود. سپس از این روغن برای ماساژ ستون فقرات استفاده کنید. ماساژ ستون فقرات با روغن کنجدی که در آن کندر حل شده است، علاوه بر تسکین اعصاب و ریلکسی، باعث بهبود تپش قلب و آرامش فرد میگردد.

  • درمان خشکی پوست

بهبودی خشکی پوست از دیگر خواص کندر است. به این منظور به اندازه سر انگشت از کندر را داخل مقداری روغن بادام ریخته و حرارت دهید تا حل شود. پس از اینکه روغن سرد شد، از این روغن همانند لوسیون بر روی قسمتهایی از پوست که دچار خشکی شده است بمالید. از صمغ کندر امروزه در ساخت انواع لوسیونها و کرمهای ضد چین و چروک پوست و ضد پیری استفاده میشود. برای رفع خشکی پوست میتوانید مطلبی را که در همین سایت با عنوان درمان خانگی خشکی پوست با ماسک های گیاهی است مطالعه نمایید.

کرونا هر روز بیش از قبل رنگ عوض کرده و با جهشی دیگر، جوامع پزشکی را غافلگیر می‌کند. ناشناخته بودن ویروس و جهش های زیاد آن باعث شده که پزشکان و محققان نتوانند به روشنی بگویند چه دارویی می‌توانند صد در صد کرونا را درمان کرده یا از ابتلا به آن پیشگیری کند. همانطور که می‌ببینند واکسن‌های متنوعی هم که توسط کشورهای مختلف ساخته شده است، اثرگذاری‌های متنوعی دارند و هیچ‌کدام‌شان به پیشگیری صد درصد از کرونا منتج نشدند.

بر همین اساس است که متخصصین طب سنتی، با مشاهده‌ی عوارض کرونا و نوع بیماری که معمولا به درگیر شدن ریه می‌انجامد باور دارند که بر اساس دستورالعمل های طب سنتی می‌توانند کرونا را درمان کنند. همان طور که گفته شد قرن هاست که در طب سنتی از کندر به عنوان دارویی برای بهبود عوارض بیماری آسم و برونشیت استفاده می شود. مطالعاتی وجود دارد که نشان می دهد کندر از لکوترین که تولید آن در ریه باعث از بین رفتن بافت آن می شود، جلوگیری کرده و در نتیجه عوارض مربوط به کرونا، آسم و برونشیت را بهبود می بخشد.

روش تهیه دم کرده کندر برای کرونا

برای درمان کرونا، توصیه می شود که از دمنوش (دم‌کرده‌) کرونا استفاده کنید. بدین منظور، یک قاشق چای خوری کندر خالص را درون لیوان دمنوش بریزید، سپس با با آب جوش لیوان را پر کنید. سر لیوان را ببندید. کندر درون آب ته‌نشین می‌شود، بنابراین هر چند دقیقه لیوان را تکان دهید تا کاملا درون آب جوش حل شود. با این کار دمنوشی کرم رنگ خواهید داشت. پس از 15 الی 20 دقیق کندر درون آب حل می‌شود و می‌توانید آن را میل کنید. مدت زمان مصرف کرونا بهتر است 5 الی 6 روز بوده و بیش از این نباشد. چنانچه درگیری ریه زیاد است، به جای یک قاشق چایخوری از یک قاشق غذاخوری کندر استفاده کنید و اگر کندر با مزاج فر هماهنگی ندارد، می‌توان به همراه آن عسل مصرف کرد. بهترین زمان مصرف دمنوش کندر برای درمان کرونا، اول صبح یا آخر شب است.

دیدگاه ها
اولین دیدگاه را شما بنویسید | ثبت دیدگاه