چالش کپی رایت و ناشران فروشگاه فایل فاپول

چالش کپی رایت و ناشران فروشگاه فایل فاپول

هدف اصلی قانون کپی رایت، حفاظت از زمان، تلاش و خلاقیت خالق اثر است و ما در فروشگاه فایل فاپول تمام انرژی و هدف خود را در اجرای دقیق قوانین کپی رایت برای ارزش نهادن به ناشرین گرامی صرف خواهیم کرد.


کپی‌رایت حقی‌ است که به موجب آن به پدیدآورنده اثر اجازه داده می‌شود که نسبت به انتشار و فروش اثر ادبی، هنری یا علمی خویش تصمیم بگیرد که این حق توسط قانون‌گذار حمایت می‌شود. در واقع کپی‌رایت راهی قانونی است که برای حمایت از حقوق مادی و مالی پدیدآورندگان یا تولیدکنندگان آثار ادبی، هنری و علمی طرح و پایه‌ریزی شده است. برخورداری از کپی‌رایت برای پدیدآورنده این مزیت را دارد که دیگر دغدغه‌ی آن را ندارد که دیگران حقوق مادی و اخلاقی او را زیر پا بگذارند. حقوق مادی همان حق بهره‌برداری انحصارگرایانه از مزایای اقتصادی و مادی یک اثر است. دارنده ی این حق، می‌تواند با کپی‌برداری، نشر، ترجمه، اجرا و… حقوق مالی اثر را استیفا کند و مانع از تعرض دیگران نسبت به آن شود.

 

کپی‌رایت محتوا و فایل های دیجیتال قابل دانلود

در کشور ما متاسفانه کپی‌رایت محتوا ارزش چندانی نداشته و کپی‌برداری به امری متداول بدل شده و همواره یکی از دغدغه‌های کسانی که مخصوصا در فضای مجازی محتوا تولید می‌کنند، بوده است. در سال‌های اخیر قانون‌گذاران با تصویب و تکمیل قوانین مربوط به کپی‌رایت تلاش برای حمایت هر چه بیشتر از آثار فکری کرده‌اند.
هنگامی که از یک وب‌سایت دیدن می‌کنید، کپی کردن مطالب و تصاویر آن با چند کلیک انجام‌پذیر است و بسیاری از ما به دلایل مختلف خیلی راحت این کار را انجام می‌دهیم. اشتباه عمومی درباره‌ی محتوای موجود موجود در اینترنت، این است که اینترنت یک فضای عمومی بوده و برداشت مطالب آن آزاد است و کپی‌رایت محتوا را در نظر نمی‌گیریم به خصوص که ذخیره‌سازی و کپی‌برداری از فایل‌های آن به سادگی امکان پذیر است و تقریبآ نمی‌توان از آن جلوگیری کرد. این طرز فکر نادرست است چرا که امکان کپی از محتوای متنی در اینترنت به معنای آزاد بودن کپی نیست بلکه به خاطر غیرقابل‌اجتناب بودنش است. آنچه در اینترنت میبینیم در صورتی قابل کپی کردن است که یا دولتی باشد یا تاریخ کپی رایت آن منقضی شده باشد و یا صاحب وب‌سایت حق کپی‌رایت محتوا خود را لغو یا واگذار کرده باشد.
ساده‌ترین راه‌حل برای جلوگیری از ادامه‌ی فرآیند کپی‌کاری متنتان تماس با فرد یا گروه کپی‌کار است اما بسیاری از نویسندگان و تولیدکنندهای محتوا تصور می‌کنند که پیگری و تذکر به کپی‌کننده بی‌فایده است. اگر نیاز به پیگیری قضایی بود، قانون ایران در مواد متفاوتی از قانون تجارت الکترونیک به کپی‌رایت محتوا پرداخته است. 


قانون تجارت الکترونیک و حمایت از کپی‌رایت محتوا

قانون تجارت الکترونیک درباره‌ی کپی‌رایت محتوا موادی دارد. اگر در زمینه‌ی تولید محتوا فعالیت دارید، از قوانین کپی‌رایت و نحوه برخورد قانونی، مرجع قابل رسیدگی و شرایط قانونی کپی‌رایت در کشور مطلع باشید. این اطلاعات می‌تواند به بهترین تصمیم‌ در زمان پیگیری منجر شود.
قانون تجارت الکترونیک ایران در مبحث دوم فصل اول در ماده‌۶۲ تحت عنوان” حمايت از حقوق مولف در بستر مبادلات الكترونيكي” به این مهم پرداخته است.
ماده ۶۲- حق تكثير، اجراء و توزيع (عرضه و نشر) آثار تحت حمايت قانون حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان مصوب ۳/۹/۱۳۴۸ و قانون ترجمه و تكثير كتب و نشريات و آثار صوتي مصوب ۲۶/۹/۱۳۵۲ و قانون حمايت از حقوق پديد آورندگان نرم افزارهاي رايانه اي مصوب ۴/۱۰/۱۳۷۹، به صورت داده پيام منحصراً در اختيار مولف است. كليه آثار و تاليفاتي كه در قالب داده پيام مي باشند، از جمله اطلاعات، نرم افزارها و برنامه هاي رايانه‌ای، ابزار و روش‌های رايانه‌ای و پايگاههای داده و همچنين حمايت از حقوق مالكيت‌های فكری در بستر مبادلات الكترونيكی شامل حق اختراع، حق طراحی، حق مولف، حقوق مرتبط با حق مولف، حمايت از پايگاه‌های داده، حمايت از نقشه مدارهای يكپارچه قطعات الكترونيكی و حمايت از اسرار تجاري، مشمول قوانين مذكور در اين ماده و قانون ثبت علائم و اختراعات مصوب ۱/۴/۱۳۱۰ و آيين نامه اصلاحي اجراي قانون ثبت علائم تجارتي و اختراعات مصوب ۱۴/۴/۱۳۳۷ خواهد بود.

اقدامات فروشگاه فایل فاپول در خصوص کپی‌رایت محتوای دیجیتال

موضوع کپی رایت در چند ماه اخیر به یکی از چالش های اساسی ما در فاپول تبدیل شده است و روزانه تماس های زیادی در خصوص عدم رعایت کپی رایت محصول در پشتیبانی فاپول توسط کارشناسان پاسخ داده می شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا با ارائه بروزرسانی های جدید و تخصصی در زمینه کپی رایت اقدامی مهم و عملی برای حفظ کیفیت و ارتقا کمیت فایل های اصلی گردیم. چرا که معتقدیم اهمیت دادن به موضوع کپی رایت و جلوگیری از تکثیر بی مورد انواع محتوا و فایل های دیجیتال توسط افراد سودجو، منجر به اعتماد ناشران ارزشمند خواهد شد و نهایتا شاهد افزایش چشمگیر انتشار محصولات اصلی و کاملا قانونی در بستر فروشگاه فایل فاپول خواهیم بود.

تا کنون بارها گزارش کپی رایت دریافت شده است و ساعت ها صرف بررسی و حذف یا انتقال محصولات از ناشر کپی کننده به ناشر اصلی کرده ایم. اما متاسفانه با توجه به عدم فرهنگ سازی در این زمینه در بازار دیجیتال ایران شاهد افزایش کپی محصولات هستیم و روز به روز به حجم کاری ما در این خصوص افزوده می شود. 

با توجه به اینکه فاپول به عنوان اولین فروشگاه فایل موفق به اخذ مجوز نشر بر خط از وزارت ارشاد شده است، ناشران اصلی فایل ها می توانند پس از انتشار محصول، متن کپی رایتی که در صفحه محصول در اختیارشان قرار میگیرد در ابتدای فایل خود (به هر نحوی که قابل مشاهده باشد) قرار دهند تا امتیاز ویژه ای هنگام بررسی کارشناسان فاپول در هنگام گزارش نقض قوانین کپی رایت به آن تعلق بگیرد.
با بروزرسانی جدید فاپول از این پس هر گونه گزارش نقض قوانین کپی رایت که از طرق مختلف مانند گزارش مشتری، سایر ناشران، DMCA، دادستانی، بررسی کارشناسان فاپول و ... ) به دست ما برسد با بررسی آن به صورت کامل و در صورت تایید گزارش، محصول از حالت انتشار خارج شده و به حالت "نقض قوانین کپی رایت" تبدیل میشود. لازم به ذکر است که اگر تعداد محصولات در این وضعیت برای فروشگاهی به عدد 20 برسد، فروشگاه خاطی به صورت دائم دسترسی خود را به فاپول از دست خواهد داد. همچنین ملاک اختصاص ناشر اصلی برای فایل های عمومی، اولا تاریخ انتشار و ثانیا تکمیل بودن توضیحات محصول برای ارائه به مشتری خواهد بود و حذف یا ماندگاری محصول به تصمیم کارشناس محتوا فاپول خواهد بود.


در ادامه با بروزرسانی های آتی فاپول و با ویژگی های کاملا کاربردی در جهت حمایت و اجرای دقیق قانون کپی رایت در خدمت شما ناشرین گرامی خواهیم بود.
 

دیدگاه ها
اولین دیدگاه را شما بنویسید | ثبت دیدگاه