530 کیلومتر در ساعت؛ هدف گذاری تازه برای کوئنیگزگ یسکو Absolut

530 کیلومتر در ساعت؛ هدف گذاری تازه برای کوئنیگزگ یسکو Absolut

شرکت کوئنیگزگ چند روز پیش، همزمان با رونمایی از اولین ابرخودروی چهار نفره جهان با نام Gemera، نسخه ای ویژه از راکت زمینی یسکو (Jesko) را نیز با نام Absolut (به معنای مطلق) معرفی کرد. در زمان معرفی کوئنیگزگ به تمامی جزئیات این نسخه نپرداخته و تنها به چند مورد بسند نمود؛ از جمله اینکه یسکو Absolut  سریع ترین ساخته کمپانی لقب گرفته و در آینده هیچ مدل دیگری به رکورد سرعت آن حمله نخواهد کرد.
با توجه به این اطلاعات می توان متوجه شد که یسکو Absolut نهایت سرعتی بیشتر از 446.97 کیلومتر در ساعت - که قبلا توسط اگرا RS ثبت شده - خواهد داشت.
کوئنیگزگ یسکو Absolut
به تازگی نشریه Road and Track در مصاحبه با بنیانگذار و مدیرعامل خودروساز سوئدی یعنی آقای کریستین ون کوئنیگزگ به اطلاعات بیشتری در رابطه با توانایی های حرکتی یسکو Absolut دست یافته است. به گفته آقای ون کوئنیگزگ، شبیه سازی های کامپیوتری نشان می دهد در تئوری این ابرخودروی شگفت انگیز توانایی ثبت سرعت 330 مایل (532 کیلومتر) در ساعت را دارد.
                     

یسکو Absolut (چپ) در کنار یسکوی استاندارد (راست)

آنطور که مدیرعامل کوئنیگزگ افزوده، یسکو Absolut نیروی خود را از یک موتور 5 لیتری V8 توئین توربو با 1600 اسب بخار قدرت دریافت می کند. نیروی موتور هم از طریق گیربکس 9 سرعته خودکار به سمت چرخ ها هدایت می شود؛ کوئنیگزگ می گوید این گیربکس فوق العاده سریع بوده و در کسری از ثانیه می تواند از هر دنده ای به دنده متناسب با شرایط برود. این خودرو با ضریب درگ 0.278 ایرودینامیک بسیار خوبی دارد.
کوئنیگزگ یسکو Absolut
مسلما عبور از رکورد 490 کیلومتر در ساعت که توسط بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس ثبت شده و ثبت رکورد 530 کیلومتر با چالش های زیادی همراه خواهد بود. داشتن مسیر مستقیم با طول زیاد یکی از این موارد است. در پاسخ به این سوال که آیا مسیر 3 مایلی (4.8 کیلومتر) Johnny Bohmer Proving Grounds واقع در فلوریدا برای رکوردشکنی کافی است یا خیر، آقای ون کوئنیگزگ گفته یسکو Absolut آنجا احتمالا به 85 درصد از حداکثر سرعت خود می رسد. با یک حساب ساده می توان نتیجه گرفت که این ابرخوردی سوئدی در مسیر مذکور به نهایت سرعت 451 کیلومتر در ساعت دست پیدا می کند.
پیست Ehra-Lessien با توجه به مسیر مستقیم 8.7 کیلومتری بهترین مکان برای ثبت حداکثر سرعت به شمار می رود. از آنجایی که این پیست به فولکس واگن تعلق دارد و بوگاتی هم زیر مجموعه این کمپانی است، بعید به نظر می رسد که ژرمن ها اجازه رکوردشکنی را به سوئدی ها بدهند.
نکته جالب توجه اینکه کریستین ون کوئنیگزگ از بابت تایر اصلا نگرانی ندارد. او در این باره گفته تست های داخلی شرکت حکایت از آن دارد تایرهای استاندارد یسکو Absolut هنگام حرکت با سرعت 532 کیلومتر در ساعت می توانند تا یک دقیقه فشارهای وارده را تحمل کنند. آقای ون کوئنیگزگ اضافه کرده هنگام تست مقامات میشلن نیز حضور داشته و از مشاهده نتایج بسیار شگفت زده شده اند.
همانطور که پیشتر به اطلاعتان رسانده ایم، به غیر از کوئنیگزگ یسکو Absolut، شرکت هنسی با ابرخودروی ونوم F5 و شرکت SSC North America با ابرخودروی تواتارا به دنبال پایین کشیدن بوگاتی شیرون سوپر اسپرت 300 پلاس از تخت سلطنت هستند.
منبع: motor1

دیدگاه ها
اولین دیدگاه را شما بنویسید | ثبت دیدگاه