همه چیز در مورد متاورس دوست داشتنی!

همه چیز در مورد متاورس دوست داشتنی!

فعالین حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال به تازگی با یک مفهوم جدید به نام (متاورس Metaverse) رو به رو شده اند. در ماه‌های اخیر شما هم ممکن است چیزی به نام متاورس شنیده باشید. شاید خوانده باشید که متاورس قرار است جایگزین اینترنت شود یا اینکه همه ما قرار است در آن زندگی کنیم. شاید فیس بوک (یا ده‌ها شرکت کوچک‌تر) سعی در تصاحب آن داشته باشد و شاید ربطی به NFT‌ ها داشته باشد؟ تغییر برند متا و سرمایه‌گذاری اخیر فیس بوک، موج جدیدی از علاقه به متاورس را برانگیخت.

فهرست مطالب

 • متاورس چیست؟
  • متاورس بازی
 • تفاوت بین AR و VR چیست؟
 • موارد استفاده متاورس Metaverse چیست؟

ایده متاورس این است که فضاهای آنلاین جدیدی ایجاد می‌کند که در آن تعاملات افراد می‌تواند چند بعدی باشد. جایی که کاربران می‌توانند خود را در محتوای دیجیتال غوطه‌ور کنند نه اینکه صرفاً آن را مشاهده کنند. افزایش علاقه به متاورس را می‌توان در نتیجه ویروس همه گیر کووید19 دانست. از آن جایی که افراد مجبور به کار و تحصیل از راه دور کردند، تقاضا برای راه‌هایی برای واقعی‌تر کردن تعامل آنلاین افزایش یافت. برای اینکه بدانید متاورس چیست و با بهترین ارزهای دیجیتال متاورس آشنا شوید تا انتها همراه ما باشید.

تاریخچه

این کلمه در سال 1992 در رمان علمی تخیلی دیستوپیایی به نام Snow Crash نوشته نیل استفنسون ابداع شد. در این کتاب، متاورس مجموع واقعیت‌های مجازی و افزوده‌شده است که بر روی یک «خیابان» بسیار طولانی متمرکز شده‌اند که مردم به‌عنوان آواتار در آن راه می‌روند و می‌توانند با استفاده از عینک و اتصال به پایانه‌ها به آن دسترسی داشته باشند. از آن زمان، کلمه «metaverse» برای توصیف انواع ابتکارات متمرکز بر ایجاد یک واقعیت مجازی دائمی‌تر که به زندگی فیزیکی ما نفوذ می‌کند، استفاده شده است.

 

پسوند متا به معنای «پشت یا فراتر» است، همچنین می‌تواند به معنای «جامع تر» و حتی «متحول کننده» باشد. نیمه دوم کلمه، verse، از کلمه «universe» مشتق شده است. به طور کلی، کلمه «metaverse» به دنیای مجازی اشاره دارد که یک شکل جدید از جهان فیزیکی است.

متاورس چیست؟

 

متاورس یک شبکه گسترده از جهان‌های سه بعدی و شبیه‌سازی‌های دائمی و بی‌درنگ است که از تداوم هویت، اشیاء، تاریخ، پرداخت‌ها و حقوق پشتیبانی می‌کند و می‌تواند به طور همزمان توسط تعداد بسیار نامحدودی از کاربران، هر کدام با یک فرد، تجربه شود. متاورس ترکیبی از چندین عنصر فناوری، از جمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و ویدئو است که در آن کاربران در یک جهان دیجیتال «زندگی می‌کنند». حامیان metaverse تصور می‌کنند که کاربران آن در همه چیز از کنسرت‌ها و کنفرانس‌ها گرفته تا سفرهای مجازی به سراسر جهان، کار، بازی و ارتباط با دوستان خود را حفظ کنند.

آیا می‌توان متاورس را مرحله بعدی اینترنت خواند؟ متاورس یک بلاک چین نسل دوم است که بستری را برای دارایی‌های دیجیتال و همچنین قراردادهای هوشمند فراهم می‌کند. با استفاده از نرم‌افزار منبع باز ساخته شده است که هر کسی می‌تواند از آن برای ایجاد متاورس خود یا استفاده از موارد موجود استفاده کند. کلمه «metaverse» در ارتباط با واقعیت مجازی (VR) و فضای سایبر استفاده می‌شود. Metaverse یک محیط دیجیتالی فراگیر است که در آن می‌توانیم آواتارهای خود را ایجاد کنیم، مهارت‌های جدید را بیاموزیم و با افراد دیگر در سراسر جهان بازی کنیم. این دنیای دیجیتال توسط مردم در سراسر جهان به اشتراک گذاشته خواهد شد. این کشور پول و اقتصاد، قوانین و هنجارهای اجتماعی خود را خواهد داشت.

«متاورس، مجموعه‌ای از فضاهای مجازی است که در آن می‌توانید با افراد دیگری که در فضای فیزیکی مشابه شما نیستند، بسازید و کاوش کنید. »

Metaverse خود را به عنوان یک پروژه بلاکچین عمومی و منبع باز معرفی می‌کند که هدف آن ارائه زیرساخت اصلی برای اهداف اجتماعی و شرکتی است. هدف آن ایجاد جهانی است که در آن دارایی‌های دیجیتال (توکن هوشمند متاورس و توکن قابل شناسایی متاورس) و هویت‌های دیجیتال (آواتار) از تراکنش‌های دارایی از طریق یک واسطه ارزشمند (اوراکل) پشتیبانی کنند. متاورس یک واقعیت دیجیتالی است که جنبه‌های رسانه‌های اجتماعی، بازی‌های آنلاین، واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR) و ارزهای دیجیتال را ترکیب می‌کند تا به کاربران امکان تعامل مجازی را بدهد.

متاورس فضاهای آنلاینی ایجاد می‌کند که در آن تعاملات کاربر چند بعدی‌تر از فناوری فعلی است. به جای مشاهده صرف محتوای دیجیتال، کاربران در متاورس قادر خواهند بود خود را در فضایی غوطه‌ور کنند که در آن دنیای دیجیتال و فیزیکی همگرا می‌شوند. این کلمه زمانی در اخبار ظاهر شد که در اواسط اکتبر 2021 شایعاتی در مورد تغییر نام تجاری فیس بوک با نامی جدید برای پذیرش تعهد این شرکت به متاورس شروع شد. مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیس بوک، نام جدید متا را در کنفرانس فیس بوک کانکت 2021 در 28 اکتبر اعلام کرد و وب سایت جدیدش آن را به عنوان «یک شرکت فناوری اجتماعی» معرفی کرد. در آینده، شما قادر خواهید بود با دوستان و خانواده دور هم جمع شوید، کار کنید، یاد بگیرید، بازی کنید و یا خرید کنید. تجربیات کاملاً جدیدی که واقعاً با طرز فکر ما در مورد رایانه یا تلفن امروز مطابقت ندارد.

فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) در متاورس ترکیب شده‌اند تا حسی از حضور مجازی ایجاد کنند. مدیر عامل فیس بوک مارک زاکربرگ معتقد است که عینک‌های واقعیت افزوده در نهایت به اندازه تلفن‌های هوشمند گسترده خواهند شد. در اکتبر 2021 فیس‌بوک اعلام کرد که قصد دارد 10000شغل جدید با مهارت بالا در اتحادیه اروپا (EU) ایجاد کند تا به شکل‌دهی متاورس کمک کند. در یک بیانیه مطبوعاتی در 17 اکتبر 2021 اشاره کرد که متاورس «مرحله جدیدی از تجربیات مجازی به هم پیوسته با استفاده از فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده است. در قلب آن این ایده وجود دارد که با ایجاد حس بیشتر «حضور مجازی»، تعامل آنلاین می‌تواند به تجربه تعامل حضوری بسیار نزدیک‌تر شود.»

انتظار می‌رود که علاقه به متاورس به طور قابل توجهی افزایش یابد زیرا سرمایه گذاران و شرکت‌ها می‌خواهند بخشی از آنچه که می‌تواند در آینده بسیار تحول ایجاد کند، باشند. زاکربرگ در گفت‌وگو با سایت فناوری The Metaverse گفت:

« من فکر می‌کنم که این بخش بزرگی از فصل بعدی برای نحوه تکامل اینترنت پس از اینترنت تلفن همراه خواهد بود و فکر می‌کنم که این فصل بزرگ بعدی برای شرکت ما نیز خواهد بود.»

در پاسخ به اینکه متاورس چیست فیس‌بوک متاورس را اینگونه تعریف می‌کند:

«مجموعه‌ای از فضاهای مجازی که می‌توانید با افراد دیگری که در همان فضای فیزیکی شما نیستند، ایجاد و کاوش کنید.»

همچنین زاکربرگ در سخنرانی هفته گذشته خود در فیس بوک کانکت یک چشم‌انداز باشکوه از متاورژن را به عنوان «اینترنت حتی فراگیرتر و تجسم یافته تر» توصیف کرد که در آن شما می‌توانید تقریباً هر کاری را که تصور کنید انجام دهید. با دوستان و خانواده دور هم جمع شوید، کار کنید، یاد بگیرید، بازی کنید، خرید کنید، بسازید و… .

متاورس بازی

Gaming Metaverse ایده‌ای برای یک محیط غوطه‌ور سه بعدی است که توسط گیمرها استفاده می‌شود و از ابتدا به عنوان یک واقعیت مجازی عظیم ساخته شده است. هیچ قانون یا محدودیتی به جز مواردی که قبلاً توسط برنامه نویسان با استفاده از فناوری موجود بر روی آن گذاشته شده است، ندارد. در گیمینگ متاورس، کاربران می‌توانند در دنیای سه‌بعدی بی‌درنگ تجربه و تعامل داشته باشند. آن‌ها می‌توانند با استفاده از متن، چت یا صدا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. آن‌ها می‌توانند جهان را کشف کنند، با اشیاء و افراد موجود در آن تعامل داشته باشند یا معاشرت کنند. Gaming Metaverse توسط یک سرور مرکزی کنترل می‌شود که تمام فرآیندهای واقعیت مجازی، از جمله فرآیندهای ورودی بازیکن حیاتی را اجرا می‌کند. سرور همچنین تمام کارهایی که در متاورس انجام می‌شود را ثبت می‌کند. بنابراین اگر قرار بود چیزی در آن اتفاق بیفتد، ما می‌توانیم مشخص کنیم که چه کسی مسئول آن بوده و اقدامات لازم را انجام دهیم.

 

تفاوت بین AR و VR چیست؟

اکنون که دانستید متاورس چیست در این قسمت شما را با تفاوت VR و AR آشنا می کنیم. واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) دو فناوری هستند که برای مدتی در حال توسعه بودند اما در سال 2021، به شدت در سطح جهانی اجرا شدند. ابتدا باید با مفهوم هر دو مورد آشنا شویم.

واقعیت افزوده AR: یک فناوری است که اشیاء مجازی را با زندگی واقعی ترکیب می‌کند. این فناوری به جای استفاده از رایانه برای تولید آنچه در مقابل خود می‌بینید، تصاویر دیجیتال را بر روی دید شما از دنیای واقعی قرار می‌دهد. برای ارائه یک تجربه واقعیت افزوده به کاربر، آن‌ها باید دستگاهی داشته باشند که بتواند تصاویر دیجیتال را مستقیماً در چشمان او پخش کند یا آن‌ها را روی آنچه که از طریق صفحه تلفن یا تبلت «می بیند» بپوشاند.

واقعیت مجازی VR: تجربه واقعیت مجازی است که در آن تقریباً به طور کامل در دنیایی که توسط کامپیوتر تولید می‌شود غوطه‌ور هستید. فناوری واقعیت مجازی به شما می‌گوید که دیگر در محدوده فیزیکی جهان ما نیستید. در عوض، حواس شما به شما می‌گوید که کاملاً جای دیگری هستید. به عنوان مثال، هنگام استفاده از هدست واقعیت مجازی، میدان دید شما تقریباً به طور کامل توسط تصاویر دیجیتال و صداهای ایجاد شده توسط دستگاه مسدود می‌شود تا به نظر برسد که به دنیای دیگری منتقل شده اید.

 • تفاوت اصلی بین فناوری AR و VR این است که واقعیت مجازی شما را به طور کامل از دنیای فیزیکی جدا می‌کند. در مقابل، واقعیت افزوده شما را در سطحی متصل نگه می‌دارد (از این رو اصطلاح «افزوده شده» نامیده می‌شود). مهم‌ترین تفاوت عملی این است که به دلیل ارتباط فیزیکی شما با واقعیت در یک آزمایش AR، می‌توان به حس حضور ملموس دست یافت. این به نوبه خود منجر به امکان تعامل با اشیاء مجازی می‌شود که گویی واقعی هستند. از سوی دیگر، واقعیت مجازی نمی‌تواند چنین تجربه‌ای را ارائه دهد، زیرا ارتباط شما با واقعیت کاملاً قطع شده است و همه چیز اطراف شما توسط یک رایانه تولید می‌شود.
 • یکی دیگر از تفاوت‌های کلیدی بین AR و VR این است که اولی چیزی است که می‌توانید هر روز از آن استفاده کنید. نیازی به خرید تجهیزات اضافی (مانند هدست) ندارد. در مقابل، هدست‌های VR در حال حاضر بسیار گران هستند و برای تولید هر چیزی به رایانه‌های پرقدرت نیاز دارند.
 • در عمل، برنامه‌های کاربردی AR در بسیاری از بخش‌های مختلف در سراسر جهان تجارت، از جمله مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و حتی گردشگری یافت شده است.
 • فناوری VR نیز در محیط‌های مختلف تجاری مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، عمدتاً محدود به شرکت‌های سازمانی است که به دنبال راه‌هایی برای ارائه تجربیات عملی به مشتریان خود با محصولاتی هستند که نمی‌توانند در اختیار داشته باشند، مانند اتومبیل یا جواهرات. انتظار می‌رود که این فناوری راه خود را به شبکه برق باز کند.

 

موارد استفاده متاورس Metaverse چیست؟

موارد استفاده Metaverse بسیار زیاد است، اجازه دهید نگاهی به برخی از آن‌ها بیندازیم.

 • سیستم هویت دیجیتال: متاورس Metaverse به عنوان یک سیستم جامع برای ذخیره و مدیریت هویت‌های دیجیتالی توسعه یافته است که می‌توانند اشکال مختلفی داشته باشند، از جمله آواتارها در بازی‌های آنلاین، کارت‌های ویزیت منحصر به فرد در دنیای فیزیکی، و حتی رمزهای عبور منحصر به فرد در یک وب سایت خاص.
 • بورس دارایی دیجیتال: متاورس می‌تواند به عنوان یک پلتفرم برای مبادلات غیرمتمرکز عمل کند. این مورد باعث می شود کاربران بتوانند دارایی‌های دیجیتال را با کمترین محدودیت ممکن معامله کرده و همچنین بتوانند ارزهای جدیدی ایجاد کنند.
 • سیستم قرارداد ارز: سیستم قرارداد ارز یک کاربرد عملی از مفهوم بلاکچین به عنوان یک سرویس (BaaS) است. در این تابع، گره‌ها می‌توانند از هویت دیجیتال خود برای تبادل ارزش با دیگران در شبکه استفاده کنند. این قابلیت فراتر از پلتفرم Metaverse است و به کاربران اجازه می‌دهد تا مبادلات خود را روی بلاک چین‌های مرتبط انجام دهند.
 • سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO): این مورد یک نوع کاملاً جدید از موجودیت بلاکچین است که از قراردادهای هوشمند برای مدیریت سرمایه و توزیع وجوه استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز خود را بر اساس الگوهای از پیش تعیین شده در سیستم Metaverse ایجاد کنند.
 • بورس توزیع شده از طریق متاورس: کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال را بدون نیاز به موسسات شخص ثالث مبادله کنند. این امر تراکنش‌های مالی همتا به همتا را ایمن و دسترسی به سایر اشکال ذخیره و انتقال ارزش را تسهیل می‌کند.

شما به عنوان یک آواتار با استفاده از هدست Quest VR در جلسات کاری شرکت می‌کنید و از یک دستگاه روی مچ دست خود برای ارسال پیامک مخفیانه به دوستان خود استفاده می‌کنید. وقتی بیرون می‌روید، عینک هوشمندی می‌زنید که واقعیت افزوده را ارائه می‌دهد. می‌توانید آنچه را که می‌بینید و می‌شنوید ضبط کنید. متاورس از طریق تلفن، رایانه، فناوری‌های پوشیدنی و هدست (یا ترکیبی از آن‌ها) قابل دسترسی خواهد بود و جایی است که شما کار می‌کنید، خرید می‌کنید، ورزش می‌کنید، معاشرت می‌کنید، فیلم تماشا می‌کنید و بازی می‌کنید.

دیدگاه ها
اولین دیدگاه را شما بنویسید | ثبت دیدگاه