آموزش نقاشی به کودکان زیر ۸ سال

آموزش نقاشی به کودکان زیر ۸ سال

شناخت و آموزش کار با ابزارهای پایه به کودکان 

شاید کارکردن با ابزارهایی مانند قیچی ، چسب و خط کش برای ما کاری بسیار ساده و پیش پا افتاده باشد ، اما استفاده از همین ابزار ساده ، برای کودکان سخت و چالش برانگیزاست . و در بسیاری موارد دیده شده عدم مهارت کودک در استفاده از قیچی یا چسب در حین درست کردن کاردستی ، باعث شده کودک کلافه شده و احساس ناتوانی کند و در نتیجه به مرور علاقه و ذوق خود را نسبت به فعالیت های هنری از دست بدهد.

بنابراین برای شروع بسیار مهم است که کار با این ابزارهای ساده را به بچه ها یاد دهیم و کمک کنیم که در استفاده از آن ها مهارت نسبی پیدا کنند .

این تمرین ها فقط مختص یک روز و ابتدای کار نیست و لازم است که این مهارت های اولیه بصورت مرتب و در قالب فعالیت های مختلف تکرار و تمرین شوند .


 

مهارت خط کشیدن در کودکان

خط عنصر اولیه ی طراحی است و معمولا در تمام کلاس های طراحی حتی برای بزرگسالان تاکید زیادی روی کشیدن خط می شود و مرسوم هست که در جلسات طراحی قبل از شروع هنرجوها روی یک کاغذ خط های آزادانه و راحت می کشند و به اصطلاح دستشان را گرم می کنند .

همین کار می تواند یک نوع فعالیت دست ورزی برای کودکان باشد .


 

فعالیت عملی :

یک کاغذ ( حتما لازم نیست از کاغذ سفید استفاده شود) و یک مداد نرم و یا پاستل در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید که روی کاغذ خطوط راحت و آزاد بکشد ( خط خطی کردن) راحت بودن و عدم فشار زیاد به دست در این تمرین بسیار مهم است . این فعالیت باید هر زمان که کودک علاقه داشته باشد تکرار شود . به عنوان یک کار جالب و سرگرمی .

به طور کلی تمام فعالیت های هنری باید از سر ذوق و علاقه و به دور از هر گونه اجبار باشد . هر جا که احساس کردید کودک خسته و بی حوصله است ، فعالیت را قطع کنید. شما فقط در طول روز این فعالیت های هنری و دست ورزی را بعنوان یک پیشنهاد برای بازی یا سرگرمی به کودک ارائه کنید

دیدگاه ها
اولین دیدگاه را شما بنویسید | ثبت دیدگاه