اثرات مفید و مضر تکنولوژی بر روی کودکان

نمی توان تصور کرد که کودکان ما بزرگ شوند، رشد کنند، وارد دانشگاه یا حوزه های مختلف شغلی شوند اما با رایانه آشنا نباشند و از شبکه جهانی (اینترنت) چیزی ندانند. دنیای امروز، دنیای تلویزیون، ماهواره، کامپیوتر و اینترنت می باشد و موارد فوق چنان با سرعت وارد زندگی بشر شده و نفوذ خود را ادامه می دهند که نمی توان از کنار آن ها با بی تفاوتی گذشت بلکه باید با آن ها به روش صحیح برخورد نمود تا بیشترین سود و استفاده حاصل آید.

نکته قابل ذکر آن است که همچنان که اثرات مفید تکنولوژی جدید در کیفیت زندگی ما قابل انکار نیست، ولی در صورت عدم مدیریت صحیح نیز ممکن است تاثیرات مضر آن بر زندگی کودکان و نوجوانان ما غیر قابل جبران باشد.
کامپیوتر همیشه، هم برای بچه‌ها و هم برای بزرگسالان بعنوان یک منبع صحیح و قابل اعتماد مطرح بوده است. ولی به نظر می‌رسد مسائلی در مورد استفاده از کامپیوتر وجود دارد که والدین را نگران می‌کند. مهمترین عامل برای تعیین اثرات مثبت و یا منفی کامپیوتر یکی مدت زمانی است که کودک و نوجوان صرف استفاده از کامپیوتر می‌کند و دیگری نوع فعالیت‌هایی است که او درگیر آن می‌شود.
استفاده از نرم‌افزارهایی متناسب با سطح رشدی کودک فرصتی را برای تفکر، اکتشاف و بدست آوردن پاسخ در اختیار کودک قرار می‌دهد و قدرت تفکر و خلاقیت او را شکوفا می‌کند و توانایی تفکر حل مسئله را در او قوی می‌کند.
کودکی که ساعات طولانی از روز خود را پای کامپیوتر می‌نشیند، از سایر فعالیت‌های لازم برای رشد مانند فعالیت‌های تحصیلی، ارتباطی و اجتماعی عقب می‌ماند استفاده زیاد و کنترل نشده از کامپیوتر در زمان‌های طولانی می‌تواند منجر به چاقی، افت عملکرد ارتباطی و اجتماعی و افزایش احساس تنهایی و افسردگی گردد.

با این اوصاف باید از خـود بپرسیم که آیا برای مدیریت ایـن بحـران و سـوق آن به سـوی هـدف ذکـر شده چاره‌ای اندیشیده‌ایم؟ برای شروع کار تنها کافی است از طریقی، زمان و نحوه استفاده کودک از کامپیوتر را تحت نظر داشت و سپس برنامه زمان‌های مجـاز استفاده از کامپیوتر و موارد مصرف آن‌ را به وی گوشزد کرد. بهترین وسیله برای انجام این کار نرم افزاری تحت عنـوان Child Control  محصـول شرکت Salfeld است که کنتـرل والدین بر کودک خود را در زمینه فوق‌الذکر به شیوه‌ای ساده و مناسب امکان پذیر می‌کند. در  بخشی از آن می‌توان زمان دسترسی کاربر به کامپیوتر و همینطور اینترنت را در روزها، هفته‌ها و یا ماه‌های مشخصی محدود کرد. حتی می‌توانید مشخص کنید که او اجازه اجرای کدام یک از برنامه‌ها و یا بازی‌های موجود در کامپیوتر را در چه زمان‌هایی داراست.
بخشی هم مخصوص فیلتـرینـگ اینترنت است به صورتی که می‌توان در آن لغات نامناسب را انتخاب و مشخص کرد که اگر وب سایت باز شده توسط کودک شامل یکی از این لغات بود، وب سایت بسته شده و یا به وب سایت دیگر منتقل شود. در بخش دیگری اگر قصد  ترک منزل را داشتید می‌توانید از طریق پست الکترونیکی گزارش فعالیت کامپیوتر را دریافت کنید که ارسال آن توسط برنامه به محض اتصال به اینترنت و از طریق آدرس پست الکترونیکی که به آن معرفی می‌کنید، انجام خواهد شد. و بخش های دیگری که سهولت کار را بیشتر می کند .
این نرم افزار به شما کمک می‌کند تا استفاده از کامپیوتر توسط کاربران به ویژه کودکانتان را تحت کنترل داشته باشید و یکی از ویژگی ‌های منحصر به فرد آن، تهیه گزارش از مدت کارکرد روزانه کامپیوتر است. همچنین با تنظیم این برنامه می‌توانید تعیین کنید که کودک شما دقیقاً چه روزها و ساعاتی و به چه مدت حق استفاده از کامپیوتر را دارد بدین ترتیب که تا قبل از آنکه این مدت به پایان برسد، برنامه پیغامی مبنی بر اتمام مهلت و خاموش شدن کامپیوتر را به کاربر نمایش دهد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز