۶ راه حل برای محافظت از کبد در مبتلایان به هپاتیتC

ویروس هپاتیت C با وارد شدن به بدن تمرکز خود را بر روی کبد آغاز کرده و می تواند به سلول های کبد آسیب برساند. تلاش بدن برای ترمیم این آسیب و خلاص شدن از شر ویروس می تواند منجر به بروز التهاب شود. در طول زمان، این التهاب منجر به بروز سیروز شدید و یا حتی سرطان کبد خواهد شد.

مهمترین گام برای حفظ کبد در شرایط سالم، درمان هپاتیت C مزمن، با روش های دارویی ترکیبی است که به طور چشمگیری باعث توقف آسیب به کبد می شود. علاوه بر درمان دارویی، ۶ مرحله نیز برای کمک به سلامت کبد در مبتلایان به هپاتیت C، به شرح زیر معرفی شده است:

 

اجتناب از الکل

الکل برای کبد یک سم است و نوشیدن آن بیماری کبد را وخیم تر می کند. بهترین توصیه برای مبتلایان به هپاتیت C پرهیز کامل از هر گونه نوشیدنی الکلی است.

 

به حداقل رساندن مصرف استامینوفن

استفاده از داروهای ضد درد حاوی استامینوفن به کمتر از ۲ هزار میلی گرم در روز باید کاهش یابد. استامینوفن خود خطر آسیب کبدی را افزایش می دهد.

 

بحث در مورد استفاده از داروها و مکمل ها با پزشک

برخی از داروها توسط کبد متابولیزه شده و ممکن است آسیب به آن را وخیم تر کند. حتی برخی مکمل های به اصطلاح طبیعی، نیز با عملکرد کبد تداخل ایجاد می کنند و منجر به عوارض جانبی شدید می شوند. در مورد استفاده از داروها و مکمل های در دسترس، از پزشک خود مشورت بخواهید.

 

حفظ وزن مناسب از طریق رژیم غذایی و ورزش

اضافه وزن می تواند سبب ساخت چربی در کبد شده و مقاومت به انسولین و آسیب کبدی را ایجاد کند. حفظ وزن سالم از طریق ورزش و رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات و غلات سبوس دار در مبتلایان به هپاتیت C مهم است.

 

تزریق واکسن

مبتلایان به هپاتیت C در برابر هپاتیت A و B باید واکسینه شوند.

 

قرار ملاقات با پزشک برای معاینات منظم

هر سه تا شش ماه یک بار، بسته به شدت بیماری و نوع درمان، باید تحت معاینات پزشک قرار بگیرید و آنهم برای ارزیابی مراحل مراقبت از بیماری.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز