۲۰۸هزار نفر درصندوق‌های بازنشستگی و بنگاه‌های وابسته مشغول به کارند

«حجت میرزایی» عصر یک شنبه در همایش « صندوق های بازنشستگی پیشران توسعه» که در مصلی تهران با حضور «محمد شریعتمداری » معاون اجرایی رییس جمهوری و «علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، افزود: نخستین موضوع درباره برگزاری همایش بزرگ صندوق‌های بازنشستگی، دغدغه نمایان سازی و ایجاد شفافیت است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، معاون اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: سرمایه شرکت های مدیریتی تحت پوشش صندوق های بازنشستگی در دولت تدبیر و امید از ٢٠٠ هزار میلیارد ریال در ابتدای دولت به ۳۵۰ هزار میلیارد ریال افزایش یافت.

میرزایی با بیان اینکه اقتصاد ایران فراز و نشیب های زیادی را گذرانده و بندرت از نشیب ها درس گرفته است، به شرایط دشوار اقتصادی ابتدای فعالیت دولت یازدهم اشاره کرد و رکود و رشد پایین اقتصادی، تورم بالا و نبود تعامل با دیگر اقتصادها را از ویژگی های آن دوران نام برد.

وی به سهم فعالیت‌ شرکت های تحت پوشش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از کل فعالیت‌های اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: از این فعالیت ها ۱۶٫۵ درصد سیمان، ۳۳ درصد فولاد، ۲۱ درصد سنگ آهن، ۴۰ درصد دارویی، حدود ۱۰ درصد پتروشیمی و ۱۷ درصد خودرویی است.

به گفته میرزایی ، تخصیص سالیانه حدود ۴۰۰ هزار میلیارد ریال(۴۰هزار میلیارد تومان) از ردیف بودجه دولت برای جبران پرداخت مستمری بازنشستگان شاخص مناسبی است که نمایان کننده وضعیت نامطلوب صندوق ها از دو جهت رفاه اجتماعی و برنامه اقتصادی است.

وی گفت: از نظر رفاه اجتماعی، پوشش بیمه همگانی و فراگیر و بالا بردن سطح رفاه بازنشستگان، جدی‌ترین موضوعی است که دنبال می‌شود. در سطح برنامه اقتصادی افزایش سود از رهگذر بهبود عملکرد، افزایش بهره‌وری و سالم‌سازی و جلوگیری از فساد در سطح بنگاه‌ها مورد پیگیری قرار گرفته است.

میرزایی افزود: آنچه مشخص، اینکه «استراتژی حرکت روی دو پا بر همین اساس استوار شده و برنامه جدی این وزارتخانه برای مدیریت صندوق‌‌ها تنظیم شده است.» به گفته وی ، در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی میانگین وزنی نسبت دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی به تولید ناخالص داخلی، برای کشورهای عضو سازمان توسعه همکاری‌های اقتصادی معادل ۸۴٫۴ درصد و برای کشورهای غیر عضو معادل ۳۶٫۴ درصد بوده، این در حالیست که این نسبت در کشورمان نزدیک به ۱۳ درصد است.

وی افزود: همایش جامع اقتصادی صندوق های بازنشستگی با حضور چهار صندوق بازنشستگی، ۲۰ هلدینگ و ۴۶۲ بنگاه برگزار می‌شود که ۴۲ شرکت شیمیایی، ۳۸ شرکت دارویی، ۳۴ شرکت سیمانی، ۳۲ شرکت انبوه‌سازی، ۳۲ شرکت لبنی، ۲۵ شرکت حمل و نقل، ۲۲ شرکت فعال در بخش مالی، ۳۷ شرکت صنایع فلزی، ۲۶ شرکت کانی و ۱۷۴ مورد از انواع دیگر فعالیت‌هاست.

میرزایی ادامه داد: از این تعداد، ۱۲۱ شرکت وارد بازار سرمایه شده و امیدواریم ۳۴۰ شرکت باقیمانده نیز بتدریج در پنج سال آینده وارد این بازار یا واگذار شوند.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز