۱۰ پایه اساسی موفقیت، نگرشی نو در اصول موفقیت!

احتمالا تیترهای زیر را زیاد شنیده اید:

“۱۵ ویژگی آدم های موفق”، ” عادات افراد موفقیت”،”۵۰ قدم تا موفقیت”، ” ویژگی انسان های موفقیت” و … . که هر کدام به نوعی مدعی هستند که کلیدهای اصلی برای موفقیت را ارائه می دهند اما هیچ گاه یک دستور و منبع جامع و واقعی و دور از اغراق برای اصول موفقیت وجود نداشته و یا حداقل به آسانی در دسترس نبوده است.

می توان با صرف کردن عمر و تجربه به این اصول دست یافت و همچنین می توان گفت که این اصول در هر فردی با توجه به ویژگی های او و زمینه موفقیتش ممکن است متفاوت باشند اما ارکانی وجود دارند که همه افراد موفق، دانسته یا ندانسته، زندگیشان بر روی آنها پایه ریزی شده است.

در این مقاله، که به شخصه نام آن را “پایه های موفقیت”نهادم، با مطالعه و تحقیق بسیار زیاد و خلاصه برداری و یادداشت نکات ارزشمند؛  به ۱۰ گام یا ۱۰ قدم یا ۱۰ اصل و یا هر چیز دیگری که اسمش را می گذارید رسیدم.

در این مقاله به بیان مختصر هر یک از این ۱۰ مورد می پردازیم.

۱۰ اصل، ۱۰ گام، ۱۰ پیش نیاز و… برای موفقیت حتمی و “کامل” واجب است، و باید توجه کنید که ترتیب این موارد به ترتیبی که فکر می کنم باید فراگرفته شود از ۱ تا ۱۰ فهرست شده است! به ترتیب آن کمی فکر کنید!

۱٫ هدف

یک مورد به ظاهر تکراری! در هر مقاله ای که موضوع آن اصول موفقیت باشد هدف اولین اصلی است که مطرح می گردد! اما هیچگاه تعریف دقیقی از اینکه چرا باید هدف داشته باشیم و یا اینکه چه هدفی داشته باشیم ارائه نشده است! در مقاله بعدی به این موضوع خطیر می پردازیم و چند روش و راهکار برای هدفگذاری مطرح می کنیم. اهدافی که تنها و تنها متناسب با علایق و چارچوب های خودِ خودِ شماست!

۲٫ حرف مردم

همه ما می دانیم که فکری که دیگران در مورد ما می کنند یا قضاوت هایی که از طرف آنها می شویم را باید نادیده بگیریم و پیوسته آنرا برای اطرافیان خود بازگو می کنیم. نکته مهم این است که هنگام هدفگذاری نباید کسی جز خود را در نظر بگیریم! ولی بدون تعارف واقعا چقدر به این مهم پایبندیم؟ چند نفر از ما خواسته تا هدفی را محقق سازد تا دهن عده ای را ببند؟ یا آنها را وادار به تشویق کند؟ یا خودش را به کسی اثبات کند؟ با خود رودبایستی نداشته باشید آیا واقعا حرف مردم برایتان بی اهمیت است؟ اگر نه چرا؟ چگونه باید خود را عادت دهیم تا قضاوت ها و سرزنش ها و فکرهایی که مردم در مورد ما انجام می دهند را فراموش کنیم؟ در مقاله مربوط به «حرف مردم» به آن خواهیم پرداخت.

۳٫سرمایه گذاری روی خود

سومین مرحله ناامید شدن از همه و اتکا به خود است. باید به خودتان و تواناییتان اعتماد کنید و مسئولیت صد در صدی، تاکید می کنم صد در صدی، همه چیز همه چیز را به عهده بگیرید. این مسئولیت را با این حجم از اغراقش باید و باید بپذیرید. هرگاه که دیگر کلماتی مانند «همش تقصیر فلانی است» و یا «اگر فلانی آنکار را انجام نمی داد …» به لب نیاوردید، می توانید به خودتان امیدوار باشید که دارید در مسیری درست گام بر می دارید. درغیر این صورت باید این ویژگی را رفته رفته در خود ایجاد کنید. در مقاله مربوط به «سرمایه گذاری روی خود» این موضوع را بیشتر بسط می دهیم و راه حل های برای ایحاد این خصوصیت در خود مطرح خواهیم کرد.

۴٫تلاش

یک شخص موفق پس از تعیین هدف و اتکا کردن به خود، به سختی شروع به تلاش برای تحقق خواسته اش می کند، اشتباه نکنید، به این معنی نیست که حتما سخت تلاش کردن نتیجه می دهد. هرگز چنین نیست!

چه بسا بسیاری از افراد سخت تلاش می کنند اما همه اش بیهوده است! پس راز در چیست؟ بالاخره باید سخت تلاش کرد یا نه؟ در مقاله مربوط به «تلاش» به این موضوع می پردازیم و پاسخ سوالاتی که احتمالا خیلی زیاد کنجکاوتان کرده را خواهیم داد.

۵٫شکست

بزرگی که نمی دانم کیست می گوید : «اگر تا بحال شکست نخورده اید، یعنی دست به کار جدیدی نزده اید». رک و پوست کنده می گویم، هیچ تضمینی وجود ندارد که در مسیر تلاش و رسیدن به هدف شکست نخورید. پس از آن نترسید حتی اگر فراتر از توان شما باشد. پس از هر شکست باید دوباره دست روی زانویتان بگذارید و بلند شوید و دوباره شروع به تلاش کنید! اما چگونه؟ چگونه می شود روحیه ای که بعد از شکستی از دست می رود را دوباره به دست آورد؟ در مقاله مربوط به «شکست» به آن و راه کارهایش خواهیم پرداخت.

۶٫شکرگذاری

بسیار مهم است، همواره شکرگذار کسی باشید که به شما اجازه وجود داده است. تا بتوانید برای خود هدفی تعیین کنید و برای تحققش تلاش کنید. همین یک دلیل کافی است تا هر لحظه شایسته شکرگذاری باشد. همین کافی است که به شما حق انتخاب داده است و توانی که بتوانید زندگی خود را آنگونه که می خواهید، بسازید. شکرگذاری ظرفیت شما را افزایش می دهد و وقتی با شکرگذاری یاد کسی می افتید که تمامی قدرت در دستان اوست، تمامی ثروت به نام اوست و بی نهایت سخاوتمند و بخشنده و مهربان است دلتان را آرام می کند. او یک تکیه گاه عالی است. در مقاله مربوط به «شکرگذاری» بیشتر به دلایل و فواید آن می پردازیم.

۷٫یادگیری همیشگی

پیوسته در مسیر تلاش برای تحقق اهدافتان باید در حال یادگیری از هر چیزی، از هر کتابی و از هر شکستی باشید. هیچوقت یادگیری را متوقف نکنید و بدانید هیچوقت اطلاعاتتان کافی نخواهد بود و همواره باید آنها را بروز کنید و افزایش دهید. به محض قطع شدن روند یادگیری به جرئت می توان گفت تمام تلاشتان به سوی بیهودگی و حتی پس رفت شما، کشیده می شود. در مقاله مربوط به «یادگیری همیشگی» برای تداوم آن چند راهکار را بررسی می کنیم.

۸٫کار کردن روی باورها

کسی نمی تواند انکار کنید که زندگی ما حاصل باورهای ماست. باور ها به فکر های ما جهت می دهند و فکر ها تبدیل به عمل می شوند و اعمال ما زندگی واقعی ما را می سازند. باور ها همچنین به روحیه و انرژی ما نیز جهت می دهند، کسی که باور دارد کاری انجام شدنیست، انرژی و روحیه ای توصیف نشدنی نسبت به کسی که باورش بر غیرممکن بودن آن کار است، دارد. افراد موفق همیشه باورهای خود را مورد کند و کاو قرار می دهند، برخی که غلط است، حذف و برخی که درست است را تقویت می کنند و یا باور های جدید درستی را در خود ایجاد می کنند و این روند را تا آخر عمرشان ادامه می دهند. در مقاله مربوط به کار کردن روی باورها بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد و چند راه کار برای تغییر باور که کار سختی است ارائه می دهیم.

۹٫صبر

پس از مدتی تلاش ممکن است همه چیز گنگ به نظر برسد! انگار که هر چه تلاش می کنید اتفاق خاصی نمی افتد! هیچ نشانی از موفقیت نیست و از آن بدتر این که به نظر هیچ جای کار نمی لنگد! باید صبر کنید و به تلاش ادامه دهید. در فیزیک وقتی شما به آب حرارت می دهید تا نقطه جوش آن (معمولا ۱۰۰ درجه سلسیوس) دمای آن افزایش می یابد ولی ازین نقطه به بعد هر چه حرارت می دهید دمای آن تغییری نمی کند! آب در حال تبدیل به بخار است. وقتی حرارت دادن را ادامه می دهید و صبر می کنید تمام آب تبخیر می شود و از آنجا به بعد آب دوباره شروه به افزایش دما می کند. صبر کنید و به حرارت دادن ادامه دهید. در مقاله مربوط به «صبر» به شما می گوییم چگونه صبر کنید؟!

۱۰٫ یقین

همواره شنیده اید که باید به اهدافتان و تلاشی که برایش می کنید ایمان داشته باشید. شما باید چیزی فراتر از آن یعنی یقین داشته باشید! یقین به اینکه اهدافتان امکان پذیر است و تلاشتان درست. تنها در این صورت است که؛ از مخالفت دیگران هراسی به دل راه نخواهید داد. از طرد شدن نمی ترسید و آنجا که همه شما را تنها می گذارند و یا حتی مقابلتان می ایستند، شما به راه خود ادامه خواهید داد. اما چگونه؟ به همین آسانی که می گوییم نیست. در مقاله «یقین» به شما می گوییم که چگونه می توان به «یقین» رسید!

این ۱۰ مرحله، ۱۰ زیربنا، ۱۰ اصل، ۱۰ کلید، ۱۰ گام و … مهم و ضروری برای رسیدن به موفقیت است. واقعا اینطور است. هیچ تضمینی به شما نمی دهم که موفق می شوید یا خیر! همه چیز در دستان شماست. این ۱۰ مورد جامع ترین و کامل ترین راهکار ها می باشند و بقیه موارد از این۱۰ مورد نشئت می گیرند.

بزرگی که باز هم نمی دانم کیست می گوید: «به جان خودت بیافت و خودت را بساز، وگرنه دیگران به تو شکل خواهند داد».

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز