گشایش ال‌سی با ارز محلی نمی‌تواند جای دلار را بگیرد/ لزوم کاهش کارمزد یورو به دلار

به گزارش اقتصاد آنلاین، بعد از اینکه وزارت خزانه داری آمریکا در دوران ریاست جمهوری پیشین این کشور کلیه بانک های خارج از آمریکا را ملزم کرد که گشایش های ال سی را برای ایران با ارزهای غیر دلاری انجام دهند، فعالان اقتصادی ناگزیر شدند از دلار استفاده نکنند. اما با تغییر ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا مسئولان کشورمان به فکر افتاده اند که مکانیسم گشایش ال سی را با ارزهای محلی مانند یورو و فرانک سوئیس انجام دهند.

سیدکمال سید علی در گفت و گو با اقتصاد آنلاین در خصوص تاثیر تصمیم گیری مبنی بر تسویه های غیر دلاری در فعالیت های اقتصادی کشور گفت: از سال ۸۹ موضوع تحریم های آمریکا در زمینه گشایش ال سی غیر دلاری برای فعالیت های اقتصادی کشور مطرح شد. بانک های اروپایی هم مجبور هستند که تسویه را با ارزی غیر از دلار انجام دهند.

وی افزود: در حال حاضر معاملات غیر از دلار ایران با کشورهای دیگر مشکلی ندارد و تنها در خصوص دلار آمریکا است که مشکلات بانکی وجود دارد.

معاون سابق ارزی بانک مرکزی با اشاره به اینکه با رفع نشدن مشکلات گشایش ال سی با دلار به تازگی تصمیمی اتخاذ شده است که در گشایش ال سی، ارزهای محلی جایگزین دلار شود، خاطرنشان کرد: در این مکانیسم می بایست به ارزهای محلی مانند یورو و فرانک سوئیس وزن بیشتری نسبت به دلار داده شود. اما در عین حال می بایست کارمزد تبدیل این ارزها هم کاهش یابد، چرا که هنوز نرخ گذاری های کالاها در دنیا با دلار صورت می گیرد. ایران اگر می خواهد ارزهای محلی را جایگزین رسمی تعاملات تجاری کند باید مشکل تبدیل این ارزها را به دلار در نظر بگیرد.

سیدعلی ادامه داد: در مسیر جایگزینی ارزهای غیر دلاری در تعامل های اقتصادی اگر کارمزد تبدیل ارزهای محلی به دلار کاهش یابد و پول نفت را هم به یورو معامله کنیم می توان انتظار داشت که تاثیر این اتفاق بر اقتصاد داخلی مثبت شود.

وی با بیان اینکه در تعاملات اقتصادی مادامی که ارزهای اروپایی جایگزین دلار باشد، اتحادیه اروپا هم با ایران همراهی می کند، اظهار داشت: جایگزینی یورو به جای دلار تا وقتی که شرایط سیاسی چنین اقتضایی را داشته باشد گریز ناپذیر است، اما باید توجه داشت که دلار هنوز قدرت زیادی دارد و نمی توان جایگاه دلار را نادیده گرفت.

معاون سابق ارزی بانک مرکزی تاکید کرد: جایگزینی دلاری در صورت تصویب می تواند از نظر کارمزدی به نفع تسویه دلاری باشد، به خصوص اگر کارمزد تسویه در داخل کاهش نیابد، اما تا وقتی که مسیر تسویه دلاری برای ایران فراهم نشود بهتر است ارزش ارزهای غیر دلاری در داخل افزایش یابد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز