پیش بینی ادامه افزایش قیمت جهانی اونس طلا

روزهای دوشنبه و سه‌شنبه قیمت‌های ۱۲۳۵ و ۱۲۳۳ دلار برای اونس رقم خورد و روز چهارشنبه نیز با قیمت ۱۲۳۳ دلار آغاز شد و تا ۱۲۴۵دلار هم بالا رفت، اما بهایی که تا ساعت ۷:۰۰ عصر هشتمین روز فوریه برای اونس طلا ثبت شد، ۱۲۴۱ دلار بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی سومین روز اولین هفته کامل فوریه رقم خورده باشد. به گزارش دنیای اقتصاد، اونس طلا روز سه‌شنبه اندکی تضعیف شد ولی همچنان نسبت به اواخر سال گذشته میلادی قوی ماند. نوسان‌های اونس روز سه‌شنبه عمدتا پیرامون مرز ۱۲۳۳ دلار انجام شد؛ چراکه با وجود سودگیری دسته‌ای از معامله‌گران از اوج تقریبا ۳ ماهه سه‌شنبه، افزایشی‌های بازار همچنان قدرت را در دست داشتند.

افزایشی‌های بازار در حالی روز سه‌شنبه قدرت‌نمایی می‌کردند که شاخص دلار رو به رشد بود. در این روز شاخص دلار دوباره از مرز ۱۰۰ واحد گذشت تا اونس ۲ دلار ارزان شود. مقاومت سه‌شنبه و روند هفته‌های گذشته، به شدت چهره فنی اونس را ترمیم کرده است. رشد سه‌شنبه دلار از سویی به‌دلیل افت یورو و از سوی دیگر ناشی از سخنان یکی از اعضای کمیته بازار آزاد فدرال‌رزرو آمریکا بود. بازارهای اروپا نگران حواشی انتخابات فرانسه هستند. احتمال به قدرت رسیدن نامزد راست‌های افراطی در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده وجود دارد. سه‌شنبه، یکی از اعضای کمیته سیاست‌گذار بانک مرکزی آمریکا هم گفت که احتمال افزایش نرخ‌های بهره در نشست ماه مارس وجود دارد. جالب اینجاست که طلا در حالی روز سه‌شنبه چندان تضعیف نشد که علاوه‌بر رشد شاخص دلار، افت بهای نفت خام هم بر فلز زرد فشار وارد می‌کرد.اونس روز چهارشنبه را با همان قیمت نهایی روز سه‌شنبه شروع کرد و بعد رو به افزایش گذاشت. این در حالی بود که رشد شاخص دلار صبح روز گذشته هم ادامه داشت. نااطمینانی‌های سیاسی روز گذشته هم یورو و بورس‌های اروپایی را تحت فشار گذاشت. در حالی که افت یورو با رشد دادن شاخص دلار به ضرر طلا تمام می‌شد، افت شاخص‌های سهام اروپایی به فلز زرد کمک می‌کرد. در حالی که نگرانی‌های مربوط به سیاست‌های جنجالی ترامپ به خصوص ممنوعیت ورود مسلمانان ۷ کشور به آمریکا موجب افزایش تقاضای مکان امن سرمایه‌گذاری برای طلا شده، ولی از سوی دیگر تشدید نگرانی‌ها نسبت به اوضاع سیاسی اروپا، موجب کاهش ارزش یورو در برابر دلار شده است.

تحلیلگران «ساکسو بانک» در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی کردند که تشدید نگرانی‌های سیاسی در اروپا و آمریکا قیمت جهانی طلا را تا ۱۲۵۰ دلار در هر اونس افزایش خواهد داد. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی «تریدینگ فلور»، قیمت جهانی طلا در حالی به روند صعودی خود ادامه داده است که نگرانی‌ها و نااطمینانی‌ها نسبت به سیاست‌های دولت ترامپ به شدت افزایش یافته است. براساس این گزارش ریسک‌های سیاسی در اروپا نیز می‌تواند موجب افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری برای طلا و سایر فلزات گرانبها شود. بازارهای بین‌المللی به شدت نگران اوضاع سیاسی اروپا و آمریکا هستند. در پیش بودن انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه و انتخابات پارلمانی و صدراعظم آلمان می‌تواند تاثیر زیادی بر آینده سیاسی منطقه یورو داشته باشد. نگرانی‌ها نسبت به سیاست‌های دولت جدید آمریکا نیز تاحد زیادی به نفع قیمت جهانی طلا بوده است. البته سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا طی ماه‌های آینده نیز می‌تواند تا حد زیادی بر روند قیمت جهانی طلا تاثیرگذار باشد. به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی، با شکسته شدن سطح مقاومتی ۱۲۱۹ دلاری، این احتمال وجود دارد که قیمت جهانی طلا در کوتاه‌مدت تا ۱۲۵۰ دلار در هر اونس افزایش یابد. به نظر می‌رسد انتشار آمارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و چین نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت طلا در کوتاه‌مدت داشته باشد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

      پاسخ جدیدی بنویسید

      فاپول
      بازیابی رمز