پارلمان بخش خصوصی به دنبال بررسی مشکلات بازار سرمایه

به گزارش خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین،در این نشست کوروش پرویزیان رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی با اشاره به پیشینه فعالیت های کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران در خصوص بازار سرمایه گفت: طی چند سال گذشته این کمیسیون چند نشست تخصصی با اهالی بازار سرمایه از جمله رییس پیشین سازمان بورس برگزار کرده است. امید می رود با برگزاری چنین نشست های تخصصی بازار سرمایه همچون سنوات گذشته پویا به فعالیت خود ادامه دهد.

وی افزود: در دولت جدید تصمیماتی برای حوزه بازار پول و سرمایه گرفته شد که تفاوت هایی نسبت به دوره پیش از خود دارد، از جمله مهمترین تصمیم در دولت جدید تشویق و هدایت بنگاه های بزرگ مالی به بهره بردن از بازار سرمایه به جای هجوم به بازار پول است و همچنین تشویق هلدینگ ها به تشکیل سرمایه از طریق بازار سرمایه است.

پرویزیان تصریح کرد: اکنون حدود ۹۰ درصد تامین مالی برای بنگاه های مالی از طریق بازار پول انجام می شود که این موضوع باید با توجه به سیاست های دولت از بازار پول به سمت بازار سرمایه تغییر داده شود.

به اعتقاد این مقام مسئول تغییرات در بازار پول و سرمایه در دوره اخیر انجام شده تا تامین مالی به بازار سرمایه ارجاع داده شود و بازار پول تبدیل به بازاری کوتاه مدت شود.

وی با اشاره به تغییرات در حوزه سیاست های نظارتی در بازار پول و سرمایه بیان کرد: مهمترین تغییراتی که در این حوزه داشته ایم اساسنامه یکسان و الگوی واحد برای بانک ها بود که توسط بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار ابلاغ شد و بانکها موظف به پذیرش آن شدند.

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی گزارش ذخایر قانونی و تغییرات اعمال شده در سرفصل های حسابهای بانکی را یکی از مهمترین سیاست های نظارتی بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار در حوزه نظام بانکی و سرمایه ای دانست.

به گفته پرویزیان ، پس از سیاست های نظارتی، موضوع استانداردهای گزارش گری مالی مورد توجه قرار گرفت به این معنا که حرکت از استانداردهای گزارش گری ملی به سمت استانداردهای گزارش گری بین المللی مورد توجه قرار گرفت.

در ادامه این نشست مسعود گل شیرازی عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران به طرح مساله ای در موضوع اوراق بدهی دولت و جبران کمبود نقدینگی آن از طریق بازار سرمایه پرداخت.

وی با نگاهی بر ارزش و حجم معاملات در بورس اوراق بهادار تهران و همچنین فرابورس از سال ۹۲ تا اکنون اظهار داشت: آمارها نشان می دهد ارزش معاملات در فرابورس طی این سالها از رشد برخوردار بوده است. همچنین در بورس تهران نیز ارزش معاملات رشد ۸۰۰ درصدی را نشان می دهد البته در افزایش این ارزش معاملات بازار اوراق بدهی نقش چشمگیری داشته است.

گفتنی است،در این نشست رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، حسن امیری معاونت نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس و واوراق بهادار، مسعود گل شیرازی مسئول عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران، کوروش پرویزیان رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوص و همچنین امیر هامونی مدیر عامل فرابورس ایران و حسن قالیباف مدیر عامل شرکت بورس تهران و جمعی از کارشناسان، فعالان و خبرنگاران بازار سرمایه برگزار شد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز