نگاه دلار به معامله‌گران سکه

به گفته آنها، پایین آمدن اونس از محدوده هزار و ۲۴۰ دلار تا ساعت ۳ بعدازظهر موجب شد شماری از سکه‌بازان برای حمایت از دارایی خود وارد بازار ارز شوند. البته تعداد زیادی از فعالان اعتقاد داشتند که اکثر معامله‌گران سکه در بازار ارز مداخله‌ای نکردند و تصمیم گرفتند سکه خود را به فروش برسانند. افزایش فروش موجب شد سکه تمام بهار آزادی ۸ هزار تومان از ارزش خود را از دست بدهد و به قیمت یک میلیون و ۲۰۱ هزار تومان برسد. با وجود افت روز آخر، سکه تمام بهار آزادی ۹ دهم درصد افزایش قیمت را در هفته گذشته تجربه کرد. به گزارش دنیای اقتصاد ، عامل اصلی که به رشد سکه در هفته گذشته کمک می‌کرد، صعود بهای اونس در بازارهای جهانی بود. به گزارش با این وجود افت اونس از پنج‌شنبه بعدازظهر، تصور برخی معامله‌گران در رابطه با روند هفته جاری را تحت‌تاثیر قرار داده بود. به گفته فعالان، ممکن است سکه‌بازان برای جبران اثر افت اونس وارد بازار ارز شوند و با خرید دلار از مرز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی بازار خود حمایت کنند. شماری از معامله‌گران دلار نیز به این احتمال نگاه ویژه‌ای دارند. با این حال، عده‌ای دیگر در بازار باوردارند، سکه‌بازان خود را با نوسانات اونس تطبیق خواهند داد. به گفته آنها، بازار طلا در روز شنبه تعطیل است و سکه‌بازان می‌توانند در معاملات پشت خطی خود را با نوسانات اونس هماهنگ کنند. به گزارش سایت طلا روز شنبه همزمان با ۱۱ جمادی‌الاول و سالروز شهادت حضرت زهرا(س) عمده فروشان بازار طلای تهران از جمله پاساژهای اصلی این بازار تعطیل است.در این شرایط به نظر می‌رسد قیمت دلار در روز شنبه از سوی سکه‌بازان تحریک نخواهد شد، ولی همچنان احتمال اثرگذاری در روزهای بعدی وجود دارد. همچنین شماری از بازیگران بازار اعتقاد دارند، به غیر از تحرکات احتمالی سکه‌بازان، محرک خاص دیگری برای افزایش قیمت دلار وجود ندارد. در کنار این موضوع به گفته این دسته، در روزهای انتهایی ماه به‌طور سنتی تقاضا در بازار ارز افت پیدا می‌کند.

درخشش سکه‌های کوچک

هفته گذشته، نیم‌سکه و ربع‌سکه روزهای طلایی را پشت سرگذاشتند. ربع‌سکه در هفته منتهی به ۲۲ بهمن نزدیک به ۴ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد و از قیمت ۳۳۰ هزار تومان به قیمت ۳۴۳ هزار تومان رسید. ربع‌سکه در چهار روز ابتدایی هفته گذشته در مسیر افزایشی قرار داشت ولی در دو روز انتهایی هفته کمی از ارزش خود را از دست داد تا رشد هفتگی آن نیز کمی تعدیل شود. نیم سکه نیز هفته گذشته ۷/ ۲ درصد بالا رفت. نیم سکه که با قیمت ۶۲۳ هزار تومان به کار خود در پنج‌شنبه دو هفته پیش پایان داده بود، در آخرین روز هفته گذشته روی قیمت ۶۴۰ هزار تومان آرام گرفت. در این فضا، سکه تمام رشد کمتری نسبت به سکه‌های کوچک تجربه کرد و به بازدهی ۹ دهم درصدی اکتفا کرد. البته سکه تمام روز سه‌شنبه تا قیمت یک میلیون و ۲۱۵ هزار تومان بالا رفت، ولی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه ۱۴ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد تا میزان افزایش هفتگی تعدیل شود.

آرامش دلار

شاخص بازار ارز هفته گذشته روزهای آرامی را پشت‌سر گذاشت و در نهایت رشد محدود ۳ دهم درصدی را به ثبت رساند. در دو روز ابتدای هفته گذشته روند دلار افزایشی بود. شاخص ارزی شنبه گذشته با ۱۶ تومان رشد به قیمت ۳ هزار و ۸۴۶ تومان و روز یکشنبه با ۱۹ تومان افزایش به قیمت ۳ هزار و ۸۶۵ تومان رسید. از روز دوشنبه روند قیمت دلار تغییر کرد و دلار با ۲ کاهش متوالی ۱۵ تومانی تا قیمت ۳ هزار و ۸۳۵ تومان پایین آمد. روزهای انتهایی هفته نوسان بازار محدودتر شد و در نهایت قیمت در ابتدای محدوده ۳ هزار و ۸۴۰ تومان آرام گرفت.

قیمت دلار

قیمت دلار

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز