نوبخت: دولت جدید آمریکا در مرحله آزمون و خطا است

محمدباقر نوبخت امشب در حاشیه نشست شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان مرکزی در جمع خبرنگاران با اشاره به محدودیت‌های کشور اظهار داشت: امسال و سال قبل نیز با تحریم و هم محدودیتی که از سوی اوپک در زمینه تولید و صادرات نفت اعمال می‌شد روبه‌رو بودیم که این موانع در بعد از برجام برداشته شد و در دی ماه امسال توانستیم ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه نفت و میعانات گازی صادر کنیم که در سال ۹۶ تلاش داریم از این ظرفیت استفاده کنیم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی افزود: پیش‌بینی دولت برای درآمدهای نفتی سال آینده، ۱۱۱ هزار میلیارد تومان است و امیدواریم با بهره‌گیری از این شرایط رشد اقتصادی کشور را شتاب بخشیم، این درحالی است که در ۶ماهه نخست امسال رشد اقتصادی کشور رشد حدود ۶٫۵ درصدی با احتساب درآمدهای نفتی و ۴٫۵ درصد بدون احتساب درآمدهای نفتی بوده و امیدواریم روند به همین منوال ادامه یابد تا اقتصاد ملی را نسبت به تکانه های بین المللی تقویت کنیم.

در بودجه سال۹۶ بیش از ۶۲هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی درنظر گرفته شده است

نوبخت به بودجه‌بندی کشور اشاره و تصریح کرد: در بودجه سال آینده ۶۲هزار و ۷۰۰میلیارد تومان اعتبارات عمرانی در نظر گرفته شده که از این اعتبار، بیش از ۱۰هزار میلیارد تومان برای ۴اولویت گسترش شبکه حمل و نقل ریلی، محیط زیست، آب و فاضلاب تخصیص می‌یابد.

وی افزود: لایحه یک‌هزار و ۸۴ هزار‌ میلیارد تومانی بودجه سال ۹۶ کشور از سوی دولت به مجلس تقدیم شده که از این میزان، ۳۷۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی و ۷۵۷ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌ها بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت است که البته از ۳۷۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، ۵۱ هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی و ۳۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبارات و بودجه عمومی است که ۱۶۰ هزار میلیارد تومان آن از محل مالیات و درآمدهای گمرکی و حدود ۱۱۶ هزار میلیارد تومان نیز از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای تامین می‌شود.

رئیس برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: گسترش شبکه حمل و نقل ریلی کشور یکی از اولویت های دولت یازدهم است و دولت در چارچوب اقتصاد مقاومتی تا پایان امسال، اتصال ۵ مرکز استان به شبکه سراسری ریلی کشور را در دستور کار دارد.

نوبخت با اشاره به بودجه ‌استان مرکزی اشاره کرد وگفت: استان مرکزی در قانون بودجه امسال، ۲۴۶ میلیارد تومان اعتبار برای طرح های عمرانی داشته که در سفر هیئت دولت به استان در طول امسال ۹۲۹ میلیارد تومان برای تکمیل طرح ها و پروژه های این استان اختصاص یافت که این اعتبار برای ۵۵ طرح و پروژه در نظر گرفته شده که ۴۰۰ میلیارد تومان آن طی سال جاری و ۵۲۹ میلیارد تومان نیز در سال ۹۶ تخصیص می‌یابد.

معاون رئیس جمهور و رئیس برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: تاکنون حدود ۸۹ درصد اعتبارات درنظر گرفته شده سال ۱۳۹۵ تخصیص داده شده و پیش بینی می‌شود تا پایان سال تمامی اعتبار ۴۰۰میلیارد تومانی در نظر گرفته شده برای استان مرکزی تخصیص یابد.

دولت جدید آمریکا در مرحله آزمون و خطا است

نوبخت با اشاره به اقدامات اخیر رئیس جمهور جدید آمریکا گفت: هر اقدام خصمانه‌ای که از سوی آمریکا یا هر کشور دیگری در راستای تهدید منافع و مصالح ملت ایران انجام شود ملت ایران این حق را به دولت خود می‌دهد که با این اقدامات مقابله کند.

وی افزود: البته به نظر می‌رسد دولت جدید آمریکا با توجه به آن که به تازگی روی کار آمده، در مرحله آزمون و خطاست و تصمیماتی اخذ کرده که حتی مردم این کشور و دولت‌های دیگر نیز نسبت به آن معترض هستند.

وی با اشاره به میزان اعطای تسهیلات رونق تولید در استان مرکزی بیان کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۵ تاکنون ۷۰۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط در این استان ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق دریافت کرده است.

نوبخت خاطرنشان ساخت: در حال حاضر نیازمند آن هستیم که از مشارکت بخش خصوصی برخوردار شویم و در همین راستا در طول سفر امروز به استان مرکزی از دو واحد صنعتی بازدید کردیم و زمینه های برطرف ساختن مشکلات آنها بررسی شد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

      پاسخ جدیدی بنویسید

      فاپول
      بازیابی رمز