نرخ سود بانکی بالا معضل بازار سرمایه / با سود ۲۴ درصدی هیچ سرمایه‌گذاری به بورس نمی‌رود

به گزارش خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین ؛ محمد رضا پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه سال ۹۶ بر مبنای برنامه ششم توسعه و سیاست های کلی آن تدوین شده است،گفت: برنامه ششم توسعه به صحن علنی آمده و حدود ۱۴۰ ماده از آن تصویب شده و بازار سرمایه در این برنامه به خوبی دیده شده است.

وی افزود: بورس یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی کشور است و در برنامه ششم توسعه بازار سرمایه بویژه حوزه بورس کالا و اوراق بدهی اقدامات گسترده ای پیش بینی شده است.

این نماینده مجلس به درآمدهای دولت اشاره کرد و اظهارداشت: در بودجه حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد پیش بینی شده که حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان آن مالیات و درآمدهای دولت حدود ۱۱۶ هزار میلیارد تومان از فروش نفت و حدود ۴۴ هزار میلیارد تومان از محل انتشار و عرضه اوراق بدهی تامین می شود.

پور ابراهیمی همچنین گفت: در حال حاضر ثبات به بازار نفت ایران بازگشته است و توافق اوپک و همچنین عدم کاهش سهم ایران در فروش نفت از مهمترین رویدادهای اخیر است.

وی ادامه داد: با اقدامات مهم دولت تولید و فروش نفت ایران به دومیلیون و ۴۰۰ هزار بشکه رسیده و ما سهم گذشته خود از بازار نفت را بدست آورده ایم و ابراز امیدواری کرد: سهم هزینه های جاری کشور از درآمد نفت کاهش یابد.

نماینده مجلس شورای اسلامی یکی از معضلات بازار سرمایه را نرخ سود بانکی دانست و گفت: قرار بود نرخ سود بانکی به ۱۶ درصد برسد. اما متاسفانه همچنان شاهد سود ۲۴ درصدی هستیم که این یکی از معضلات بازار سرمایه است که باید هر چه سریعتر روند آن اصلاح شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مسائلی که با آن روبرو بودیم موضوع عدم جذب سرمایه گذاری خارجی به دنبال تحریم ها بود و امید است با توجه به فضای ایجاد شده شاهد تحول در موضوع جذب سرمایه گذاری خارجی باشیم.

در پایان پور ابراهیمی مجددا به مجموع درآمدها اشاره کرد و گفت: پیش بینی می شود از حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان ۲۵۰ هزار میلیارد آن محقق شود.

فاپول
بازیابی رمز