نرخ اوراق بدهی شکسته می شود/ فردا موعد تسویه ۱۸۰۰ میلیارد تومانی دولت در فرابورس

مدیر عامل فرابورس ایران ضمن تاکید بر تنظیم بازار بدهی از سوی متولیان و ناظران بازار سرمایه کشور ، گفت: در راستای این هدف و برنامه ریزی های صورت گرفته انتشار جدید اوراق بدهی دولتی در فرابورس ایران تا پایان امسال متوقف و هر گونه پذیره نویسی از سال آینده بطور محدود و بر اساس برنامه ریزی های قبلی صورت خواهد گرفت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس؛ امیر هامونی در خصوص پذیره نویسی ۳۰۰۰ میلیارد تومانی اوراق اجراه و مرابحه دولتی در روز جاری گفت: برنامه ریزی برای این پذیره نویسی از مدت ها قبل از سوی دولت و با هماهنگی میان شرکت های تامین سرمایه انجام گرفته و در راستای پذیرش اوراق بدهی جدید در فرابورس نیست.

ازاینرو با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته ، هر گونه عرضه جدید دیگری افزون بر پذیره نویسی امروز متوقف شده است.

به گفته وی نرخ سود سالیانه ۲۰ درصدی اوراق مرابحه سلامت و و اوراق اجاره آموزش و پرورش می تواند به کاهش نرخ سود موثر این اوراق در بازار بدهی منجر شود.

این مقام مسئول در برابر این پرسش فارس که چه تدابیری برای ایفای نقش موثر بانک مرکزی در بازار بدهی و تنظیم نرخ سود موثر این اوراق از طریق بازار بین بانکی شده است؛ پاسخ داد: منع بانک مرکزی از دخالت در بازار باز در حالی سال ها وجود داشت که با اصلاح در بودجه سال ۹۶ کشور این ممنوعیت برطرف شده و بانک مرکزی می تواند از طریق بازار بین بانکی اقدام به بازار گردانی انواع اوراق بهادار دولتی کند.

این موضوع می تواند به تنظیم نرخ سود موثر اوراق بدهی در بازار پول و سرمایه و در عین حال تنظیم جریان های نقدی در سیاست های پولی کشور کمک کند.

هامونی از قول مساعد بانک مرکزی برای کمک به متعادل کردن نرخ سود اوراق بهادار دولتی در بازار بین بانکی و به تبع آن تعادل نرخ بازدهی این اوراق در بازار بدهی فرابورس خبر داد و گفت: بازار بدهی فرابورس می تواند متاثر از نرخ سود در بازار بین بانکی تحت کنترل قرار گیرد و نرخ های کنونی را تنظیم کند.

مدیر عامل فرابورس با بیان اینکه در سال مالی جاری ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان انواع اوراق خزانه اسلامی در بازار سرمایه کشور منتشر و پذیره نویسی شده است ، گفت: از این رقم تا کنون ۲۰۰۰ میلیارد تومان از اوراق مذکور در نماد “سخا۲” فردا سررسید می شوند که دولت ۱۸۰۰ میلیارد تومان از آنرا که ثبت نام شده اند در فرابورس تسویه خواهد کرد.

همچنین یک هزار میلیارد تومان به عنوان اوراق مرابحه گندم و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق اجاره از سوی دولت طی ماههای گذشته پذیره نویسی شده است که در مجموع می توان گفت سر جمع اوراق بدهی دولتی منتشر شده در فرابورس ایران با احتساب پذیره نویسی ۳ هزار میلیارد تومانی امروز در سال جاری به ۸ هزار میلیارد تومان بالغ می شود.

به باور هامونی محدود شدن پذیره نویسی اوراق خزانه اسلامی و سایر اوراق بدهی دولتی در حالی در دستور کار متولیان بازار سرمایه قرار گرفته که فرصت طلایی برای انتشار انواع اوراق بدهی برای بخش خصوصی حاضر در بازار سهام و حتی بنگاه هایی که در بازار سرمایه حضور ندارند هم اکنون فراهم شده است.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز