مقاومت سکه شکست

روز جمعه طلای جهانی با بالا آمدن از کف روز پنج‌شنبه با قیمت هزار و ۲۳۳ دلار به کار خود پایان داد ولی همچنان نسبت به ساعت ۳ بعدازظهر پنج‌شنبه در سطح پایین‌تری قرار گرفت تا بازار سکه نیز از این روند تاثیر بگیرد؛ اونس طلا که دو هفته پیش روی بهای هزار و ۲۱۰ دلار ایستاده بود، هفته گذشته تا قیمت هزار و ۲۳۳ دلار رشد کرد تا در اولین هفته کامل ماه فوریه حدود ۲ درصد دیگر بر ارزش خود افزوده باشد. به گزارش دنیای اقتصاد، این روند باعث شده کارشناسان حرفه‌ای و سرمایه‌گذاران خرد به ادامه رشد ارزش فلز زرد در دومین هفته ماه دوم میلادی امید داشته باشند. چنین انتظاراتی روز شنبه در بازار داخلی اثرگذار نبود ولی ممکن است روز یکشنبه با عادی شدن فضای بازار اتفاق دیگری رخ دهد.

روز شنبه، همزمان با ۱۱ جمادی‌الاول و سالروز شهادت حضرت زهرا(س) عمده‌فروشان بازار طلای تهران از جمله پاساژهای اصلی این بازار تعطیل بود. با این حال، فعالیت معامله‌گران غیررسمی تقریبا مانند روزهای عادی ادامه داشت. در شرایطی که تعدادی از فعالان انتظار داشتند سکه‌بازان برای جبران اثر افت اونس وارد بازار ارز شوند، معامله‌گران سکه ترجیح دادند خود را با نوسان طلای جهانی تطبیق دهند و مداخله‌ای در بازار ارز نکنند. در بازار ارز نیز تقاضای چندانی وجود نداشت و حجم معاملات پایین آمده بود. در فضای نسبتا آرام روز شنبه، دلار ۶تومان کاهش را ثبت کرد و به قیمت ۳ هزار و ۸۳۴ تومان رسید.

معاملات محدود

روز شنبه حجم معاملات در بازار ارز و سکه محدود بود. به گفته فعالان، در نیم ساعت ابتدایی بازار ارز کمتر معامله‌گری در پاساژ افشار تمایلی به خرید یا فروش دلار داشت. در چنین فضایی، بیشتر معاملات در بخش فردایی انجام می‌شد و معامله‌گران آن قصد داشتند قیمت دلار را وارد محدوده ۳ هزار و ۸۴۰ تومان کنند. با این حال، دلار در معاملات نقدی توانایی زیادی برای رشد قیمت نشان نداد، در نتیجه این ارز در ادامه در مسیر کاهشی قرار گرفت و به محدوده ۳ هزار و ۸۳۰ تومان بازگشت.

به این ترتیب، این ارز برای چهارمین روز متوالی نوسان چندانی را تجربه نکرد. شاخص بازار ارز از سه‌شنبه گذشته به‌طور عمده در بازه محدود ۳هزار و ۸۳۰ تا ۳ هزار و ۸۴۰ تومان نوسان کرده است و کاهش دامنه نوسانات موجب شده انگیزه‌های شماری از نوسان‌گیران بازار افت زیادی کند. همچنین به گفته فعالان، به‌طور سنتی در روزهای انتهایی ماه تقاضا در بازار افت می‌کند. از سوی دیگر، از ابتدای بهمن ماه، عرضه بازارساز در حجم مناسبی صورت گرفته است و این موضوع نیز در کاهش نوسانات اثرگذار بوده است. روز شنبه، در بازار سکه نیز معامله‌گران با احتیاط وارد بازار شدند. البته عده‌ای اعتقاد داشتند روز یکشنبه ممکن است با عادی شدن فضای بازار حجم معاملات سکه افزایش پیدا کند و سکه‌بازان براساس انتظارات خود در رابطه با روند اونس در هفته جاری قیمت‌ها را دچار نوسان کنند.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز