صندوق ثبات بازار سرمایه الزام قانونی است/ تکلیف یک درصدی تزریق منابع صندوق توسعه ملی

شاپور محمدی رییس سازمان بورس اوراق بهادار در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصاد آنلاین مبنی بر نبود صندوق تثبیت بازار با وجود الزام قانونی گفت: صندوق ثبات تکلیف قانونی وزارت امور اقتصادی و دارایی ،سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، سازمان بورس و اوراق بهادار و صندوق توسعه ملی است.

وی افزود:قانون مقرر کرده تا بخشی از منابع صندوق توسعه ملی تا یک درصد درآمد سالانه از طریق سپرده های بانکی داخل این صندوق ثبات وارد شود.

محمدی تصریح کرد پیرو این موضوع نامه ای را به وزیر اقتصاد ودارایی فرستادیم که وی نیز نامه را به آقای نوبخت به عنوان هیات امنای صندوق فرستادند.

رییس سازمان بورس این را هم یادآور شد که درخواست کردیم در اولین جلسه صندوق توسعه ملی در خصوص ورود این منابع در دستور کار قرار بگیرد.

دومین نشست خبری شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار صبح امروز در محل این سازمان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین، در این نشست خبری ریس سازمان بورس و اوراق بهادار به برخی از اقدامات صورت گرفته در بازار سرمایه در سال های فعالیت دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه در چند سال گذشته با تحولات مثبت زیادی همراه بود، البته برخی تحولات بین المللی مانند کاهش قیمت نفت اثرات منفی بر بازار گذاشت اما اثرات مثبت و منفی باید در کنار هم دیده شوند تا تحلیل دقیقی از بازار سرمایه بدست آید.

وی یکی از مهمترین سیاست های اثر گذار در بازار سرمایه را فرمول خوراک شرکت های پتروشیمی عنوان کرد و افزود: در دولت یازدهم فرمول خوراک شرکت های پتروشیمی حل و فصل شد؛ اگرچه از نظر بازار سرمایه این فرمول می توانست بهتر باشد اما به هر حال فرمول مطلوبی است.

وی با تاکید بر اینکه بحث حقوق مالکانه معادن باید متناسب با قیمت های جهانی مصوب شود تصریح کرد: این موضوع به مقامات مربوطه پیشنهاد شده و امیدواریم به زودی شاهد نهایی شدن آن باشیم.

محمدی با اشاره به اینکه از ابتدای فعالیت دولت کنونی حجم بازار گسترش یافته و ارزش بازار از ۲۴۴ هزار میلیارد تومان به ۶۳۵ هزار میلیارد تومان رسیده است، اظهار داشت: از این میزان ۱۲۰ هزار میلیارد تومان آن مربوط به صندوق های با درآمد ثابت است و بخشی از آن هم اکنون در بازار سرمایه وجود ندارد و در بانک ها سرمایه گذاری شده است.

این مقام مسوول با اشاره به قانون جدید ضرورت رعایت حداقل سرمایه گذاری پنج درصدی صندوق های سرمایه گذاری در بازار گفت: صندوق های سرمایه گذاری باید نقش فعال تری در بازار سرمایه داشته باشند.

به گفته این مدیر ارشد بازار سرمایه، ارزش بازار در ابتدای کار دولت ۶۴۲ هزار میلیارد تومان بوده که در قیاس با چهار سال قبل ۲٫۷ برابر شده است که نشان از بزرگ شدن بازار دارد.

محمدی با اشاره به اینکه هدف و برنامه ریزی سازمان بورس افزایش نقدشوندگی است، بیان کزد: بحث ضریب نفوذ بازار سرمایه نیز اهمیت بسزایی دارد بطوریکه در آغار کار دولت حدود شش و نیم میلیون نفر کد معاملاتی داشتند که هم اکنون به ده میلیون و ۸۴۹ هزار نفر رسیده است و این ارقام نشان از آن دارد که ضریب نفوذ ۶۷ درصد رشد را تجربه کرده است و افراد بیشتری وارد بازار سرمایه شدند.

محمدی به ۴۵ میلیون اوراق سهام عدالت نیز اشاره و تصریح کرد: با عملیاتی شدن سهام عدالت، تعداد سهامداران کشور بالغ بر ۵۵ میلیون نفر خواهد شد. بنابراین بازار سرمایه ایران در آینده نزدیک یکی از مردمی ترین بازارهای سرمایه خواهد بود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه در ابتدای فعالیت دولت تعداد ۲۹۹نهاد مالی در کشور فعال بود ابراز داشت: در دی ماه امسال این تعداد به ۴۸۵ نهاد مالی رسیده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به ۱۱ اقدام اخیر سازمان بورس اشاره کرد و گفت: افشای اجباری تولید و فروش ماهانه از جمله اقدامات خوبی است که باعث شده گزارش های مالی واقعی شرکت ها به بازار سرمایه منعکس شود.

محمدی اظهارداشت: ابلاغ دستورالعمل افشای صورت های مالی بر اساس استاندارد بین المللی IFRS، ارتقای و بروزرسانی سامانه معاملاتی، تفکیک هسته معاملاتی بورس و فرابورس، ساماندهی عرضه های اولیه، راه اندازی سامانه رصد، راه اندازی سامانه قوانین و مقررات، راه اندازی تابلوی مشخص برای شرکت های SME و دانش بنیان و همچنین مشخص شدن راه کاری برای صندوق های جسورانه در فرابورس از دیگر اقدامات صورت گرفته در بازار سرمایه طی یک سال اخیر بود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: راه اندازی سامانه سمتا اقدام خوبی است که از قبل شروع شده و هم اکنون در حال بروزرسانی است. با کمک این سامانه دادخواهی سهامداران در بورس و محاکم قضایی به سرعت پیش می رود. و امیدواریم در احقاق حقوق سهامداران موثر تر عمل شود.

محمدی بحث ارسال مستقیم اطلاعات به کدال را از دیگر اقدامات صورت گرفته در بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: با این اقدام عدم تقارن اطلاعاتی کاهش یافته است. در این بین وظایف مدیران شرکت ها و همچنین شرکت های حسابرسی دارای اهیمیت است و مدیران باید در صیانت اطلاعات و نشر آن در کدال دقت به خرج دهند.

وی خاطرنشان کرد: تکمییل ابزارهای بازار سرمایه از دیگر اقدامات صورت گرفته است و ابراز امیدواری کرد این اقدامات جذابیت و رونق بیشتر بازار سرمایه را به همراه داشته باشد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز