صعود طلا در آرامش نفت

اونس طلا که دوشنبه با ۴ دلار رشد به بهای ۱۱۹۵ دلار رسیده بود، سه‌شنبه با ۱۵ دلار جهش روی بهای ۱۲۱۰ دلار ایستاد. جهش این روز عمدتا ناشی از افزایش خرید طلا به‌عنوان سرمایه امن و اثرگذاری بازارهای خارجی بود. با ثبت این قیمت برای اونس در آخرین روز ژانویه، رشد طلا در اولین ماه سال میلادی به حدود ۵ درصد رسید. سه‌شنبه همزمان با جهش طلا، نقره هم به اوج ۵/ ۲ ماهه رفت. به گزارش دنیای اقتصاد، بازار فلزهای گرانبها در این روز در اختیار افزایشی‌ها بود که شاهد افزایش قدرت خود بودند. ادامه نگرانی‌های ترامپی هم سه‌شنبه مشهود بود. بازارهای جهانی در دومین روز هفته همچنان متوجه فرمان‌های اجرایی دونالد ترامپ برای ممنوعیت صدور ویزا برای اتباع ۷ کشور عمدتا مسلمان بودند. این نگرانی‌ها به علاوه اشاره دوباره رئیس‌جمهوری تازه آمریکا به لزوم کاهش ارزش دلار برای نفع بردن تجارت آمریکا، باعث افت بیشتر شاخص دلار شد. سه‌شنبه شاخص دلار به زیر مرز ۱۰۰ واحد سقوط کرد و روی عدد ۵۱/ ۹۹ واحد ایستاد. همزمان بهای نفت خام هم رشد کرد تا هر دو عامل خارجی مهم در بازار طلا به نفع این کالای سرمایه‌ای کار کرده باشند.

اونس طلا روز چهارشنبه را با قیمت ۱۲۰۹ دلار آغاز کرد و بعد به نوسان پیرامون قیمت ۱۲۱۰ دلار رو آورد. این در حالی بود که شاخص دلار تعدیل افزایشی را تجربه می‌کرد، گرچه این شاخص هم نوسان چندانی نداشت. همزمان رشد بازارهای سهام نیز به ضرر طلا عمل می‌کرد، با وجود این، رشد ارزش نفت حامی طلا بود. دیگر حامی طلا، تحلیلگران فنی بودند که به ترمیم چهره اونس اشاره می‌کردند. البته همان‌طور که اشاره شد با انتشار گزارش ADP از اشتغال‌زایی ماه ژانویه روندها تحت تاثیر قرار گرفتند. بهایی که تا ساعت ۶:۳۰عصر روز چهارشنبه برای اونس ثبت شد ۱۲۰۲ دلار بود؛ گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی روز گذشته رقم خورده باشد.

معامله‌گران تمام بازارهای جهانی صبح و عصر روز گذشته در انتظار بیانیه فدرال رزرو بودند. اولین نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا سه‌شنبه آغاز شد و شب گذشته با انتشار بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید احتمالا سیاست پولی این نهاد تغییری نکرده و نرخ بهره وجوه فدرال بدون تغییر باقی مانده است. با این حال، آنچه مهم است لحن و واژه‌های استفاده شده در بیانیه است. پوشش جزئیات این بیانیه و واکنش بازارها به آن در این گزارش ممکن نبود،

اگر فدرال رزرو اشاره دوباره‌ای به احتمال افزایش نرخ‌های بهره در آینده نزدیک نکرده باشد، احتمال افت شاخص دلار و رشد بیشتر طلا وجود دارد. موسسه سرمایه‌گذاری «تی‌دی‌اس» در تازه‌ترین گزارش خود که صبح چهارشنبه منتشر شد پیش‌بینی کرد که شکسته شدن سطح مقاومتی ۱۲۲۵ دلاری می‌تواند سرآغاز دیگری برای روند صعودی قیمت طلا باشد. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو، تحلیلگران اقتصادی موسسه تی‌دی‌اس بر این باورند که دولت جدید آمریکا نمی‌تواند به‌راحتی سیاست‌های مورد نظر خود برای کاهش مالیات‌ها و افزایش هزینه‌های زیرساختی را تصویب و اجرا کند. ازسوی دیگر خطر جنگ تجاری با مکزیک و چین نیز وجود دارد و نااطمینانی زیادی درباره سیاست‌های پولی فدرال رزرو آمریکا وجود دارد و این عوامل سرمایه‌گذاران بین‌المللی را هنوز به‌سوی بازار فلزات گرانبها به‌خصوص طلا سوق می‌دهد.

فاپول
بازیابی رمز