سومین افت متوالی دلار ثبت شد

روند کاهشی دلار در حالی اتفاق افتاد که ممکن است در روزهای آینده مسیر این ارز تغییر کند. به گفته فعالان، افزایش ضرر شماری از معامله‌گران فردایی و بیشتر شدن دامنه نوسان ممکن است در روزهای آینده با پاسخ متضرران مواجه شود. به گزارش دنیای اقتصاد، در واقع، کسانی که در روز دوشنبه ضرر زیادی را متحمل شدند، ممکن است در صورت تغییر روند با قدرت بیشتر برای جبران ضرر خود وارد شوند. به گفته فعالان، تسویه دلار در معاملات فردایی روز دوشنبه ۳۶ تومان پایین‌تر از روز یکشنبه بود که عده‌ای از معامله‌گران فردایی را دچار ضرر زیادی کرد.

در حالی که برخی از معامله‌گران در انتظار بازگشت قیمت با افزایش تحرکات متضرران ارزی هستند، همچنان تقاضای بنیادی خاصی در بازار وجود ندارد و چشم‌انداز رشد تقاضای چندانی نیز در میان معامله‌گران مشاهده نشده است. همزمان با افت قیمت دلار و شکست سطح ۳ هزار و ۸۵۰ تومان، سکه تمام بهار آزادی از کانال یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان دست کشید و وارد کانال یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان شد. روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی در حالی معاملات خود را با قیمت یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان آغاز کرد که تفاوت چندانی با قیمت روز یکشنبه داشت. با این حال در ادامه روز افت دلار بیشتر شد و بهای اونس تا ساعت ۳ بعدازظهر در بازارهای جهانی تغییرات چندانی انجام نداد تا سکه تمام بهار آزادی یک کانال پایین‌تر برود. قیمتی که ساعت ۳ بعدازظهر روز دوشنبه برای سکه ثبت شد، یک میلیون و ۱۶۹ هزار تومان بود که ۷ هزار تومان پایین‌تر از دومین روز هفته بود. این افت در حالی رخ داد که روز یکشنبه شماری از سکه‌بازان انتظار داشتند روز دوشنبه سکه با افزایش قیمت مواجه شود. این عده کسانی بوده‌اند که به روند آغازین بهای اونس در بازارهای جهانی امیدوار بودند.

کاهش مرزی

در سومین روز هفته، دلار معاملات خود را زیر مرز ۳هزار و ۸۵۰ تومان آغاز کرد. روز دوشنبه، معاملات شاخص بازار ارز با قیمت ۳ هزار و ۸۴۹ تومان کلید خورد که ۱۳تومان پایین‌تر از روز یکشنبه بود. در حالی که تعدادی از معامله‌گران انتظار داشتند در برابر افت دلار به زیر مرز یاد شده مقاومت شود، در ادامه روز روند افت شدت گرفت، به‌طوری‌که حدود ساعت ۱۲ ظهر قیمت این ارز وارد محدوده ۳ هزار و ۸۳۰ تومان شد. البته دیدگاه کاهشی معامله‌گران فردایی در ابتدای روز قوی‌تر از معامله‌گران نقدی بود، چراکه معاملات گروه اول با قیمت پایین‌تری نسبت به بازار نقدی آغاز کرده بود. حدود ساعت ۲ ظهر، قیمت دلار بازیگران بازارساز به زیر سطح ۳ هزار و ۸۰۰ تومان رفت تا این موضوع انتظارات کاهشی را فعال‌تر کند؛ به‌طوری‌که حدود ساعت ۳ بعد از ظهر بهای دلار در معاملات فردایی وارد محدوده ۳هزار و ۸۲۰ تومان شد. البته فاصله قیمت در معاملات فردایی و نقدی در انتهای روز کمتر از شروع بازار بود. در این ساعت، نرخ دلار در معاملات نقدی روی نقطه ۳ هزار و ۸۳۰ تومان آرام گرفت.

فشار همسایه‌ها

به گفته فعالان بازار، افت نرخ حواله درهم و پایین آمدن ارزش دلار در مناطق سلیمانیه عراق و هرات افغانستان از جمله عواملی بوده‌اند که زمینه‌ساز افت قیمت شده‌اند. روز دوشنبه، نرخ حواله درهم به ابتدای محدوده هزار و ۵۰ تومان نزدیک شد و در نهایت با قیمت هزار و ۵۲ تومان به کار خود پایان داد که ۷ تومان پایین‌تر از روز یکشنبه بود. نرخ حواله درهم در دومین روز هفته نیز ۵ تومان از ارزش خود را از دست داده بود.به گفته یکی از بازیگران باتجربه بازار، نرخ حواله درهم و دلار در بازار داخلی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و به‌طور سنتی این انتظار در بازار وجود دارد که کاهش یکی منجر به افت دیگری شود. همچنین روز دوشنبه ارزش دلار در دو منطقه هرات و سلیمانیه پایین‌تر آمد که در انتظارات معامله‌گران پاساژ افشار اثرگذار بود. به گفته فعالان، بالا نبودن ارزش دلار در کشورهای همسایه و کاهش فاصله نرخ آنها با بازار داخلی موجب می‌شود که ارزی از کشور به سوی این مناطق خارج نشود. در واقع زمانی که ارزش دلار در مناطق یادشده بالا می‌رود، انتظارات معامله‌گران بازار داخلی نیز افزایشی‌تر می‌شود؛ چراکه انتظار دارند بازار داخلی نیز با این روند همسو شود. با این حال روز دوشنبه بازار ارز از این ناحیه نیز تحریک نشد.

کناره‌گیری خریدار

به گفته فعالان، در روزهای اخیر تقاضای احتیاطی و تجاری در بازار ارز کاهش یافته است. به باور شماری از بازیگران بازار زمانی که ارزش دلار کشش عبور از مرز ۳ هزار و ۹۰۰ تومان را از خود نشان نداد و همزمان دامنه نوسانات ارزی محدودتر شد، شماری از نوسان‌گیران ارزی تصمیم گرفتند در روند بازار مداخله چندانی نکنند. عده زیادی از آنها انتظار داشتند بازار ارز داخلی با آغاز به کار دولت جدید آمریکا تحت‌تاثیر اخبار سیاسی قرار بگیرد. با این حال، در روزهای ابتدایی هفته جاری روند دلار برخلاف انتظار این دسته کاهشی شد تا نوسان‌گیران بیشتری از بازار خارج شوند. دلار در سه روز ابتدایی هفته جاری سه کاهش متوالی را تجربه کرد و در نهایت از سطح ۳ هزار و ۸۵۰ تومان پایین‌تر رفت. با وجود این، همچنان شماری از معامله‌گران امیدوار به بازگشت قیمت هستند. البته این دسته همچنان انتظار دارند بازار ارز تحت‌تاثیر جوسازی‌های پیرامون مواضع و رفتارهای ترامپ قرار بگیرد و این موضوع منجر به افزایش تقاضای احتیاطی در بازار شود. برخلاف این دسته گروهی در بازار اعتقاد دارند که در روزهای آینده کاهشی‌های بازار قدرت بیشتری خواهند گرفت. به گفته شماری از بازیگران باتجربه بازار، متغیر دیگری که به احتمال زیاد در میان‌مدت بازار ارز را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد، افزایش فروش ارز شرکت‌های تجاری در پایان سال خواهد بود. به گفته این دسته، به‌طور سنتی شرکت‌های تجاری برای پرداخت تعهدات ریالی خود در انتهای سال اقدام به فروش ارز می‌کنند.

فاپول
بازیابی رمز