سرطان خون چیست؟

 تغذیه بخش مهمی از درمان سرطان است .دریافت انواع مناسب غذاها قبل ، در حین و بعد از درمان می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته و مراحل درمان و بهبودی را با توان و قدرت بیشتری پشت سر بگذارید .مطالعه این نکات برای شما یا هر فردی که شما در حال مراقبت از او در اثر ابتلا به سرطان هستید ، فرصت خوبی را فراهم می آورد .انجمن سرطان آمریکا این راهنما را با هدف تحمل بیشتر عوارض جانبی درمان سرطان و جبران کاهش دریافت غذای ناشی از این عوارض برای کمک به شما و هر آن کس که شما دوست دارید تهیه کرده است

سرطان خون چیست؟

سرطان سلول های خونی است . چندین دسته گسترده از سلول های خونی وجود دارد. که شامل: سلول های سفید و قرمز و پلا کت ها میباشد LUCEMIA مربوط به سرطان سلول های سفید خون اشاره دارد در این سرطان سلول های سفید سریع تقسیم می شونند وسلول های دیگر بدن را ازبین می برند.

 The Types of Leukemia

انواع لوسمی

شروع لوسمی ممکن است حاد (شروع ناگهانی) یا مزمن (شروع کند) باشد. در لوسمی حاد، سلول های سرطانی به سرعت رشد می کنند. در لوسمی مزمن، بیماری به آرامی پیشرفت می کند و علائم اولیه ممکن است بسیار خفیف باشد.

لوسمی نیز بر اساس نوع سلول طبقه بندی شده است. لوسمی که شامل سلول های میلوئیدی می شود،سلول های میلوئیدی سلول های خونی نابالغ هستند که به طور طبیعی تبدیل به گرانولوسیت ها یا مونوسیت ها می شوند. لوسمی که شامل لنفوسیت ها می شود، لوسمی لنفوسیتی است.

Risk Factors for Leukemia

علل لوسمی مشخص نیست. با این حال، چندین عامل شناسایی شده اند که ممکن است خطراین بیماری را افزایش  دهند. شامل:

۱-سابقه خانوادگی

۲-سیگار کشیدن،

۳-ابتلا به اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون
۴-اختلالات خون مانند سندرم میلولد پلاسمی که بعضی اوقات “پیشئلکتومی” نامیده می شود
۵-درمان قبلی برای سرطان با شیمی درمانی یا اشعه
۶-قرار گرفتن در معرض سطوح بالای تابش
۷-قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند بنزن

Nutrition recommendations

توصیه های تغذیه ای برای سرطان خون

توصیه های تغذیه در سرطان برای هرکس متفاوت است.

درست غذاخوردن به خوبی می تواند به شما در بهبود و درمان سرطان کمک کند. بیماران که به خوبی غذا می خورند و وزن بدنشان را حفظ می کنند، اغلب عوارض جانبی درمان را بهترتحمل می کنند. و تغذیه خوب  میتواند  به بدن کمک کنددر جایگزین سلول های خونی و بافت هایی که تحت درمان قرار گرفته اند.

یک شیوه زندگی سالم نقش مهمی در حفظ قدرت بدن، حمایت از سیستم ایمنی بدن (سلول ها و پروتئین هایی که از بدن در برابر عفونت محافظت می کند) نقش مهمی ایفا می کند و خطر ابتلا به برخی بیماری ها مانند انواع مختلف بیماری های قلبی و برخی از سرطان ها را کاهش می دهد. اکثر متخصصان تغذیه معتقدند خوردن انواع غذاها بهترین روش برای اطمینان از مصرف مواد مغذی مورد نیاز بدن است.

متخصصین تغذیه  از تعدادی از مداخلات تغذیه ی برای مبارزه با عوارض جانبی لوسمی استفاده می کنند

۱- کنترل وزن . داشتن وزن سالم در بین بیماران سرطانی خیلی اهمیت دارد زیرا کاهش وزن در مداخلات اختلال ایجاد می کند

۲- متخصصان تغذیه  ممکن است  وعده های غذاهای کوچک و مکرر و برای بالا  نگه داشتن سطح انرژی توصیه کنند.

۳- متخصصین تغذیه  ممکن است یک رژیم غذایی کم چربی و نرم با غذاهای سرد، محصولات زنجبیل، نخود فرنگی یا را برای کمک به کاهش تهوع توصیه کنند.

۴- متخصصین تغذیه ممکن است توصیه کنند که مصرف فیبر خود را افزایش دهید و برای جلوگیری از یبوست خودداری کنید.

پروتئین ها

بدن برای رشد ، ترمیم بافت ها و حفظ سلامت سیستم ایمنی به پروتئین نیاز دارد . زمانیکه بدن شما پروتئین کافی دریافت نکند ، ممکن است از تجزیه پروتئین ماهیچه ها برای تأمین سوخت مورد نیاز خود استفاده نماید. تجزیه پروتئین ماهیچه ها باعث تأخیر در سیر بهبودی و کاهش مقاومت به عفونت می شود .مبتلایان به سرطان در مقایسه با افراد عادی اغلب نیاز به پروتئین بیشتری دارند بعد از جراحی ، شیمی درمانی و یا پرتودرمانی معمولا” برای ترمیم بافتها و کمک به مقابله با عفونت به پروتئین بیشتری نیاز است .

منابع خوب پروتئین شامل ماهی ، ماکیان ، گوشت قرمز لخم ، تخم مرغ ، محصولات لبنی کم چرب ، مغزها و کره آنها ، بنشن ، نخود فرنگی ، عدس و سویا هستند

ویتامین ها و املاح

بدن به مقادیر کمی از ویتامین ها و املاح برای کمک به عملکرد مناسب نیاز دارد . بیشتر آنها به طور طبیعی در غذاها وجود دارند همچنین ویتامین ها و املاح به صورت مکمل به شکل قرص و شربت نیز عرضه می شوند این ترکیبات به استفاده از انرژی موجود در غذاها کمک می کنند .با رعایت یک رژیم غذایی متوازن با انرژی و پروتئین کافی ،  معمولا” فرد مقادیر زیادی ویتامین ها و املاح را از راه  غذا دریافت می کند اما زمانیکه شما تحت درمان سرطان هستید رعایت یک رژیم متوازن می تواند سخت باشد ، مخصوصا” اگر عوارض جانبی درمان که برای مدت طولانی با آن درگیر هستید ، وجود داشته باشد . در این مورد پزشک یا کارشناس تغذیه شما ممکن است روزانه مصرف مکمل مولتی ویتامین و مینرال را پیشنهاد نماید . اگر به مصرف ویتامین یا مکمل فکر می کنید ابتدا در مورد اطمینان از مصرف این مکمل با پزشک خود مشورت کنید بعضی از مبتلایان به سرطان مقادیر زیادی ویتامین ها و املاح و سایر مکمل های غذایی برای تقویت سیستم ایمنی یا حتی تخریب سلولهای سرطانی  دریافت می کنند .اما بعضی از این مواد مخصوصا” زمانی که در مقادیر زیاد مصرف شوند ، می توانند مضر باشند . در واقع دوزهای بالای ویتامین ها و املاح ممکن است تأثیر شیمی درمانی و پرتودرمانی را کمتر کند . در صورت تأیید  دریافت ویتامین در طول درمان سرطان توسط انکولوژیست ، بهتر است مکملی را انتخاب کنید که بیش از ۱۰۰% مقادیر مورد نیاز روزانه ( DV ) ویتامین ها و املاح را نداشته و همچنین فاقد آهن باشد .( مگر اینکه پزشک نیاز به آهن را برای شما تأیید نماید )

 

نکاتی برای افزایش دریافت کالری و پروتئین

  • به جای سه وعده غذایی پرحجم ، چندین میان وعده در طول روز داشته باشید .
  • در هر زمان از روز غذاهای مورد علاقه خود را میل کنید .به عنوان مثال اگر تمایل دارید غذاهای صبحانه را در وعده شام میل کنید.
  • هر چند ساعت یکبار غذا بخورید . منتظر احساس گرسنگی نمانید .
  • زمانیکه خیلی احساس گرسنگی می کنید بزرگترین و پرحجم ترین وعده غذایی خود را میل کنید .به عنوان مثال اگر در هنگام صبح احساس گرسنگی بیشتری دارید ، صبحانه بزرگترین وعده غذایی شما باشد .
  • سعی کنید در هر وعده و میان وعده غذاهای پرکالری و پرپروتئین میل کنید .
  • برای افزایش اشتها قبل از وعده غذایی ورزش ملایم داشته باشید یا کمی راه بروید
  • نوشیدنی های پرکالری ، پرپروتئین شبیه میلک شیک ها و مکمل های مایع تجاری میل کنید .

به جای مصرف مایعات همراه با غذا بیشتر مایعات مصرفی خود را بین وعده های غذایی بنوشید .مصرف مایعات همراه با غذا می تواند باعث احساس سیری و پربودن شکم شود . مصرف پودینگ ها و نوشیدنی های تغذیه ای تجاری یا تهیه شده در منزل را امتحان کنید.

 

http://www.cancercenter.com/leukemia/nutrition-therapy/-1

http://www.healthline.com/health/leukemia#types2

برچسب ها:

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز