دو دستگی در بازار ارز

به گفته این دسته از فعالان، در دوازدهمین روز بهمن‌ماه، معامله‌گران سعی کردند با بالا بردن قیمت خود را از ضرر خارج کنند و به اصطلاح بازاری‌ها با پر کردن سایر معامله‌گران، دلار خود را خالی کنند. این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که معامله‌گران در آینده انتظار افت قیمت‌ها را داشته باشند. به گزارش دنیای اقتصاد، همسو با رشد قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی در مسیر افزایشی قرار گرفت و با ۱۴ هزار تومان رشد به قیمت یک میلیون و ۱۸۳ هزار تومان رسید. فلز گرانبهای داخلی در کنار بهره بردن از رشد دلار، از اهرم صعود اونس در بازارهای جهانی نیز استفاده کرد. ساعت ۴بعدازظهر چهارمین روز هفته، اونس جهانی بالای هزار و ۲۰۰ دلار بود.

معاملات محدود

روز سه‌شنبه، دلار معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۸۱۰ تومان آغاز کرد که کاهشی ۲۰ تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز دوشنبه داشت. به گفته فعالان، در ابتدای چهارمین روز هفته، حجم معاملات در بازار ارز محدود بود و معامله‌گران در خرید و فروش ارز احتیاط زیادی می‌کردند. علت این احتیاط، ابهام روند قیمت برای بسیاری از معامله‌گران بود. در کنار این تعدادی از معامله‌گران اعتقاد داشتند، دلار با ورود به محدوده ۳ هزار و ۸۱۰ تومان به هسته سخت قیمت خود رسیده است.

در چنین فضایی با وجود محدود بودن حجم معاملات، در ادامه روز قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار گرفت و حدود ساعت ۳ بعدازظهر با قیمت ۳ هزار و ۸۳۵ تومان به کار خود پایان داد. به گفته فعالان، قیمت دلار زمانی که بازارساز با قیمتی حدود ۷۰ تومان زیر نرخ بازار اقدام به عرضه ارز کرد، از سطح ۳ هزار و ۸۰۰ تومان نزول نکرد. این موضوع نشان می‌دهد سطح حمایتی ۳ هزار و ۸۰۰ تومان سطح محکمی در بازار است. همزمان عده‌ای از معامله‌گران در بازار اعتقاد دارند، روز سه‌شنبه انتظارات شماری از معامله‌گران ارزی تغییر کرده بود و نشانه این موضوع را در فاصله قیمت معاملات نقدی و فردایی جست‌وجو کردند.

در بیشتر ساعات روز سه‌شنبه، قیمت دلار در معاملات فردایی ۷ تا ۱۰ تومان بالاتر از قیمت این ارز در معاملات نقدی بود، حال آنکه در ۳ روز ابتدایی هفته روند نسبتا معکوسی وجود داشت. این در حالی است که عده‌ای دیگر تغییرات قیمت روز سه‌شنبه را بستر سازی عده‌ای از معامله‌گران برای نوسان‌گیری دانستند. به گفته این عده، دسته‌ای از معامله‌گران که انتظارات کاهشی دارند، سعی کردند روز سه‌شنبه با افزایش تحرکات خود و جوسازی پیرامون اخبار سیاسی قیمت دلار را بالا بیاورند. هدف آنها از این عمل آن بود که دلار خود را در قیمت‌های بالا بفروشند. در چشم‌انداز این گروه قیمت دلار در روزهای آینده ظرفیت رشد بیشتر را نخواهد داشت.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز