ثبات سودآوری و ریسک اندک در شاملا

به گزارش اقتصادآنلاین ، این شرکت با هدف اکتشاف، استخراج و فرآوری نمک‌های صنعتی بخصوص سولفات سدیم و کلرور سدیم تاسیس شد و یکی از اعضای انجمن صنفی تولید کنندگان نمک تصفیه ایران می‌باشد و دارای دومجتمع تولیدی درگرمسار اراک است.

۱٫ پودر سولفات سدیم:

شاملا بزرگترین تولیدکننده سولفات سدیم درمنطقه خاورمیانه می‌باشد. این شرکت تاکنون دو کارخانه تولید پودر سولفات سدیم راه اندازی نموده‌است. کارخانه شماره یک در سال ۱۳۷۳ با ظرفیت ۳۰,۰۰۰ تن در سال در استان سمنان شهرستان آرادان به بهره برداری رسیده است.کارخانه شماره دو واقع در استان مرکزی شهرستان اراک در دو واحد در سال‌های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۴ جمعا با ظرفیت اسمی ۶۰,۰۰۰ تن به بهره‌برداری رسیده است.

پودر سولفات سدیم در این شرکت از طریق فرآوری ماده معدنی استخراج شده از معادن و روش کریستال گیری تبریدی بدست می‌آید. بنابراین سولفات سدیم تولیدی فاقد هرگونه ناخالصی‌های مضر مانند سرب، آرسنیک و غیره است که در روش‌های شیمیائی تولید سولفات سدیم معمولاً وجود دارد.

عمده‌ترین مصرف سولفات سدیم در صنایع پودرهای شوینده است البته این محصول در دنیا علاوه بر صنعت شوینده در کاغذسازی نیز استفاده می‌شود و در شیشه سازی، نساجی و به مقدار کم در خوراک دام نیز مصرف دارد.۴۰ درصد ترکیب پودرهای شوینده سولفات سدیم است که خاصیت پاک‌کنندگی ندارد و فقط به منظور پرکنندگی(حجم دهی) استفاده می‌شود.

۲٫ نمک

شرکت معدنی املاح ایران در نیمه دوم سال ۱۳۹۳ اقدام به دریافت جواز تاسیس برای اجرای طرح تولید نمک خوراکی به روش هیدرومیل به ظرفیت ۴۰٫۰۰۰ تن در سال در مجتمع گرمسار نمود. این طرح درپایان سال ۹۴ تکمیل و راه اندازی واخذ پروانه بهره‌برداری آن به سال ۹۵ موکول شد. در این روش با دستگاه هیدرومیل ناخالصی های درونی یا داخلی بین کریستال‌های نمک را نیز جدا و خارج می‌سازند.

در کشورهای پیشرفته‌ای که فاقد ذخایر نمک معدنی (سنگ نمک) می‌باشند و نمک را عمدتاً به روش تبخیری تولید می‌نمایند با استفاده از روش هیدرومیل پالایش نهایی را نیز در مورد نمک تولیدی انجام می‌دهند، همچنین صاحبان این تکنولوژی معتقد هستند که این روش برای ارتقاء کیفیت سنگ نمک نیز می‌تواند بکار رود. در این روش علاوه بر خلوص نمک، دانه بندی نمک نیز قابل تنظیم و قابل کنترل می‌باشد و محصول تولیدی با این روش، دانه بندی وسیعی از ۱۵۰ تا ۲۰۰۰ میکرون را پوشش می‌دهد و لذا برخی از صنایع مانند تولید پنیرUF و یا حفاری چاه‌های نفت که در آنها دانه‌بندی نمک مصرفی فاکتور مهمی محسوب می‌گردد می‌توانند مصرف کننده تولیدات روش هیدرومیل باشند. از دیگر مزایای این روش مصرف کمتر انرژی‌های الکتریکی و بویژه حرارتی (گاز) در مقایسه با روش تصفیه تبلور مجدد می‌باشد.

از آنجائی که تولید نمک به روش هیدرومیل در حرارت معمول محیط انجام می‌گردد (بجز خشک کن که در حرارت بالا کار می‌کند) لذا توقف و راه اندازی واحد به سهولت انجام می‌گردد و استهلاک ماشین آلات و تجهیزات آن نیز بسیار کم خواهد بود.آب مصرفی در این روش نیز بسیار کم است و در مجموع قیمت تمام شده محصول نمک خوراکی در این روش کمتر از روش تصفیه تبلور مجدد می باشد.

سهامداران

ثبات سودآوری و ریسک اندک در شاملا

بند حسابرسی

گزارش حسابرس شرکت فاقد بند حسابرسی است و مشروط نگردیده است.

ترازنامه

سال مالی شاملا منتهی به اسفند ماه است. این شرکت در تاریخ تراز ۹ ماهه در مقابل ۴۷۶میلیارد ریال دارایی جاری، ۳۸۷میلیارد ریال بدهی جاری دارد بنابراین ریسک عدم ایفای تعهدات ندارد.

ثبات سودآوری و ریسک اندک در شاملا

از ۴۷۵ میلیارد ریال دارایی جاری شرکت ۱۲۱ میلیارد ریال سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت می‌باشد که مربوط به سپرده سرمایه‌گذاری نزد بانک‌ها با متوسط نرخ ۲۰ درصد است.

۸۰ میلیارد ریال حساب دریافتنی شرکت مربوط به فروش پودر سولفات سدیم و نمک تصفیه شده است که تماما چک بوده و بخش اعظم آن تا تاریخ گزارش تسویه شده است. شایان ذکر است با توجه به عملکرد مشتریان شرکت طی سال‌های گذشته نگرانی از وصول این مطالبات وجود ندارد.

دارایی بلند مدت شرکت معادل ۵۲۵ میلیارد ریال است که ۱۲۲ میلیارد ریال آن سرمایه گذاری بلند مدت و ۳۵۷ میلیارد ریال آن دارایی ثابت مشهود است. ۹۰ میلیارد ریال از سرمایه‌گذاری بلند مدت شرکت مربوط به سهام شرکت خاک چینی ایران والباقی آن مربوط به سهام شرکت صنایع مس ایران می‌باشد.

در بخش بدهی ها، تسهیلات مالی شرکت از بانک صنعت و معدن با نرخ‌های ۱۶ و ۲۰ درصد می‌باشد که در ابتدای سال ۹۸میلیارد ریال و در گزارش ۹ماهه به ۲۲میلیارد ریال کاهش یافته است.

در مجموع ریسک خاصی این شرکت را تهدید نمی کند و انتظار می رود میزان بدهی ها بانکی به سمت تسویه کامل حرکت کند.

صورت جریان وجوه نقد

شاملا در شش ماهه نخست سال ۲۷ میلیارد تومان ورودی وجه نقد ناشی از فعالیت‌های عملیاتی داشته و در ۹ماه ۴۱میلیارد تومان. شایان ذکر است سود عملیاتی شرکت طی شش ماهه ابتدایی سال ۲۲ میلیارد تومان و در ۹ماه ۳۸میلیارد تومان بوده‌است. این شرکت در دوره ۹ماهه ۲۴میلیارد تومان از سود سهام را به سهامداران خود پرداخت نقدی کرده و ۱۰میلیارد تومان هم سرمایه گذاری جدید انجام داده است. شرکت طی دوره ۹ ماهه توانسته ۷٫۵میلیارد تومان از اصل بدهی بانکی را تسویه کند و هیچ وام جدیدی اخذ ننماید. در مجموع به نظر می رسد که وضعیت نقدینگی شاملا بسیار خوب بوده و به مرور شاهد افزایش میزان سرمایه گذاری و کاهش میزان بدهی ها باشیم.

صورت سود و زیان

شرکت معدنی املاح ایران در آخرین بودجه سود هر سهم خود را ۲۰۴۰ریال برآورد کرده و در نه ماهه نخست سال توانسته ۷۱ درصد از آن را پوشش دهد. شایان ذکر است سود محقق شده توسط این شرکت در سال‌های ۹۳ و ۹۴ به ترتیب معادل ۲۰۷۲ریال و ۱۹۵۶ریال بوده است. محصول اصلی شرکت پودر سولفات سدیم است که ۸۴ درصد از مبلغ فروش را تشکیل می دهد. نمک تصفیه شده که افزایش ظرفیت تولیدی را شاهد است، در جایگاه دوم قرار دارد.

حال با توجه به موارد ذکر شده در بالا بد نیست نگاهی به وضعیت تولید و فروش شرکت و مفروضات تحلیلی بیاندازیم:

ثبات سودآوری و ریسک اندک در شاملا

با توجه به پوشش مناسب شرکت در ده ماهه نخست سال مقدار تولید پودر سولفات سدیم و نمک متناسب با ادامه دار بودن روند تولید دی ماه برآورد شده است. میزان تولید نمک سال ۹۶ با توجه به بهره برداری از طرح توسعه که ظرفیت عملی شرکت را ۱۵ هزار تن افزایش خواهد داد، افزایشی برآورد شده است. از آنجایی که شرکت تا کنون مشکل فروش نداشته میزان فروش برآوردی برابر تولید در نظر گرفته شده است.

نرخ فروش محصولات نیز با توجه به روند سال‌های گذشته برای سولفات سدیم با ۸ درصد رشد و برای نمک با ۱۳ درصد کاهش برآورد شده است.ضریب مصرف نیز براساس واقعی سال ۹۴ برآورد شده است همچنین نرخ فروش مواد اولیه در سال ۹۶ با ۱۰ درصد افزایش لحاظ شده است.

با توجه به سیاست محافظه کاری در تحلیل بنیادی، میزان سربار تاحدود زیادی بدبینانه و با رشد بالا در نظر گرفته شده همچنین در تحلیل آن به ثابت و متغیر بودن هزینه ها توجه شده است.

هزینه عمومی اداری و فروش که بیشتر ناشی از حقوق و دستمزد است نیز با توجه به عملکرد شرکت در نه ماهه نخست و برای سال آینده نیز با رشد ۱۰ درصدی برآورد شده است.

ثبات سودآوری و ریسک اندک در شاملا

نتیجه: ریسک این شرکت در بخش ترازنامه، تامین مواد اولیه و فروش محصول بسیار تاچیز است. ثبات سودآوری و تامین نقدینگی جهت پرداخت سود نقدی از نکات مثبت این شرکت است که در کنار تسویه بدهی های بانکی، برای سرمایه گذاران ریسک گریز موقعیت مناسبی را فراهم می کند. همچنین با توجه به امکان افزایش تولید نمک تصفیه شده، سود خالص می تواند به شرط استفاده از کل ظرفیت تولیدی ۹۷ریال بیش از انتظار تحلیلی باشد.

*تحلیلگر: ولید هلالات – ساناز صمدی

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز