توقف هیجان در بازار سکه

روز چهارشنبه، هیجان بازار سکه و دلار پایین آمد تا روند هر دو دارایی منفی شود. در پنجمین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی پس از ۷ افزایش متوالی اولین کاهش را تجربه کرد و با ۶ هزار تومان افت به قیمت یک‌میلیون و ۲۰۹ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، ماندن اونس در محدوده هزار و ۲۳۰ دلار در کنار افزایش فروش معامله‌گران سکه و افت قیمت دلار سه عامل اثرگذار در کاهش قیمت بودند. به گزارش دنیای اقتصاد، به اعتقاد این دسته، سکه در روزهای گذشته بیشتر تحت‌تاثیر انتظارات بالا رفته بود ولی برخلاف تصور آنها روز چهارشنبه طلای جهانی زیر محدوده هزار و ۲۴۰ دلار باقی ماند؛ عده‌ای معتقد بودند، این موضوع در افزایش فروش سکه‌بازان نقش بارزی داشت.روز چهارشنبه، روند بازار ارز مانند بازار سکه کم هیجان بود. در پنجمین روز هفته، دلار در بیشتر مقاطع روز در محدوده ۳ هزار و ۸۳۰ تومان نوسان کرد و خرید و فروش چندانی در بازار انجام نشد. به گفته فعالان، نوسانات محدود دلار در ۲ روز گذشته موجب شده که تعدادی از نوسان‌گیران ترجیح دهند به‌صورت مقطعی از بازار کنار بروند. در نهایت در این روز کم نوسان، دلار با قیمت ۳ هزار و ۸۳۰ تومان به کار خود پایان داد که ۵ تومان کمتر از روز سه‌شنبه بود.

چرا کاهش نوسان؟

روز چهارشنبه، دلار معاملات خود را با قیمت ۳ هزار و ۸۳۷ تومان آغاز کرد که ۲ تومان بالاتر از روز سه‌شنبه بود. با وجود این، در ادامه روز این ارز توان افزایش بیشتر را از خود نشان نداد و به سوی ابتدای محدوده ۳ هزار و ۸۳۰ تومان حرکت کرد. در چنین وضعیتی در حالی که برخی معامله‌گران انتظار افت بیشتر و شکسته شدن محدوده ۳ هزار و ۸۳۰ تومان را داشتند، چنین اتفاقی نیز رخ نداد. در واقع، دلار روز چهارشنبه در محدوده ۳ هزار و ۸۳۰ تومان زندانی شد. البته نا گفته نماند که برخی معامله‌گران غیررسمی در ساعات انتهایی روز با ناامیدی از افزایش قیمت تصمیم به فروش ارز خود گرفتند. هدف آنها از این موضوع افزایش دامنه نوسان بازار بود. به گفته فعالان، سه عامل در کاهش قدرت افزایشی‌های بازار نقش داشته اند. اولین موضوع مربوط به افزایش فعالیت صرافی‌های بانکی و بخش رسمی در بازار است. به گفته فعالان، این موضوع موجب شده است که سهم دلالان و بازیگران غیرمجاز در بازار کاهش پیدا کند. در کنار این، پس از پایان تقاضای ژانویه، تقاضای جدیدی وارد بازار نشد و برخلاف انتظار شماری از معامله‌گران، شاخص ارزی به مواضع ترامپ نیز واکنش چندانی نشان نداد. سومین عامل، انتظار افزایش عرضه دلاردر آستانه پایان سال است. به گفته بازیگران باتجربه بازار، در مقاطع انتهایی سال شرکت‌های تجاری برای پرداخت تعهدات ریالی خود اقدام به فروش ارز می‌کنند. عرضه ارز ازسوی شرکت‌های پتروشیمی نیز در سه ماه انتهایی سال رشد پیدا می کند.در کنار عوامل یاد شده، روز چهارشنبه بازار ارز از سوی کشورهای همسایه نیز تحریک نشد.

تغییر مسیر سکه

سکه تمام بهار آزادی که با ۷ افزایش متوالی تا قیمت یک میلیون و ۲۱۵ هزار تومان بالا رفته بود، روز چهارشنبه تغییر مسیر داد و یک کانال پایین رفت. در پنجمین روز هفته، سکه با ۶ هزار تومان کاهش به قیمت یک میلیون و ۲۰۹ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، ناهماهنگی اونس با انتظارات معامله‌گران یکی ازعوامل کاهشی مهم روز گذشته بود. سکه‌بازان انتظار داشتند اونس از محدوده هزار و ۲۴۰ دلار عبور کند. البته عده‌ای دیگر از فعالان اعتقاد دارند، معامله‌گران در روزهای گذشته سکه زیادی تهیه کرده بودند و تنها روز چهارشنبه اقدام به فروش بخشی از آن کردند.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز