بانک توسعه صادرات منتظر افزایش سرمایه/ ارائه یک طرح جدید برای صادرکنندگان

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه سال جاری بالغ بر ۳۸ هزار و ۴۳۳ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است. در بخش سرمایه در گردش با رشد ۱۰درصدی مواجه بودیم و مانده تسهیلات بانک ۱۴۷ هزار و ۶۴۹ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد رشد داشته است.

وی افزود: تعداد تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات طی ۱۰ ماهه سال جاری ۱۹۴۲ فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد رشد داشته است. همچنین مانده سپرده های ارزی بانک یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون دلار بوده است. مانده سپرده های ریالی بانک نیز ۱۶ هزار و ۹۰۸ میلیارد ریال است که از ۸۴ درصد افزایش برخوردار بوده است.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات اسنادی ریالی بانک ۲۰۹۵ میلیارد ریال و از رشد ۵۸۷ درصدی برخوردار بوده است، گفت: ضمانت نامه های ارزی بانک توسعه صادرات بالغ بر ۳۲ میلیون دلار بوده است که رشد ۹۵۳ درصدی را تجربه کرده است.

صالح آبادی افزود: مجموع ال سی های ارزی بانک توسعه صادرات ۵۰۰ میلیون دلار بوده است و از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه حواله جات ارزی به رقم ۲٫۷ میلیارد دلار رسیده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با اشاره به اینکه روابط کارگزاری بانک امروز با ۱۱۸ کشور دنیا برقرار است، گفت: بانک توسعه صادرات با ۲۲ کشور اروپایی، ۱۹ کشور آسیایی، ۶ کشور آفریقایی و یک کشور در آمریکای جنوبی روابط کارگزاری برقرار کرده است و همچنین ۳۰ حساب در این بانک ها افتتاح شده است.

وی در ادامه اعلام کرد که بانک توسعه صادرات در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۳ هزار و ۸۸۴ میلیارد ریال به ۱۹۸ بنگاه کوچک و متوسط صادرات محور تسهیلات پرداخت کرده است.

صالح آبادی خاطرنشان کرد: در ۱۰ ماهه نخست سال جاری و با توافق انجام شده با وزارت صنعت، ۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های مختلف تولیدی صادراتی با یارانه ۵ درصدی تسهیلات از سوی بانک توسعه صادرات پرداخت شده است؛ براساس تفاهم نامه امضا شده ۱۰ میلیارد ریال برای سرمایه در گردش و ۲۰ میلیارد ریال برای طرح تسهیلات پرداخت می شود.

وی همچنین اعلام کرد که در طول ماه های گذشته از سال جاری بانک توسعه صادرات با اگزیم بانک اندونزی و مجارستان تفاهم نامه همکاری امضا کرده است.

وی از اعطای یک خط اعتباری ۱۸ میلیون دلاری به یکی از بانک های عراقی خبر داد و گفت: اعطای این خط اعتباری با هدف گسترش صادرات ایران به عراق بوده و در صورتی‌که سایر بانک های عراقی نیز از کفایت سرمایه لازم برخوردار باشند، این آمادگی وجود دارد که خطوط اعتباری دیگری به این کشور داده شود. براین اساس صادرکنندگان ایرانی می توانند با استفاده از این خط اعتباری پول صادرات کالای خود را به شکل نقد دریافت کرده و بانک عراقی تا ۲ سال این رقم را پرداخت خواهد کرد.

صالح آبادی با اشاره به اینکه صورت های مالی بانک توسعه صادرات تنها بانک دولتی بود که در مجمع بدون هیچگونه شرط بند حسابرسی تصویب شد، افزود: براساس ارزیابی موسسه اعتبارسنجی، رتبه اعتباری بانک توسعه صادرات با دو پله صعود نسبت به سال گذشته به «دابل ‌بی ماینس» ارتقا یافت که در تعاملات با بانک های خارجی و نرخ تسهیلاتی دریافتی از آنها اثر مثبت می گذارد.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با توضیح اینکه تمام بانک های کشور مکلف به پرداخت وام ازدواج هستند، گفت: بانک توسعه صادرات در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۴۰ میلیارد ریال وام ازدواج پرداخت کرده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات درباره کفایت سرمایه این بانک نیز گفت:‌ این بانک به دلیل اینکه سپرده محور نیست نیاز به سرمایه دارد. البته این بانک جزو بانک هایی است که تنها ۴۰ شعبه دارد و به این ترتیب که هر مرکز استان دارای یک شعبه و مناطق آزاد و در تهران نیز ۵ شعبه دارد و به همین دلیل نمی توانیم همانند سایر بانک ها جذب سپرده کنیم و اتکای ما تنها به خطوط اعتباری بانک مرکزی، منابع صندوق توسعه ملی و بانک های خارجی است.

به گفته وی، از سال گذشته بیش از ۷ هزار میلیارد ریال جذب منابع ریالی از صندوق توسعه ملی با نرخ ۱۶ درصد تسهیلات به صادرکنندگان اعطا شده است و در آینده نیز این رقم افزایش خواهد یافت.

صالح آبادی در ادامه افزود: هفته آینده سامانه‌«چیگل» که توسط یکی از شرکت های دانش بنیان آماده شده رونمایی می شود؛ در این سامانه صادرکنندگان می توانند محصول خود را به ۲۰ زبان زنده دنیا معرفی کنند. این طرح خدمتی است به صادرکنندگان برای تبلیغ و ارائه محصولات خود.

وی با تاکید بر اینکه بانک توسعه صادرات آماده است تا خطوط اعتباری در اختیار بانک های کشورهای دیگری قرار دهد، افزود: در صورتی‌که صادرکننده ای در کشوری مشتریانی برای محصولش پیدا کند و آن مشتری نتواند پول محصول را به شکل نقدی پرداخت کند، این آمادگی را داریم تا خط اعتباری به یورو در اختیار بانک های آن کشور قرار داده و تا ۲ سال بعد پول خود را دریافت کنیم.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات با بیان اینکه در حال حاضر خط اعتباری در اختیار روسیه و ارمنستان قرار گرفته است، شرط اعطای این خط اعتباری را سقف ریسک اعلام شده از سوی صندوق ضمانت صادرات دانست.

وی در پایان سخنان خود به انتشار کتاب خاطراتش در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: این کتاب ۴۱۶ صفحه ای مراحل پایانی چاپ را می گذراند.

فاپول
بازیابی رمز