ایجاد رانت ساخت‌وساز با حریم شهری/ توسعه افقی شهر مطلوب‌تر از توسعه عمودی

به گزارش اقتصاد آنلاین، موضوع توسعه شهرها با سرنوشت ساخت و ساز مسکن عجین است و اگر در این خصوص برنامه ریزی درستی صورت نگیرد می تواند به التهابات بازار مسکن منجر شود. در شهری مانند تهران هم ایجاد یک حریم برای ساخت و ساز باعث شده است که بخشی از قیمت ها در بازار مسکن ناشی از مدیریت در این بخش باشد.

مقداد همتی در گفت و گو با اقتصاد آنلاین با اشاره به اینکه قیمت مسکن به میزان ۷۰ تا ۸۰ درصد تحت تاثیر قیمت زمین است، گفت: قیمت مسکن با توجه به نزدیکی خیلی زیادی که با قیمت زمین دارد، تحت تاثیر عوامل محرک قیمت زمین قرار می گیرد.

وی افزود: در شرایط کنونی در کلانشهرها قیمت دو واحد آپارتمانی را نمی توان پیدا کرد که قیمت یکسانی داشته باشد. به همین دلیل سیاست ها در بخش مسکن باید به طور خاص دنبال شود و در بخش تولید و عرض مسکن و توسعه شهرنشینی به عواملی که در قیمت گذاری زمین تاثیر گذار هستند توجه شود.

همتی در ادامه گفت: توسعه شهرها در حریم شهری یکی از عوامل تاثیرگذار در ایجاد رانت در قیمت گذاری زمین است که باعث شده برخی با داشتن اطلاعات کافی در خصوص حریم شهرها در قیمت گذاری زمین مداخله کنند.

این کارشناس مسکن با انتقاد از اینکه در بسیاری موارد ضرورتی نداشته است که برای شهرهای کشور حریم های شهری همانند کشورهای کوچکی مانند ژاپن اجرایی شود، اظهار داشت: کشور ایران یک کشور پهناور است و داشتن حریم در شهری مانند تهران بی معناست، اکنون شاهد هستیم پایتخت با توسعه روزافزون از همه طرف به شهرهای مجاور متصل شده است. اما با این حال برخی در تهران با قایل شدن یک حریم همه جانبه فقط در بازار مسکن کشور قیمت های کاذب ایجاد کردند.

همتی ادامه داد: توسعه شهری چه به صورت عمودی انجام شود و بلند مرتبه سازی شکل گیرد و چه به صورت افقی صورت بپذیرد در نهایت هزینه های توسعه ای تفاوت چندانی نمی کند. هر کشوری می بایست بر اساس وسعت و شرایط خود برنامه ریزی برای توسعه انجام دهد. با بکارگیری سیستم حمل و نقل گسترده می توان در بسیاری موارد در شهرهایی که به صورت افقی توسعه پیدا کرده است مشکلات رفت و آمد را حل کرد. اما در شهرهایی که تراکم فروشی صورت گرفته مشکلات قابل حل نیست.

این کارشناس بازار مسکن در بخش دیگری از صحبت خود با مقایسه شهرسازی در نیویورک و پرند، این طور گفت: در شهر نیویورک فقط یک محله به نام “منهتن” هست که در آن بلند مرتبه سازی صورت گرفته است و سایر مناطق شهری آپارتمان های کوچک داریم، در حالی که در شهر پرند با وجود اینکه اطراف این شهر به نقاط مسطح ختم می شود اصرار وجود داشته است که ساختمان های چند طبقه ساخته شود. در حالی که اگر با یک برآورد این نسبت ساخت و ساز تغییر می کرد دسترسی پرند به تهران ساده تر می شد و این شهر با حریم فرضی خود یک شهر دورافتاده نبود.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز