افزایش کلسترول و خطر ابتلا به سرطان سینه

مطالعه ی جدیدی که به تازگی در نشست قلب و عروق در بارسلون، اسپانیا ارائه شد، نشان میدهد زنانی که کلسترول بالا دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه پیشرفته هستند.
تیم تحقیقاتی،به رهبری دکتر راهول پتلری از واحد مطالعه ی دانشگاه پزشکی استون میگوید:”یافته های نشان می دهد که استاتین داروهای مورد استفاده به منظور کاهش سطح لیپوپروتئین یا کلسترول بد در خون را می توان برای جلوگیری از سرطان سینه استفاده کرد.
تحقیقات گذشته ارتباط میان چاقی، که می تواند منجربه کلسترول بالا شود و افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه را نشان داده است. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در مدیکال نیوز تودی انتشار یافت، نشان می داد که وضعیت چاقی یک زن می تواند نرخ رشد سلول های سرطانی و اندازه ی تومورها را تحت تاثیر قرار دهد. محققان اشاره کردند که سطح کلسترول همان چیزی است که علت این ارتباط محسوب می شود. اما برای بررسی بیشتر ارتباط میان سطح کلسترول و این سرطان، نیازمند به تحقیقات بیشتر هستند.
محققان با تجزیه و تحلیل اطلاعات موجود درمورد یک میلیون نفر، از مبتلایان به سرطان سینه، در یافتند که زنانی با سطح کلسترول بالا، ۱٫۶۴ برابر زنان دیگر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.
از ۶۶۴۱۵۹ زن که اطلاعات آنان موجود بود، ۲۲۹۳۸نفر آنان چربی خون یا کلسترول بالا داشتند و۹۳۱۲ نفر مبتلا به سرطان سینه بودند. این گروه دریافتند که ۵۳۰ نفر از زنانی که کلسترول بالا داشتند، به سرطان سینه نیز مبتلا بودند.
بااستفاده از یک مدل آماری،محققان تخمین زدند که احتمال ابتلا به سرطان سینه در زنانی با سطح کلسترول بالا،۱٫۶۴ برابر بیشتر از زنانی با سطح کلسترول نرمال است.
محققان می گویند هرچند یافته های آنان کاملا واضح است.اما کلسترول بالا می تواند در درازمدت نیز برای زنان پیامدهای مهمی داشته باشد.
دکتر پلتری می گوید:”ما ارتباطی معنادار میان داشتن کلسترول بالا و ابتلا به سرطان سینه یافته ایم که باید عمیق تر بررسی شود. هنگام تفسیر نتایج به دست آمده،باید احتیاط شود. زیرا وقتی که ما یک جامعه ی بزرگ را مورد مطالعه قرار می دهیم، تجزیه و تحلیل های ما به گذشته نگاه می کند و محدودیت های ذاتی خواهد داشت. بنابرین یافته ها و تحقیقات در این زمینه، ممکن است تاثیر بزرگی در بیماران چند سال پایین تر داشته باشد.”به گفته ی انجمن سرطان آمریکا، سرطان سینه دومین علت مرگ و میر زنان در ایالات متحده است.تنها در همین سال،حدود ۲۳۲۶۷۰ زن آمریکایی مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شده اند. محققان اشاره می کنند که اگر تحقیقات خود را توسعه دهند، خواهند فهمید که آیا کاهش کلسترول با استاتین می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد یا خیر.
دکتر پتلری می گوید:”استاتین ها،ارزان،دردسترس و نسبتا بی خطر هستند. محققان اثر استاتین ها در بروز سرطان سینه را بررسی می کنند. اگر آزمایشات موفقیت آمیز باشد، ممکن است استاتین ها در پیشگیر از سرطان سینه به خصوص در گروه های پرخطراز جمله زنان با کلسترول بالا، نقشی مفید داشته باشد.
اخیرا اخبار پزشکی خبر از تحقیقی داده است که توسط محققان کالج لندن صورت گرفته و می تواند با احتمال زیادی، تنها به کمک یک آزمایش خون ساده، پیش بینی کند که یک زن مبتلا به سرطان سینه است یا نه.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز