۲۵ درصد صادرات نفت ایران به اروپا

تا میانه هفته قیمت‌ها با نوسانات اندکی در این سطح باقی ماند تا در روز سه‌شنبه توقف مختصر در بارگیری نفت عراق و ایجاد نااطمینانی در صادرات نفت این کشور سبب افزایش قیمت‌ها تا سطح حدود ۴٧ دلار شد. در روزهای پایانی هفته، قیمت‌ها به دلیل انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی مبنی بر ادامه‌داربودن مازاد عرضه و افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا با اندکی کاهش مواجه شدند.

٣ شاخص اصلی قیمت نفت

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، قیمت نفت «برنت‌ دریای ‌شمال» (Brent) در نخستین ساعات روز جمعه پانزدهم جولای ۴٧ دلار و ٣٧ سنت معامله شد که نسبت به پایان هفته قبل ٩٧ سنت افزایش دارد. شاخص «نفت وست‌تگزاس‌اینترمدیت» (WTI) نیز در همین روز ۴۵دلارو ۶٨ سنت معامله شد که نسبت به پایان هفته قبل، حدود ۵٣ سنت رشد نشان می‌دهد. رشد اندک این دو شاخص در حالی اتفاق افتاد که بنا بر گزارش دبیرخانه اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان (OPEC Reference Basket Price) نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است. براساس این گزارش، قیمت سبد نفتی اوپک – که متشکل از میانگین قیمت نفت ١٢ کشور عضو این سازمان است- در پایان روز پنجشنبه چهاردهم جولای به ۴٢دلارو ٨٨ سنت رسید که نسبت به روز قبل (چهارشنبه) ٣٧سنت و نسبت به روز مشابه در هفته قبل یک دلار و ۴٧ سنت پایین‌تر است.

رشد تولید اوپک در اثر افزایش تولید ایران

براساس گزارش اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا (EIA) در گزارش «چشم‌انداز کوتاه‌مدت بازار انرژی (STEO)»، تولید نفت اوپک در سال جاری میلادی ٠,٨ درصد رشد خواهد داشت که بخش عمده آن، مربوط به افزایش تولید نفت ایران است. بر این اساس، مجموع تولید نفت ‌خام کشورهای عضو اوپک در سال گذشته میلادی معادل ٣١‌میلیون‌و ٨٠٠‌ هزار بشکه بود که در سال ٢٠١۶ میلادی از ٠,٨ درصد و در سال ٢٠١٧ میلادی از ٠,۵ درصد رشد برخوردار خواهد شد. همچنین گزارش این نهاد بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد میانگین تولید نفت ایران در سه ماه دوم سال ٢٠١۶ میلادی به سه‌میلیون‌و ۵٨٠‌ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد د‌ر‌خور‌توجه ٢٧ درصدی داشته است.

رشد اندک تقاضای جهانی نفت در سال جاری

براساس گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک از تحولات بازار نفت (MOMR)، تقاضا (مصرف) نفت در سال جاری میلادی با رشد اندکی مواجه خواهد بود. گزارش این نهاد آماری نشان می‌دهد تقاضای نفت در سال جاری میلادی با رشد ١,٢ درصدی نسبت به سال گذشته به ٩۴‌میلیون و ١٨٠ ‌هزار بشکه در روز خواهد رسید و در سال ٢٠١٧ میلادی، سطح ٩۵‌میلیون‌و ٣٣٠‌ هزار بشکه‌ای را تجربه خواهد کرد. دلیل اصلی این افزایش اندک، رشد اقتصادی رو به نزول جهان عنوان شده است. براساس این گزارش، کشور هندوستان با رشد ۶.۵ درصدی تقاضا در سال جاری میلادی، بیشترین افزایش مصرف این حامل انرژی را به خود اختصاص داده است. بر این اساس، مصرف نفت ‌خام این کشور در سال ٢٠١۵ میلادی معادل چهار‌میلیون‌و ۵٠‌ هزار بشکه در روز بود که این رقم با افزایش ٢٣٠هزاربشکه‌ای به چهار‌میلیون‌و ٢٨٠‌ هزار بشکه در سال جاری میلادی افزایش یافته است.

صادرات ٢ ‌میلیون بشکه‌ای نفت ایران

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری بلومبرگ اعلام کرد هم‌اکنون تولید نفت ایران سه‌میلیون‌و ٨٠٠‌ هزار بشکه در روز است که از این میزان دو ‌میلیون بشکه به صادرات اختصاص دارد. وی با اشاره به برنامه‌های وزارت نفت برای افزایش تولید در شرایط پساتحریم، صادرات چهار‌میلیون‌بشکه‌ای را هدف اصلی این وزارتخانه عنوان کرد و افزود ٢۵ درصد صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی است و بخشی از این معاملات با یورو انجام می‌شود.

قیمت گاز طبیعی

به گزارش اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا (EIA)، قیمت اسپات هنری‌هاب (Henry Hub) به‌عنوان شاخصی برای قیمت فروش لحظه‌ای گاز طبیعی در آمریکا در هفته منتهی به پانزدهم جولای، در سطح دودلار‌و ٨٨ سنت به ازای هر‌میلیون بی‌تی‌یو یا واحد گرمایی انگلیسی (MMBtu) مبادله شد که نسبت به هفته گذشته، هشت سنت افزایش نشان می‌دهد. با آغاز فصل گرما در هفته‌های اخیر و افزایش مصرف بر اثر استفاده از وسایل سرمایشی، قیمت این حامل انرژی روندی افزایشی را ثبت کرده است و به نظر می‌رسد این روند در چند هفته آینده ادامه‌دار باشد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز