گسترش روابط اقتصادی ایران و پرتغال

پول‌نیوز وزیر مشاور در امور بین الملل وزارت خارجه کشور پرتغال در دیدار با محمد خزاعی رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران بر گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد .

جرج کوستا اولیویرا در دیدار با ‘محمد خزاعی’ که در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، از ابراز تمایل شرکت های پرتغالی برای سرمایه گذاری در ایران خبر داد.

وی ضمن اعلام آمادگی کشور متبوع خود برای توسعه همکاری های دو جانبه با ایران، خواستار تدوین چارچوبی برای توسعه همکاری های بخش های خصوصی دو کشور شد.

اولیویرا با طرح پیشنهاد برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور ایران و پرتغال، این امر را تسهیل کننده توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور خواند.

محمد خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی کشورمان نیز در این دیدار، بر عزم جدی دولت ایران برای توسعه همکاری های دوجانبه ایران و پرتغال به عنوان شرکای قدیمی تاکید کرد.

وی مذاکره و امضای تفاهمنامه های اجتناب از مالیات مضاعف و توسعه همکاری های گمرکی و حمایت از سرمایه گذاری های دو جانبه دو کشور را تسهیل کننده روابط ایران و پرتغال در آینده خواند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه آخرین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پرتغال ۱۴ سال قبل تشکیل شده است، بر لزوم آشنایی هر چه بیشتر بخش های خصوصی دو کشور با یکدیگر تاکید کرد.

وی به تردید برخی بانک های بین المللی برای مراوده با جمهوری اسلامی ایران و بیانیه اخیر وزیران خارجه کشورهای غربی مبنی بر تشویق و بلامانع بودن این نوع از همکاری ها اشاره کرد و نبود آشنایی بانک های غربی با سیستم بانکی ایران را یکی دیگر از دلایل احتیاط آنها برای توسعه روابط کارگزاری با کشورمان خواند.

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران با بیان اینکه، ما بانک های بزرگی داریم که آماده همکاری با بانک های پرتغالی هستند، تصریح کرد: متاسفانه تصویری که رسانه های بین المللی از ایران ارائه می دهند، با آنچه در ایران اتفاق می افتد متفاوت است.

در این دیدار ابعاد مختلف همکاری های اقتصادی دو کشور در حوزه های بانکی، سرمایه گذاری، گردشگری و تجارت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در سال ۲۰۰۸ میزان صادرات ایران به پرتغال ۲۰۰ هزار دلار و واردات از این کشور ۱۵ میلیون دلار بود. در سال ۲۰۰۹ ایران پنج میلیون دلار به پرتغال صادرات داشت و ۲۹ میلیون دلار نیز از این کشور واردات داشته است.

در سال ۲۰۱۰ نیز ۱۱٫۲ میلیون دلار رقم صادرات ایران به پرتغال بود و در همین سال ایران ۴۵٫۶ میلیون دلار واردات از پرتغال داشته است.

ارزش صادرات ایران به پرتغال در سال ۲۰۱۱ به ۵٫۲ میلیون دلار و واردات از این کشور به ۷۴ میلیون دلار رسید. در سال ۲۰۱۲ نیز ۱۴ میلیون دلار رقم صادرات ایران به پرتغال بوده و ۱۸ میلیون دلار از این کشور کالا وارد کرده است.

در سال ۲۰۱۳ ایران ۶۱ میلیون دلار صادرات به پرتغال و ۵۹ میلیون دلار واردات از این کشور داشت و برای نخستین بار در سال‌های اخیر تراز تجاری ایران نسبت به پرتغال مثبت شد.

در سال ۲۰۱۴ میزان صادرات ایران به پرتغال ۴۱ میلیون دلار و واردات از این کشور ۹ میلیون دلار بود.

فاپول
بازیابی رمز