کمک های ایران به اوکراین در زمینه انرژی

پول‌نیوز«پاولو کلیمکین» وزیر خارجه اوکراین در جریان سفر خود به تهران ابراز امیدواری کرد که کشورش بتواند از کمک های ایران در زمینه انرژی برخوردار شود و مشکلات خود در این زمینه را مرتفع نماید.

تحولات در اوکراین و اختلافات این کشور با روسیه موجب شده تا این کشور به دنبال تامین انرژی از نقاط مختلف جهان باشد و ایران بر اساس گزارشی که «شین هوا» خبرگزاری رسمی چین منتشر کرده، می تواند یکی از گزینه های مهم و اصلی کیف باشد.

شین هوا با ذکر این موضوع نوشته است: اوکراین امیدوار است ایران بتواند نیازهای این کشور را در زمینه انرژی برطرف کند.

گزارش حاکی است که دو کشور در حال رایزنی در این باره هستند و وزیر خارجه اوکراین در همین ارتباط دیدارهایی در تهران با مقام های ایرانی داشته و با آنان گفت وگو کرده است.

وزیر خارجه اوکراین همچنین در جریان مصاحبه رسانه ای که در تهران داشته، گفته است کشورش می تواند در زمینه تامین مواد غذایی هم با ایران همکاری کند اما در عوض می خواهد ایران تامین انرژی اوکراین را بر عهده بگیرد.

شین هوا می نویسد که پس از برجام و لغو تحریم ها علیه ایران، «کیف» کوشیده است تا روابط راهبردی با تهران برقرار کند و وزیر خارجه این کشور نیز در این راستا با مسئولان ایرانی وارد گفت و گو شده است.

گزارش حاکی است که اوکراین حتی مایل است دو کشور اقدام به تبادلات بانکی و گشایش بانک در دو کشور نموده و با توجه به لغو تحریم ها روابط گسترده تر اقتصادی و مالی داشته باشند.

خبرگزاری رسمی چین گزارش کرده است که ایران و اوکراین علاقه مند به همکاری در بخش های انرژی، آموزش عالی، علوم و فنون، منابع انسانی، امور فرهنگی و ساخت نیروگاه برق و بسیاری عرصه های دیگر هستند.

بنابر این گزارش هر دو طرف برداشته شدن تحریم ها را باز کننده راه گسترش همکاری دو جانبه دانسته و افزوده اند که فرصت های زیادی برای همکاری ایران و اوکراین وجود دارد.

شین هوا افزود که اوکراین مایل به افزایش رایزنی های سیاسی و اقتصادی با ایران و همکاری در زمینه هوانوردی، انرژی هسته ای برای مصارف صلح آمیز، ‌صنایع و منابع انرژی تجدید پذیر و تبادل دانشجو میان دو کشور است.

پاولو کلیمکین» وزیر امور خارجه اوکراین به دعوت محمد جواد ظریف، سفر دو روزه خود به تهران را از دیروز – یکشنبه- آغاز کرده است.

فاپول
بازیابی رمز