چابهار؛بهاری برای ایران، هند و افغانستان

پول‌نیوزرییس جمهوری پس از امضای موافقتنامه سه جانبه چابهار بین ایران، هند و افغانستان با بیان اینکه پیام این سند آن است که کشورهای منطقه باید از فرصت های منطقه ای برای توسعه و تقویت کل منطقه استفاده کنند گفت: کشورهای دیگر هم می توانند در آینده به سند همکاری بین ایران، هند و افغانستان ملحق شوند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در نشست خبری روسای سه کشور ایران، افغانستان و هند ضمن خوش آمدگویی به نخست وزیر هند و رییس جمهوری افغانستان، اظهار داشت : امروز به عنوان یک روز مهم و تاریخی در توسعه روابط سه کشور برای ما حایز اهمیت است. امروز از طرف تهران، دهلی و کابل این پیام برای منطقه و جهان که راه پیشرفت کشورهای منطقه در سایه همکاری مشترک و استفاده از فرصت های منطقه ای است.

رییس جمهوری گفت: البته نماد این همکاری کلمه چابهار است که بهاری برای هر سه کشور است.

روحانی ادامه داد: ما در سایه سرمایه گذاری و فعالیت مشترک در چابهار می توانیم کشور هندوستان را در یک مسیر مطمئن به افغانستان و کشورهای آسیای میانه و قفقاز متصل کنیم.

رییس جمهوری گفت: بنابراین از طریق موافقتنامه و سندی که امروز به امضا رسید پیامی برای همه کارآفرینان در سه کشور و کشورهای منطقه است که می توانند بر مبنای دالان جدید بین المللی برنامه آینده خودشان را تنظیم کنند.

وی افزود: سند امروز تنها یک سند اقتصادی نیست بلکه یک سند سیاسی و سند منطقه ای است و پیام این سند آن است که کشورهای منطقه باید از فرصت های منطقه ای برای توسعه و تقویت کل منطقه استفاده کنند.

روحانی ادامه داد: در این توافق سه جانبه فضا برای حضور کشورهای دیگر و فعالیت کشورهای دیگر باز است و می توانند کشورهای دیگر هم به این سند همکاری در آینده ملحق شوند.

رییس جمهوری گفت: سند و توافق امروز بر علیه هیچ کشوری نخواهد بود و آنچه فعالیت سه کشور است به نفع کل منطقه و به ویژه صلح و ثبات منطقه خواهد بود.

وی یادآور شد: در جلسه ای که پیش از امضای سند بین رهبران سه کشور برگزار شد تصمیم بر این شد که هرکشوری وزیری را برای ادامه کار قرار دهد و وزیر راه و شهرسازی از طرف ایران اعلام می شود و آقای مودی هم وزیر راه و حمل و نقل را به عنوان مسوول این کار اعلام کردند و آقای اشرف غنی هم بنا شد به زودی وزیر مربوطه را اعلام کنند که این سه وزیر به طور منظم با هم جلسات مشترک داشته باشند و پیشرفت کار را نظارت کنند و گزارش کار را به سران سه کشور اعلام کنند.

روحانی اضافه کرد: امروز روز سوم خرداد که برای مردم ایران روز تاریخی و مبارکی از پیش بوده است می تواند روز همکاری سه کشور و روز چابهار اعلام شود.

رییس جمهوری گفت: من یکبار دیگر از نخست وزیر محترم هندوستان جناب آقای مودی و رییس محترم افغانستان آقای اشرف غنی تشکر و سپاسگزاری می کنم.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز