پل ریلی آستارا دالان حمل و نقل شمال- جنوب است

پول‌نیوزوزیر اقتصاد آذربایجان پل ریلی در دست ساخت آستارا – آستارا در مرز مشترک این کشور و ایران را برای گسترش همکاری های اقتصادی دو کشور مهم دانست.

شاهین مصطفی اف در گزارشی بعنوان ‘ابعاد مهم اصلاحات اقتصادی جدید رییس جمهوری آذربایجان’ که روز سه شنبه در روزنامه رسمی ‘آذربایجان’ منتشر شد، نوشت: راه اندازی این پل ریلی علاوه بر اتصال خطوط آهن دو کشور، همچنین موجب توسعه همکاری های فیمابین در حوزه های اقتصادی، بازرگانی و حمل و نقل می شود و نیز سود بزرگی برای بخش خصوصی خواهد داشت .

در این گزارش همچنین اقدامات دولت آذربایجان در راستای افزایش ظرفیت های ترانزیتی این کشور از جمله تاسیس شورای هماهنگی حمل و نقل ترانزیتی، به کارگیری تعرفه واحد و ایجاد شفافیت بیشتر در زمینه حمل و نقل ترانزیتی از طریق راه آهن، جاده ها و بنادر دریایی مورد اشاره قرار گرفت و ساخت پل ریلی آستارا – آستارا در مرز آذربایجان و ایران از بخش های مهم دالان حمل و نقل شمال – جنوب عنوان شده است.

وزیر اقتصاد آذربایجان که همزمان رییس آذری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی این کشور و ایران است، در این گزارش به اقدامات و تلاش های دولت آذربایجان جهت متنوع سازی اقتصاد، تامین امنیت غذایی و خودکفایی، ایجاد اشتغال، افزایش صادرات محصولات غیرنفتی و کاهش وابستگی به واردات را مورد اشاره قرار داد و نوشت: در اجرای همه این وظایف بخش خصوصی می تواند نقش بسیار مهم را ایفا کند.

وی در این ارتباط امضای تفاهمنامه در ماه آوریل گذشته میان شرکت سرمایه گذاری آذربایجان ، شرکت آذرسان هلدینگ این کشور و شرکت داروپخش ایران در باره راه اندازی کارخانه جدید داروسازی در پارک تکنولوژی شهر سومقایت واقع در ۳۰ کیلومتری شمال باکو را مورد اشاره قرار داد و افزود: در مرحله نخست قرار است در این کارخانه ۵۰ قلم داروی مختلف تولید شود که در مراحل بعدی حجم تولید دارو در آن افزایش خواهد یافت.

مصطفی اف همچنین با اشاره به اقدامات دولت این کشور در زمینه راه اندازی کوی صنعتی جدید در شهر نفتچالا واقع در ۱۶۸ کیلومتری جنوب شهر باکو خاطرنشان کرد: در مرحله نخست ۷ طرح اقتصادی به مجموع سرمایه گذاری ۲۰ میلیون منات ( نزدیک به ۱۳ میلیون دلار) در این کوی صنعتی اجرا خواهد شد.

به گفته رییس آذری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی این کشور و ایران، بر اساس تفاهمنامه اخیر امضا شده میان شرکت های آزیوروکار آذربایجان و ایران خودرو جمهوری اسلامی ایران خودروهای سواری و لوازم یدکی آنها در کوی صنعتی نفتچالا تولید خواهد شد.

فاپول
بازیابی رمز