ویزای گردشگران خارجی ۳ ماهه شد

مسعود سلطانی‌فر گفت: با توجه به روند روبه‌رشد ورود گردشگران خارجی به کشور طی دو سال گذشته، ارائه تسهیلات مورد نیاز گردشگران در بخش صدور ویزا و ایجاد امکانات اقامتی به‌عنوان یکی از سیاست‌های مهم دولت تدبیر و امید در بخش گردشگری مورد توجه قرار گرفت. وی ادامه داد: مردادماه سال گذشته براساس مصوبه هیأت دولت، زمان برخورداری اتباع خارجی از ویزای فرودگاهی از ١۵ روز به یک ماه افزایش یافت و همچنین با تلاش نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، زمان صدور ویزا برای گردشگرانی که تقاضای سفر به ایران را داشتند، کاهش یافت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اتباع ١٩٠ کشور دنیا درحال‌حاضر امکان دریافت ویزای فرودگاهی برای سفر به ایران را دارند، تصریح کرد: با توجه به تقاضای بسیار زیاد اتباع کشورهای خارجی و به‌ویژه اتباع کشورهای مسلمان و عربی برای سفر به ایران و تقاضای این گردشگران برای حضور بیشتر در کشور ما، با پیشنهاد مشترک وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در جلسه ١٣ تیرماه سال جاری هیأت وزیران، زمان استفاده از ویزای فرودگاهی از یک ماه به ٣ ماه افزایش یافت. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: این تصمیم درست در راستای ایجاد گشایش در مسیر رشد و توسعه گردشگری بسیار تأثیرگذار است، چراکه ارائه تسهیلات صدور ویزا برای گردشگران، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های رشد این صنعت در تمامی کشورها شناخته می‌شود.

سلطانی‌فر اضافه کرد: ویزای فرودگاهی درحال‌حاضر در ٩ فرودگاه (امام‌خمینی (ره) تهران و فرودگاه شهرهای شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز، بندرعباس، لارستان، کیش و قشم) برای گردشگرانی که قصد ورود به ایران را دارند صادر می‌شود و همچنین در فرودگاه شهرهای ارومیه، اهواز، یزد و فرودگاه مهرآباد تهران نیز مقدمات صدور ویزای فرودگاهی فراهم شده است و به‌زودی در این فرودگاه‌ها نیز گردشگران می‌توانند از این امکان بهره‌مند شوند.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه، افزایش زمان استفاده از ویزای فرودگاهی به رشد و رونق گردشگری کشور کمک خواهد کرد، یادآور شد: این تصمیم‌گیری، فرصتی برای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری کشور در فرایند توسعه اقتصادی و فرهنگی کشور است.

وی در ادامه با اعلام این خبر که درحال‌حاضر جمهوری اسلامی ایران با حدود ١٢ کشور لغو روادید متقابل دارد، افزود: ٢٨ کشور برای لغو روادید با ایجاد شرایط متقابل هدف‌گذاری شده است که همکاران ما در وزارت امور خارجه در حال مذاکره با طرف‌های مقابل برای ایجاد شرایط لغو روادید با این کشورها هستند. سلطانی‌فر اضافه کرد: لغو روادید جمهوری اسلامی ایران با دو کشور دیگر نیز با حفظ شرایط متوازن و متقابل، انجام شده است که با نهایی‌شدن این موضوع به‌زودی اسامی این کشورها اعلام می‌شود. تلاش‌های ایران برای رونق و افزایش عملکرد صنعت گردشگری از ابتدای دولت روحانی در سال ٩٢ آغاز شد. بهمن ماه سال گذشته بود که معاون گردشگری کشور از افزایش حدود شش‌درصدی گردشگران ورودی به کشور در ٩ماهه اول امسال خبر داد.

مرتضی رحمانی‌موحد گفته بود براساس آمارهای به‌دست‌آمده، از ابتدای فروردین تا پایان آذرماه سال ٩۴ درمجموع چهار‌میلیون و ١۶۶‌هزار و ۴٢۶ گردشگر خارجی به ایران سفر کرده‌اند. طبق گفته او، مقایسه شش‌ماهه اول امسال با مدت مشابه سال قبل حکایت از افزایش هشت‌درصدی ورود گردشگران داشت و با افزودن سه‌ماه پاییز به این مدت، این افزایش به حدود شش‌درصد رسیده است.

نگاهی به آمارهای اعلام‌شده از سوی مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری حکایت از آن دارد که در هفت‌سال گذشته روند ورود گردشگران خارجی به ایران همیشه در حال افزایش بوده است، این بخشی از آمارهای اعلام‌شده در این زمینه است: «در سال ۸۵، یک‌‌میلیون و ۸۱۶‌ هزار و ۹۰۵ نفر، در سال ۸۶، یک‌‌میلیون و ۹۲۵‌هزار و ۱۹۲ نفر، در سال ۸۷، دو‌میلیون و ۳۵‌هزار و ۵۱۸ نفر، در سال ۸۸، دو‌میلیون و ۲۷۶‌هزار و ۵۷۵ نفر، در سال ۸۹، سه‌میلیون و ۱۲۱‌هزار و ۲۸۲ نفر، در سال۹۰، سه‌میلیون و ۲۰۰‌هزارنفر و در سال ۹۱، سه‌میلیون و ۷۲۹‌هزارنفر به ایران آمده‌اند».

با آغاز به کار دولت روحانی و همچنین هم‌زمان با گفت‌وگوهای هسته‌ای و پس از آن توافق ایران با کشورهای ١+۵، چشم‌اندازها برای بهبود صنعت گردشگری کشور امیدوارانه‌تر شد. بسیاری از رسانه‌های معتبر جهانی اقدام به معرفی ایران به‌عنوان یکی از مقاصد جذاب گردشگری برای سال‌های ٢٠١۵ و ٢٠١۶ کردند. سال گذشته هم طالب ریفاعی، دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی که برای آغاز به ‌کار نمایشگاه بین‌المللی گردشگری به تهران آمده بود، در سخنرانی خود اعلام کرد: «برگزاری این نمایشگاه به معنای گشودن درهای ایران روی گردشگران خارجی است».

او همچنین با ابراز خشنودی از سفرش به ایران پس از حدود پنج‌سال، در ادامه سخنانش با اشاره به برخی چالش‌های گردشگری ایران ازجمله فرایند گرفتن ویزا و سیاست‌های مربوط به صدور آن بیان کرد: «لغو و تسهیل ویزای ایران با خیلی از کشورها باعث جذب گردشگران بیشتری می‌شود. گردشگری ایران در سال گذشته رشد داشته و این یک ‌فرصت اقتصادی برای این کشور است. این فرصت می‌تواند چهره بین‌المللی ایران را بهتر به دنیا معرفی کند و فرصت جدیدی برای اقتصاد جوامع محلی به‌وجود آورد».

دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی همچنین در یک ‌نشست خبری در همین نمایشگاه با بیان اینکه حضورش در ایران اتفاقی نبوده و همراه با پیغام است، اعلام کرد: «من به گردشگران دنیا پیشنهاد می‌دهم برای سفر به ایران و بازدید از این کشور اقدام کنند. همه کسانی که توان و تمایلی برای سفر دارند را تشویق می‌کنم که هرچه‌زودتر به ایران بیایند. این را به‌این‌خاطر نمی‌گویم که وظیفه من ترویج گردشگری است، من می‌خواهم دیگران از ایران بازدید کنند تا ایران به مکان بهتری تبدیل شود و گردشگران درک بهتری از ایران داشته باشند…».

از سوی دیگر ارزیابی‌های مجمع جهانی اقتصاد درباره وضعیت صنعت گردشگری ایران نیز حکایت از آن داشت که ایران در شاخص رقابت‌پذیری سفر در سال ٢٠١٣ به نسبت ٢٠١٢، ١۶ پله صعود داشته و در بخش گردشگری ورودی با چهار پله صعود به رتبه ۴٨ جهان دست یافته است. این اولین‌باری بود که ایران طبق گزارش سازمان جهانی جهانگردی در فهرست ۵٠ کشور برتر دنیا از نظر آمار ورود گردشگران خارجی قرار گرفت و رتبه چهل‌وهشتم را به دست آورد. هرسال سازمان جهانی جهانگردی فهرستی از ۵٠ کشور برتر دنیا از نظر تعداد ورود گردشگران خارجی ارائه می‌کند که ایران برای اولین‌بار پس از انقلاب اسلامی، در سال ٢٠١٣ رتبه ۴٨ را در این فهرست به‌دلیل جذب چهارمیلیون‌و ٧٠٠هزار گردشگر خارجی کسب کرد.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز