هندی‌ها سرانجام راه چابهار را پیدا کردند

پول‌نیوز پس از سال‌ها گمانه‌زنی و مذاکره درباره احتمال ورود سرمایه‌گذاران هندی به بندر چابهار و سرعت گرفتن برنامه‌های توسعه‌ای این بندر، به نظر می‌رسد سرانجام دولت هند تمام مقدمات لازم برای این امر را فراهم کرده و ظرف روزهای آینده قرار‌دادی رسمی برای ورود هندی‌ها به چابهار به امضاء می‌رسد.

با توجه به موقعیت خاص و استراتژیک بندر چابهار که ورودی آب‌های منطقه به دریای آزاد به حساب آمده و ایران را به عنوان اولین دارنده بنادر اقتصادی در ورودی خلیج فارس مطرح می‌کند، صحبت از توسعه و سرمایه‌گذاری در این بندر در طول سال‌های گذشته با قدرت بسیار بالایی دنبال شده است.

هرچند فاز نخست توسعه اسکله شهید بهشتی در بندر چابهار از ماه‌ها قبل آغاز شده و به نظر می‌رسد با توجه به پیشرفت قابل توجهی که داشته امکان استفاده از آن در طول ماه‌های آینده فراهم شود، اما همچنان این بندر بسیار مهم نیازمند سرمایه‌گذاری‌های جدید و سرعت‌گرفتن برنامه‌های توسعه‌ای خود است.

در حال حاضر بندر چابهار ظرفیت تخلیه و بارگیری کمتر از پنج میلیون تن کالا در سال را دارد که این رقم در چارچوب طرح‌های توسعه‌ای این بندر می‌تواند به بیشتر از ۲۰ میلیون تن برسد مساله‌ای که در کنار متحول کردن اقتصاد دریایی ایران نقشی بسزا در ارتباط گرفتن کشورهای منطقه با یکدیگر نیز ایفا خواهد کرد.

در بین تمام گزینه‌های بین‌المللی که از توسعه چابهار نفع خواهند برد، هند صدرنشین به حساب می‌آید. کشوری که با توجه به بهبود نسبی اوضاع اقتصادی‌اش در سال‌های گذشته تبدیل به یکی از صادر‌کنندگان بزرگ کالا به کشورهای آسیای میانه شده و با توجه به اختلافات سیاسی که با پاکستان دارد ترجیح می‌دهد از کوتاه‌ترین و امن‌ترین مسیر ممکن کالاهای خود را به کشورهایی مانند افغانستان برساند.

از این‌رو هند در طول این سالها به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در چابهار مطرح بوده سرمایه‌گذاری که در طول ماه‌های گذشته رقم آن ۸۵ میلیون دلار اعلام شده بود هرچند که با وجود مذاکرات گسترده‌ای که صورت گرفت هرگز به مرحله‌ی اجرا نرسید تا جایی که ایران اعلام کرد شاید به گزینه‌هایی جز هندوستان فکر کند.

حالا و پس از خط و نشان‌های ایران، دولت هند اعلام کرده در جریان سفر نخست وزیر این کشور به ایران که در طول هفته جاری اتفاق خواهد افتاد، بحث سرمایه‌گذاری در چابهار نهایی شده و در پروژه‌های مختلف این بندر هندی‌ها حدود ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

مساله‌ای که به نظر می‌رسد برای ایران دو برد مهم اقتصادی به همراه خواهد آورد. یکی این‌که پس از سال‌ها گمانه‌زنی سرانجام اصلی‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری در چابهار کار خود را به طور رسمی آغاز خواهد کرد و یکی این‌که رقم سرمایه‌گذاری فعلی ۱۱۵ میلیون دلار از آنچه پیش از این اعلام شده بود بالاتر رفته است. موضوعی که می‌تواند با پیگیری‌های وزارت راه و شهرسازی بندر چابهار را به هاب دریایی منطقه تبدیل کند.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز