شگرد سارقان در سرقت از عابر بانک‌ها


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، در ماجرایی دیگر گروهی از سارقان نیز با نصب تراشه‌های اسکیمر روی دستگاه‌های خودپرداز بانک‌ها و هک اطلاعات حساب بانکی افراد سرقت می‌کردند. به این شکل سارقان پس از هک اطلاعات، با انتقال اطلاعات هک‌شده روی کارت‌های خام، کپی کارت اصلی را به دست آورده و با استفاده از این کارت اقدام به برداشت و سرقت از شهروندان می‌کردند. در یک مورد دیگر از انواع سرقت‌های عابربانک، سارق از چسب قطره‌ای برای دزدی استفاده می‌کند.

به این شکل که هنگام مراجعه افراد به دستگاه‌های خودپرداز، با ازکارانداختن برخی کلیدهای دستگاه و استفاده از یک لحظه غفلت، رمز عابربانک را برداشته و سپس با سرقت کارت اقدام به برداشت وجه می‌کند.

یکی از مال‌باختگان که به این شیوه مورد سرقت قرار گرفته است، پس از حضور در پایگاه ششم آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: برای دریافت پول به دستگاه خودپرداز مراجعه کردم. کارت عابربانک را داخل دستگاه زدم و قصد دریافت پول را داشتم اما دستگاه درخواست من را انجام نداد. قصد انصراف و بازپس‌گرفتن کارت را داشتم اما دستگاه کارت را نیز پس نداد. در همین زمان جوانی که در نزدیکی من ایستاده بود، پیشنهاد داد موضوع را با نگهبان بانک در میان بگذارم تا کارت را از دستگاه بگیرد و پس دهد.

من نیز به در بانک مراجعه کردم اما کسی در داخل بانک حضور نداشت. مجددا به دستگاه خودپرداز مراجعه کردم، متوجه شدم دستگاه به حالت عادی بازگشته و درخواست کارت جدید می‌کند و از آن جوان نیز خبری نیست. به تصور اینکه کارت داخل دستگاه باقی مانده و فردای آن روز می‌توانم با مراجعه به بانک، کارت خود را دریافت کنم به سمت منزل حرکت کردم اما طی مسیر با دریافت پیامک متوجه شدم در چندین نوبت مبالغی از حسابم برداشت شده است.

مال‌باخته درباره نحوه اطلاع از سرقت کارت عابربانک خود نیز به کارآگاهان گفت: فردای آن روز به شعبه بانک مراجعه کردم و موضوع را با ریاست بانک در میان گذاشتم. پس از بررسی موضوع به من اعلام شد که فرد یا افرادی با ریختن چسب روی دکمه برخی از گزینه‌های عملیات بانکی دستگاه، مانع از انجام عملیات بانکی شده و پس از سرقت کارت و اطلاع از رمز آن پول را از داخل حساب برداشت کرده‌اند.

یکی دیگر از شگردهای سارقان، دزدی از طریق اینترنت است. در یکی از این شیوه‌ها، مال‌باخته خریدهای قبلی خود را به روش اینترنتی انجام داده و از صفحه کلید مجازی استفاده نکرده و اطلاعات حساب خود را از طریق صفحه کلید وارد کرده است که سارق با سوءاستفاده از اطلاعات حساب فرد شاکی توانسته از طریق اینترنت حساب بانکی‌اش را خالی کند. درحالی‌که در زمان خریدهای اینترنتی باید از صفحه کلیدهای مجازی استفاده کنید و رمز دوم خود را پس از هر چند بار استفاده به صورت مرتب تغییر دهید.

شیوه دیگر سارقان این است که به صورت انفرادی در اطراف خود‌پرداز‌ها پرسه می‌‌زدند و با شناسایی طعمه‌های خود که افراد مسن یا افرادی هستند که به هر علتی توان انجام فرایند دریافت و انتقال واریز را ندارند و برحسب نیاز خود از جوانان و در واقع سارقان کمک می‌گیرند، سارقان با دریافت رمز و کارتشان در اولین فرصت کارت تحویل‌گرفته را پنهان می‌کنند و با کارت سوخته یا سرقت‌شده دیگری که خود به همراه دارند، با انجام عملیاتی صوری در‌خواست طعمه‌های خود را انجام می‌دهند. در شگرد دیگر، سارقان طعمه خود را در صف انتخاب می‌کنند سپس آشفته به او مراجعه و با این عنوان که بچه‌‌ام در بیمارستان نیاز به پول دارد و ٢٠٠ ‌هزار تومان از خودپرداز دریافت کرده‌‌ام و امکان دریافت مبلغ بیشتر را ندارم، دست به سرقت می‌زدند.

در این شیوه سارق بعد از دریافت پول نقد، با شگردی حرفه‌ای عملیاتی غیرواقعی انجام می‌دهد و ادعا می‌کند مبلغ به حساب طعمه واریز شده و از او می‌خواهد حسابش را چک کند و خودش به بهانه حال نامناسب فرزندش و الزام حضور خود در بیمارستان عذر‌خواهی می‌کند و از صحنه می‌گریزد. رواج دزدی با کارت‌های عابربانک سبب شده پلیس به صورت مکرر به شهروندان هشدار بدهد و از آنها بخواهد همواره نکات ایمنی را رعایت کنند.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز