شبح «تاچر» در خانه شماره ۱۰


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق ، ترزا می‌ ۵٩ساله، وزیر کشور بریتانیا از شخصیت‌های مشهور حزب محافظه‌کار است که اگرچه از طرفداران باقی‌ماندن این کشور در اتحادیه اروپا بود اما هم‌زمان دیدگاه انتقادی خود نسبت به ساختار اتحادیه اروپا را حفظ کرده بود. روزنامه دیلی‌تلگراف می‌نویسد:‌ «بله. ما هم موافقیم. خانم ترزا می‌ دقیقا شرایط نخست‌وزیرشدن را دارد. گذشته از کارنامه پربار تجربیاتش، او توانسته با ماندن طولانی‌مدت در پست وزارت کشور بریتانیا جایی را در کتاب‌های تاریخ به خود اختصاص دهد.

پُست پردردسر و بحث‌برانگیز وزارت کشور، جایی است که سیاستمدارانی چون «چارلز کلارک» و «جیکوب اسمیت» به پای آن قربانی شدند. در مقابل اما ترزا می‌ خود را در این جایگاه کاملا ثابت کرد». در این گزارش آمده، البته ترزا می ‌آن‌طور که برخی از اعضای حزب محافظه‌کار تمایل داشتند، یک سیاستمدار درون‌سازمانی محسوب نمی‌شود.

او گفته که می‌خواهد اجرائی‌شدن برگزیت را ببیند و نگرانی بریتانیایی‌ها از فردای پس از برگزیت را توجیه‌پذیر اما گذرا خوانده است و این دقیقا مسئله‌ای است که او و تشکیلات حزب محافظه‌کار بریتانیا درباره آن اختلاف‌نظر دارند. با این حال به گفته بسیاری، ترزا می ‌به واسطه کارنامه پربار سیاسی‌اش، مورد احترام تمامی طرف‌های حزب قرار دارد. این نقطه قوت می ‌در پارلمان این کشور است.

شرایط امروز بریتانیا نیازمند رهبری آرام و خونسرد است. لندن به‌تازگی متعهد شده که ۶۵٠ نیروی نظامی را برای مقابله با رفتار تهاجمی روسیه در شرق اروپا در اختیار ناتو قرار دهد. همچنین قرار شده که نیروهای نظامی بیشتری برای برقراری ثبات در افغانستان به این کشور اعزام شوند. در خانه هم، بازارها همچنان ملتهب هستند و در واکنش به برگزیت به دنبال راهی برای حفظ بازار مصرف و جلب اعتماد سرمایه‌گذارها هستند.

در این شرایط بریتانیا قرار است پیوندهای تجاری جدیدی را با جامعه جهانی برقرار کند؛ این کشور همین حالا هم در حال مذاکره تجاری با هند است. دیلی‌تلگراف می‌نویسد: با توجه به این شرایط آیا الان زمانی است که بتوان دست به خطر زد؟ نه. البته درک می‌کنیم که بسیاری از اعضای حزب حاکم محافظه‌کار از نقض عهدها و انتخاب رهبری که در برخی موارد نظراتی کاملا متفاوت دارد، ناراحت هستند. ما هم بارها نگرانی‌های خود را اعلام کرده‌ایم.

اما در شرایط فعلی به نظر می‌رسد قبای نخست‌وزیری تنها برای ترزا می ‌مناسب است. بریتانیا پیش‌تر هم توسط یک سیاستمدار زن بااراده و فوق‌العاده باثبات، رهبری شده است و نتایجش بسیار خوب بوده است. اگرچه مارگارت تاچر و ترزا می ‌از بسیاری جهات تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارند، اما آنچه در هر دو سیاستمدار مشترک است، شخصیت قوی و توانایی آنان در جلب احترام سیاستمداران جامعه سیاسی است. اکنون بسیاری از تحلیلگران بر این باورند، ترزا می، سیاستمدار زن دیگری از حزب محافظه‌کار، می‌تواند بانوی آهنین دیگری باشد. کسی که این قدرت را دارد تا بار دیگر حزب چند‌دسته‌شده محافظه‌کار را دوباره متحد بود.

ترزا می ‌کیست؟

ترزا می‌ اول اکتبر ١٩۵۶ میلادی در شهر «ساسکس» در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. می‌ والدین خود را در کودکی از دست داد. او تحصیلات ابتدایی خود را در مدارس مذهبی گذراند و در سال ١٩٧٧ میلادی از دانشگاه «آکسفورد» در رشته جغرافیا فارغ التحصیل شد. ترزا می ‌در سال‌های ١٩٧٧ و ١٩٨٣ در بانک انگلستان مشغول به کار بود. اولین تلاش او برای ورود به پارلمان در سال ١٩٩٢ شکست خورد و می‌ در این انتخابات رأی نیاورد. او در انتخابات میان‌دوره‌ای ١٩٩۴ هم شکست خورد و سرانجام در انتخابات عمومی ١٩٩٧ موفق شد به عنوان نماینده حزب محافظه‌کار از منطقه «برکشایر» وارد پارلمان شود.

ترزا می ‌با ورود به پارلمان به عنوان سخنگو وارد کابینه در سایه «ویلیام هیگ» شد. او در جولای ٢٠٠٢ به عنوان نخستین رئیس زن حزب محافظه‌کار انتخاب شد. او در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی حزب محافظه‌کار با اشاره به لزوم تغییر در این حزب گفت: «حزب محافظه‌کار باید تغییر کند و من به این تغییر متعهدم. می‌دانید که مردم ما را چه می‌نامند: حزب کریه و نامطبوع». (صفت کریه و نامطبوع برای حزب محافظه‌کار از آن زمان تاکنون وارد ادبیات سیاسی بریتانیا شده است.)

دیوید کامرون دوازدهم ماه می‌٢٠١٠ ترزا می‌ را عنوان وزیر کشور و وزیر زنان و برابری دولت خود انتخاب کرد. با این انتخاب می ‌چهارمین سیاستمدار زنی بود که پس از مارگارت تاچر یکی از بزرگ‌ترین پست‌های اجرائی دولتی را به دست می‌آورد. سیاستمداران دیگر به ترتیب تاچر، نخست‌وزیر، «مارگارت بکت»، وزیر خارجه و «ژاکویی اسمیت»،‌ وزیر کشور بودند. می‌ به عنوان وزیر کشور همچنین عضو شورای امنیت ملی بریتانیا نیز هست. او سیاستمداری است که در ۶٠ سال گذشته بیشترین زمان را به عنوان وزیر کشور در این پُست پردردسر دوام آورده است. سیاستمدار قبلی «جیمز چاتر اد» بوده که از سال ١٩۴۵ تا ١٩۵١ حدود شش سال و دو ماه به عنوان وزیر کشور مشغول به کار بود. انتصاب ترزا می ‌در سال ٢٠١٠ به عنوان وزیر کشور با توجه به دشواری انجام این مأموریت، بسیار غیرمنتظره بود.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز