سیستم پولی و مالی بانک پارسیان شفاف است

به گزارش اخبار پولی مالی، کورش پرویزیان ، مدیرعامل بانک پارسیان در جلسه ادواری در جلسه ادواری روسای ادارات مبارزه با پولشویی بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور که به میزبانی بانک پارسیان برگزار شد، با بیان اینکه در برخی کشورها مراتب جابجایی و نقل و انتقال پولهای کثیف برای گروه های تروریستی انجام می شود، تصریح کرد : برخی موارد قابل تامل است در حالی که شاهد هستیم، بسیاری از کشورهای مختلف به لحاظ کاری و اداری، رفتار و برخورد و تعاریف شرایط نامناسب تری دارند ، اما در رتبه بندی شرایط آنها بهتر است.

او ضمن تاکید بر این موضوع که ما به لحاظ تعاریف، مفاهیم آرمانی و برخی از مولفه‌های حاکم حتما تفاوت‌هایی با دیگر کشورها داریم از روسای ادارات مبارزه با پولشویی بانک ها و موسسات اعتباری کشور خواست که به عنوان متخصصین، این موضوعات را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

به گفته پرویزیان در سیستم بانکی سوئیس که به مهد بانکداری شناخته شده ، گاه حساب‌های بدون نام وجود و حساب‌هایی به شکل تراستی وجود دارد ، اما برای ایران که فقط در زمان تحریم‌ها از حساب‌های تراستی استفاده کرده ، شرایط متفاوتی درنظر گرفته می شود.

مدیرعامل بانک پارسیان ادامه داد: ما در یک ساختار بانکی خیلی مشخص کار می‌کنیم که عمده موضوعات بر اساس بند (ب) ماده ۳۰ قانون پولی بانکی کشور به شورای پول و اعتبار واگذار شده تا وظایف بانک‌ها را روشن کند و در این راستا تقریباً چارچوب‌ها همگی روشن است. شرح عملیات مجاز دقیقا ذکر شده و در ماده ۳ مقررات ناظر بر عملیات بانکی که سال ۹۰ بانک مرکزی آن را اصلاح کرد دقیقا اعلام شده که چه عملی مجاز است و مقررات ناظر بر آن را نیز روشن کرده است.

او تاکید کرد: خوشبختانه مقررات بنیادینی که مربوط به مجلس است نیز در این حوزه اعلام شده و ساختار و تشکیلات رسمی اعم از وزارت امور اقتصاد و دارایی کشور، بانک مرکزی و نهادهای اصلی نیز از مقررات بنیادین برخوردار بوده و به خوبی عمل می‌کنند اما نگران کردن موسسات مالی از ریسک ناشی از این پدیده یک موضوع غیرمنصفانه است.

پرویزیان با بیان اینکه در مجمع جهانی اقتصاد و بانک جهانی ۷ شاخص را به عنوان شاخص‌های ترکیبی کارایی نهادی ذکر می‌کنند، افزود: در این مجامع کیفیت قوانین را نیز به عنوان یک شاخص می‌پذیرند و اجازه می‌دهند، کشورها متناسب با شرایط خودشان قانون‌گذاری کنند و این موضوع پذیرفته شده است اما در عمل وقتی در ارتباط با این نوع مجامع قرار می‌گیریم مشکلات ناشی از فضای بیرونی وجود دارد و با توجه به جو بوجود آمده به گونه دیگری رفتار می‌شود و ما نیز باید به عنوان شهروندان جمهوری اسلامی ایران به این موضوع توجه کنیم.

او تصریح کرد: در برخی از گزارش‌ها مانند گزارش‌های اقتصادی و پول‌های نامشروع ناشی از قاچاق مواد مخدر و انسان و سلاح که در حقیقت فضای عمده برخی از کشورها را تشکیل می‌دهد، موضوعاتی است دردسر ایجاد خواهند کرد و این موضوع مراقبت و دقت از جانب همه ما را می‌طلبد تا برخورد و موضع درستی داشته باشیم.

مدیرعامل بانک پارسیان ادامه داد: گزارش‌هایی که به صورت مرتب از طریق سیستم بانک پارسیان تقدیم می‌کنیم بر اساس مقرارت وضع شده، عملیات مربوط به کنترل حساب‌ها و جریان وجوه خوشبختانه به صورت درست با حفظ موضوعات مربوط به امنیت اطلاعات و حفظ اسرار مشتریان که قاعده اصلی است، رسیدگی می‌شود.

او با اشاره به جریان‌سازی اروپاییان در برابر پیچیدگی مقرارات ناظر بر فعالیت بانکی گفت: هزینه‌های مربوط به وضع مقررات بالا رفته و کیفیت کارهای اجرایی و عملی و سادگی که معمولا مشتریان به دنبال آن هستند، تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال در ارتباط با بحث مالیاتی که اروپاییان به آمریکا می‌دهند؛ نزدیک به ۲۶ میلیارد یورو برای رسیدگی به این موضوع پرداخت می‌شود در صورتی که هزینه‌های ناشی از جمع‌آوری اطلاعات و شبکه‌سازی سیستم های آنها عدد فوق‌العاده بالاتری است.

پرویزیان تصریح کرد: در همایش مربوط به بانکداران اروپایی گزارشی دیدم که این موضوع ذکر شده بود که این نوع مقررات‌گذاری باعث شده کارایی و بهره‌وری سیستمی کاهش پیدا کند و یکی از دلایلی که ذکر شده برای کاهش کارایی همین موضوع است.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز