سقف افزایش قیمت دلار/ چرا ریال نزولی است

به گزارش اخبار پولی مالی– کامران ندری، مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر این که قیمت دلار در مقابل ریال تا کجا بالا می رود و چرا؛ به خبرنگار ما گفت: اگر نتوان قیمت دلار را در برابر ریال کنترل کرد و بازار دستخوش هجمه های سفته بازی قرار بگیرد، قیمت آن به مراتب بیشتر از الان، افزایش پیدا می کند.

ندری ادامه داد: بنابراین اگر دولت بخواهد قیمت دلار را در بازار کنترل کند؛ اولین کاری که باید انجام دهد این است که بازار را آرام کند. این موضوع نقش بسیار کلیدی دارد و به همین سادگی ها امکانپذیر نیست. درصورتی دولت می تواند بازار را آرام کند که به فعالان بازار اطمینان خاطر دهد که توانایی تامین ارز مورد نیاز بازار وجود دارد و این مهم، مستلزم پیگیری یک سیاست ارتباطی مناسب با قوانین بازار است.

وی تصریح کرد: همچنین دولت باید بتواند اطلاعات درست و شفاف را منتقل کند و مراقبت های لازم را صورت دهد تا اطلاعاتی که به فعالان بازار می دهد اطلاعات درست و دقیقی باشد. برای مثال، فرض کنید اگر دولت اعلام می کند که نرخ ارز را زیر ۴۱۰۰ تومان کنترل می کند؛ این امر باید به هر شکلی که امکانپذیر است، اتفاق بیفتد.

مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: به نظر می رسد برای وضعیت فعلی، اعلام نرخ مطلوب از منظر دولت، درواقع نرخی که توانایی حفظ آن در اقتصاد باشد، بسیار حائز اهمیت است. اگر دولت توانایی این را دارد که نرخ ارز را برای مثال در سطح ۴۲۰۰ تومان نگه دارد، باید این نرخ را اعلام و تمام تلاش خود را هم در راستای این هدف متمرکز کند.

ندری ادامه داد: باتوجه به اینکه دولت اصلی ترین عرضه کننده ارز به بازار است و از توانمندی های ارزی خود مطلع است، باید اطلاعات و سیگنال ها توسط دولت به بازار داده شود. اگر دولت این امر را انجام ندهد و سفته بازها به جای دولت هدایت بازار ارز را در دست بگیرند، ممکن است کنترل بازار ارز به طور کامل از ید دولت خارج شود.

وی با بیان اینکه مشکل دیگری که الان دیده می شود، حجم بسیار بسیار بالای نقدینگی در اقتصاد کشور است؛ در این باره افزود: دولت باید مراقبت کند که سپرده های بانکی از بانک ها خارج نشوند و خانوارها برای بیمه کردن خود در مقابل ناامنی های احتمالی در آینده به سمت بازار ارز نروند.

به گفته وی؛ آنچه که بسیار اهمیت دارد این است که سیگنال های صحیح و اطلاعات مشخص و قابل فهم به فعالان اقتصادی از ناحیه دولت منتقل شود. در غیر اینصورت سفته بازها و دلالان جای دولت را می گیرند.

ندری با بیان اینکه همچنین دولت باید توجه ویژه ای به دانه درشت ها داشته باشد چراکه نقدینگی بسیار بسیار بالایی در اختیار این عده قرار دارد؛ عده ای که تعداد آن ها محدود و معلوم است از جمله خود بانک ها و برخی ارگان های دولتی و شبه دولتی.

وی با تاکید بر اینکه دولت باید با استفاده از قوانین و مقررات بین المللی در رابطه با مبارزه با پولشویی، نقل و انتقال نقدینگی حجیم توسط این دانه درشت ها را رصد و کنترل کند و چون تعداد آن ها هم چندان زیاد نیست، فقط رعایت استانداردهای بین المللی کفایت می کند؛ اظهار داشت: یعنی زمانی که بانک ها شاهد جابجایی حجم بسیار بالای نقدینگی هستند؛ باید این موضوع را به دولت گزارش دهند تا مشخص شود این نقدینگی صرف چه نوع معامله ای و یا چه نوع سوداگری در اقتصاد شده است و اگر دولت موفق شود که بر این نقل و انتقالات نقدینگی در حجم بالا نظارت کند که به نظر می رسد شدنی است؛ امکان جهش های ناگهانی ارز به مانند هفته های گذشته، پایین می آید.

مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی به اخبار پولی مالی گفت: باتوجه به اینکه شوک های ناگهانی در اقتصاد ما وجود ندارد؛ هرچند برجام آنطور که باید و شاید اجرایی نشده اما شوک جدیدی به اقتصاد وارد نشده است و همچنین از آنجایی که بالاخره وضعیت روابط ما با دنیا و درآمدهای ارزی بهتر شده و امکان استفاده از ذخایر ارزی به صورت محدود فراهم آمده؛ به نظر می آید اگر دولت مدیریت صحیح و درستی اعمال کند، می تواند بازار را کنترل کند. البته در غیر اینصورت و با شروع حملات بازار در حجم وسیع؛ احتمال بالا رفتن نرخ ارز وجود دارد.

ندری همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چرا قدرت برابری ریال ایران در برابر ارزهای خارجی حتی کشورهایی چون عراق، افغانستان و یا سوریه پایین تر است؛ به اخبار پولی مالی گفت: این موضوع به صورت نسبی است؛ یعنی اقتصاد ما در چند دهه دچار تورم بالایی بوده و حتی در شرایطی که از تحقق تورم تک رقمی صحبت می شود، باز هم جز کشورهایی با تورم بالا قرار داریم.

به گفته وی؛ این نرخ تورم بالا، مزمن و مستمر یکی از عواملی است که به طور مداوم باعث افزایش نرخ ارز واقعی در اقتصاد شده و به تبع آن هم، نرخ ارز اسمی بالا می رود. البته ممکن است برای مدتی بتوان نرخ ارز اسمی را ثابت نگه داشت ولی این تورم مزمن که نسبت به کشورهای نامبرده شده، نرخ بالایی دارد بر موضوع نرخ ارز تاثیر گذاشته و قدرت برابری ارزش پول ملی را به نفع ارزهای خارجی تضعیف می کند.

ندری با اشاره به اینکه علاوه بر بحث تورم که عامل بنیادی در این موضوع تلقی می شود؛ شوک های متعدد اقتصاد نیز باید مدنظر قرار گیرد؛ اذعان داشت: این شوک ها می تواند منشا داخلی و یا خارجی داشته باشند. در همین رابطه تحریم ها خود عامل مهمی بوده است.

به گفته ندری؛ به هرحال تمدید تحریم ها ولو اینکه اجرایی و عملیاتی نشده است؛ می تواند به صورت روانی فعالان اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین انتخاب رئیس جمهوری که موضع تندی در قبال ایران دارد می تواند بر بازار تاثیر بگذارد.

وی تاکید کرد: به هرحال دولت باید فکری به حال تورم که عامل مهمی در بحث قدرت برابری ریال است، کند. این امر نشانگر این است که اقتصاد ما به لحاظ ساختاری به گونه ای است که کاهش نرخ تورم چندان کار ساده ای نیست و دولت باید در بلندمدت به آن فکر کند ولی اقدامات کوتاه مدت چون نظارت بر نقل و انقالات وجوه توسط بنگاه های بزرگ می تواند کارگشا باشد. / اخبار پولی مالی

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز