جایگاه تکنولوژی های جدید در صنعت بیمه ایران

به گزارش اخبار پولی مالی، امیر صفری، سرپرست پژوهشکده بیمه در رابطه با استفاده صنعت بیمه از تکنولوژی‌های جدید، به خبرنگار ما گفت: علی‌رغم تاکید برنامه پنجم توسعه و همچنین کارشناسان و خبرگان بر این امر، شاهد وضعیت مناسبی در این خصوص نیستیم و با وضعیت مطلوب قدری فاصله داریم که در این مورد، پژوهشکده بیمه باید نقشی تسهیل کننده به منظور انتقال تکنولوژی جدید ایفاء کند.

صفری ادامه داد: وضعیت صنعت بیمه کشور در زمینه تکنولوژی اطلاعات و استفاده از نرم افزارهای روز دنیا نسبت به رقبای خارجی و حتی بانک های داخلی مناسب نیست. در زمینه تولید یا گردآوری و ثبت داده های معتبر و لازم برای تحلیل، سیاست گذاری و تصمیم گیری تا حدی در ابتدای راه هستیم.

وی با بیان اینکه بخشی از داده های لازم برای تصمیم گیری توسط شرکتها و سیاستگذاران در داخل شرکتهای بیمه تولید می شود و بخشی نیز باید از خارج از شرکت از جمله از بازار و مشتریان گردآوری شود؛ اظهار داشت: فعالیتهای پژوهشی پژوهشکده بیمه به میزان قابل توجهی به وجود و دسترسی به داده های کافی، صحیح، به موقع و معتبر در حوزه بیمه بستگی دارد. درصورت ثبت یا گردآوری این داده ها به شکل صحیح، معتبر و به موقع، پژوهشکده می تواند بر کیفیت و وسعت پژوهش های خود بیافزاید.

صفری گفت: تحقیقات بازار و گردآوری داده ها و اطلاعات راجع به مشتریان موجود و بالقوه و تحلیل این اطلاعات حوزه ای است که پژوهشکده باید ورود پیدا کند. از نظر ما دانش مدیریت ریسک نیز بخشی از تکنولوژی صنعت بیمه محسوب می شود که در این زمینه لازم است برای کسب آن بیشتر تلاش کنیم. برای این منظور پژوهشکده دوره هایی را با کیفیتی بیش از گذشته برنامه ریزی کرده است که به زودی اجرا خواهند شد.

به گفته سرپرست پژوهشکده بیمه؛ نوآوری و خلق محصولات جدید و ایجاد تنوع بیشتر در محصولات بیمه متناسب با نیاز مشتریان نیز زمینه دیگری است که لازم است تدابیری جدی برای ارتقای آن اندیشیده شود. پژوهشکده از طریق چندین طرح پژوهشی به دنبال ارائه محصولات جدید از جمله در حوزه ریسک های عملیات بانکی است.

صفری در رابطه با نقش اینترنت اشیاء در آینده صنعت بیمه خاطرنشان کرد: به گواه برخی خبرگان حوزه فناوری اطلاعات، عصر حاضر، عصر اینترنت اشیاء است. برخی دیگر نیز اذعان دارند اینترنت اشیاء چهارمین انقلاب صنعتی جهان را رقم خواهد زد.

وی با بیان اینکه این تکنولوژی در صورت رسیدن به بلوغ، تاثیر فراوانی بر الگوها و مدل‌های کسب و کار از جمله کسب و کار بیمه خواهد داشت؛ اذعان داشت: یکی از مهمترین اثرات این تکنولوژی دراختیار قرار دادن اطلاعات و داده‌های مفید به بیمه‌گر است که در شناسایی و مدیریت ریسک کمک موثری به بیمه‌گر می‌کند. همچنین این تکنولوژی باعث کاهش هزینه‌ها، قیمت‌گذاری مناسب، بهبود شرایط کسب و کار و پیش‌بینی اتفاقات آینده خواهد شد که تاثیر مستقیم و موثری بر روند صنعت بیمه دارد.

به گفته وی؛ در حال حاضر از این تکنولوژی در آمریکا با صدور بیمه‌های مبتنی بر طریقه استفاده (Usage-based insurance) در بیمه‌های اتومبیل استفاده شده است. همچنین این تکنولوژی در بیمه‌های سلامت، بیمه های اموال و مسئولیت کاربرد فراوانی دارد که تحولی قابل توجه را در آینده صنعت بیمه به بار خواهد آورد.

سرپرست پژوهشکده بیمه در پاسخ به این پرسش که چگونه «فین تک» می تواند به تقویت بازار بیمه کشور کمک کند؛ گفت: همانگونه که می‌دانیم فین تک (Financial Technology: FinTech) ورود تکنولوژی به بازار مالی است و به بیانی دیگر بهره‌گیری از توان نرم‌افزاری و سخت افزاری در ارائه خدمات مالی نوآورانه است.

صفری تصریح کرد: درخصوص نقش تکنولوژی در صنعت بیمه و تاثیر به‌سزایی که بر فرایندها، کاهش هزینه‌ها، صرفه‌جویی در زمان، ارائه محصولات جدید و بسیاری موارد دیگر بحث‌های بسیار زیادی شده است و این مهم تبدیل به یک امر بدیهی گردیده است که متاسفانه کشور ما به خصوص صنعت بیمه به آن توجه درخور لازم را نکرده است.

وی با اشاره به اینکه استارت‌آپ‌های (Start up) فین‌تک با سه روش اساسی، صنعت مالی و بانکداری را متحول کرده و دوباره شکل می‌دهند؛ دراینباره افزود: روش اول این است که بازیگران عرصه فین‌تک هزینه‌ها را کاهش داده و در عین حال کیفیت ارائه سرویس‌های مالی را افزایش می‌دهند که مسلماً استفاده از این خصوصیت فین تک در صنعت بیمه در کاهش هزینه‌های خدماتی و بهبود خدمات بسیار موثر خواهد بود؛ به خصوص در زمینه هزینه‌ نمایندگان و کارگزاران بیمه.

صفری ادامه داد: همچنین توانایی هوشمندانه آن ها در ارزیابی خطرها و ریسک‌های احتمالی، در ارزیابی اعتبار مشتریان در صنعت بیمه بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

وی تاکید کرد: استارت‌آپ‌های فین‌تک که اغلب مبتنی بر اینترنت هستند، دیگر کمتر تحت‌ تاثیر محدودیت‌های اعمال شده در مرزهای جغرافیایی قرار می‌گیرند و به این دلیل می‌توانند آزادانه به فعالیت در کشورها و شهرهای مختلف جهان بپردازند و این خصوصیت، فعالیت صنعت بیمه در عرصه بین‌المللی را تسهیل می‌کند.

سرپرست پژوهشکده بیمه در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با وضعیت تعامل صنعت بیمه با دیگر بازارهای مالی کشور اظهار داشت: شرکت‌های بیمه به موجب ماهیت فعالیت‌هایشان یکی از مجاری مهم پس اندازی و در نتیجه از جمله نهادهای مهم و محوری مالی هستند که علاوه بر تأمین امنیت فعالیت‌های اقتصادی از طریق ارائه خدمات بیمه ای می توانند نقش بسیار اساسی و تعیین کننده ای در تحرک و پویایی بازارهای مالی و تأمین وجوه قابل سرمایه گذاری فعالیت‌های اقتصادی داشته باشند.

صفری گفت: در سال های اخیر شرکت‌های بیمه نقش مهمی در بازارهای بین المللی مالی ایفا می کنند که از آن جمله می توان به تأسیس مؤسسات پولی با استفاده از منابع مالی خود، صدور بیمه نامه‌های مسئولیت و اعتبار منابع پولی در برابر سپرده گذاران به منظور تضمین مؤسسات دریافت کننده منابع در مقابل سپرده گذاران، ارائه بیمه اموال مؤسسات پولی و وجوه در صندوق به‌منظور جبران خسارت وارده به اموال مؤسسات پولی، تأسیس شرکت‌های سرمایه گذاری جهت حضور فعال در بازار، ایجاد مدیریت سرمایه گذاری به عنوان مدیریت تخصصی فعال در امور سرمایه گذاری، ارائه بیمه اوراق بهادار و غیره نام برد.

وی ادامه داد: در مقابل، صنعت بیمه می تواند از بازارهای مالی برای تأمین سرمایه و انتقال ریسک خود به آنها استفاده کند که یکی از راه های انجام این کار استفاده از اوراق بهادار بیمه ای است که با استفاده از آنها صنعت بیمه می تواند ریسک خود را به بازار سرمایه منتقل کند. در حال حاضر این اوراق در بسیاری از کشورها استفاده می شود ولی در ایران تاکنون استفاده نشده است. البته پژوهشکده بیمه هم اکنون در حال طراحی و عملیاتی نمودن این اوراق است که نتایج و پیشنهادهای آن به بیمه مرکزی برای تصویب ارائه خواهد شد./اخبار پولی مالی

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز