بازگشایی تنگه بسفر در ترکیه

بسفر یکی از مهم‌ترین تنگه‌ها برای انتقال نفت و مسیر آبی ۱۷ مایلی‌ای که دریای سیاه را به مدیترانه متصل می‌کند، سه درصد از کل عرضه جهانی را تامین می‌کند. از طریق این تنگه هم‌چنین مقادیر قابل توجهی غلات از روسیه و قزاقستان به بازارهای جهانی ارسال می‌شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، به دنبال درگیری‌ها و ناآرامی‌ها در استانبول و آنکارا، در روز شنبه نیروهای وفادار به دولت ترکیه، آخرین تلاش‌ها برای کودتا را خنثی کردند.

گروه ترابری جی ای سی (GAC) اعلام کرد که پس از چند ساعت انسداد مسیرهای انتقال نفت به دلیل مسائل امنیتی، کشتی‌ها اکنون می‌توانند از طریق تنگه بسفر سفر کنند.

سخنگوی خط لوله انحصاری ترانس نفت اعلام کرد که بندر اصلی دریای سیاه، نوورایسسک به‌طور عادی عمل می‌کند و نفت‌کش‌های زیادی نزدیک بندرگاه برای انجام بدون وقفه عملیات، ۲۵ جولای صرف نظر از حوادث بسفر حضور دارند.

بنابر گزارش رویترز، در حدود ۱۰ نفت‌کش در منطقه جنوبی تنگه بسفر در سواحل استانبول لنگر انداخته‌اند تا در صورت اعلام دستورالعمل‌ها از این مسیر باریک عبور کنند.

ترکیه همچنین مقادیر قابل توجهی از نفت را از کشورهای حوزه دریای خزر و کشورهای آذربایجان و قزاقستان را مستقیما به پایانه‌های صادرات در دریای مدیترانه از جمله بندرگاه جیهان، با دورزدن بسفر، از طریق کشتی ارسال می‌کنند.

گروه تحت نظر شرکت بی پی که مسوولیت اداره خطوط لوله‌های انتقال گاز و نفت از آذربایجان و ترکیه را دارند، اعلام کردند که در این مدت زمان هیچ اختلالی در انتقال وجود نداشته است.

هر دو خطوط لوله به صورت عادی فعالیت می‌کنند.

همچنین، یکی از مقامات شرکت آذربایجانی سوکار طی مصاحبه‌ای با رویترز اعلام کرد که انتقال نفت به جیهان منقطع نبوده است.

به دلیل بسته شدن مرز بین ایران و ترکیه به طور موقت صادرات محصولات پتروشیمی خود به ترکیه را متوقف ساخته است.

در طول یک دهه گذشته، انتقال نفت از طریق تنگه‌های ترکیه کاهش پیدا کرده است، چرا که روسیه جریانات نفت را به سمت دریای بالتیک هدایت کرده است.

از آنجایی که تنگه‌های دریای بالتیک کمتر از گنجایش خود عمل می‌کنند، روسیه می‌تواند در صورت طولانی شدن اختلالات در انتقال، جریانات نفتی را از دریای سیاه به مسیر دیگری هدایت کند.

تنگه‌های ترکیه با نیم مایل عرض در باریک‌ترین نقطه خود، در بین صعب‌العبورترین گذرگاه‌های جهان قرار دارند.

بنابر گزارش دولت آمریکا، از آنجایی که هر ساله حدود ۴۸ هزار کشتی از این تنگه‌ها عبور می‌کنند، این تنگه به عنوان پررفت‌وآمدترین منطقه دریایی جهان شناخته شده است.

اگرچه ترکیه با اهداف ایمنی و محیطی در پی تعیین مقررات برای عبور از این تنگه است، اما اکنون در زمان صلح، کشتیرانی تجاری، حق عبور آزادانه از این تنگه‌ها را دارند.

ترکیه خود علاوه بر انتقال انرژی به عنوان مصرف‌کننده کالا نیز محسوب می‌شود، این کشور که مصرف کالای آن با فرانسه برابر است جزو پنج کشور عمده مصرف‌کننده در اروپا است.

ترکیه همچنین واردکننده اعظم غلات و یکی از ده بازار بزرگ طلا محسوب می‌شود.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز