امضا موافقتنامه ایران و لیتوانی برای همکاری اقتصادی

پول‌نیوز موضوع چهارمین موافقتنامه همکاری امضا شده میان جمهوری اسلامی ایران و لیتوانی تعهدی برای ادامه همکاری دو کشور است.

تاکید بر تشکیل کمیسیون همکاری های اقتصادی دو کشور، تعیین زمینه های مشترک همکاری در بخش های راه و حمل و نقل، صنعت، محیط زیست، فناوری اطلاعات، کشاورزی، گردشگری و بهداشتی، تقویت و توسعه ارتباطات و روابط اقتصادی دوجانبه، تنوع بخشی به همکاری های اقتصادی، ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاری و تسهیل تبادل اطلاعات اقتصادی از مهمترین محورهای موافقتنامه همکاری های اقتصادی ایران و لیتوانی است.

«لیناس لینکه ویچیوس» وزیر امورخارجه لیتوانی، عصر امروز در دیدار با معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران گفت: باید روابط تجاری لیتوانی و ایران توسعه یابد.

وی آمادگی کشور خود را برای امضای هرگونه موافقتنامه همکاری اقتصادی و تجاری با ایران اعلام کرد.

وزیر امورخارجه لیتوانی گفت: ما می توانیم در بخش های کشاورزی و فناوری اطلاعات با ایران همکاری داشته باشیم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران نیز تاکید کرد ایران می تواند در دو بخش «تجارت و سرمایه گذاری» و «بانکی» با لیتوانی همکاری اقتصادی داشته باشد.

«محمد خزاعی» اضافه کرد: ایران به عنوان نقطه کانونی برای صادرات به سایر کشورها و نیز سرمایه گذاری در بخش های کشاورزی و فناوری اطلاعات شریک تجاری مناسبی برای لیتوانی است.

رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی یادآوری کرد: لیتوانی با وجود وسعت کم، تولید ناخالص داخلی بالایی دارد و اقتصاد آن در مقایسه با جمعیت آن قدرتمند است.

خزاعی گفت: ایران آماده حمایت از شرکت های لیتوانی برای سرمایه گذاری تحت قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی (فیپا) در کشور است.

وی پیشنهاد کرد در هیات همکاری بعدی، بخش بانکی لیتوانی حضور داشته باشد تا درباره همکاری های بانکی مذاکره شود.

لیتوانی عضو اتحادیه اروپاست و جایگاه شانزدهم جهان را در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات دارد.

وزیر امورخارجه لیتوانی دیروز (شنبه) در دیدار با رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: لیتوانی در زمینه نانو و بیوتکنولوژی از توانمندی های خوبی برخوردار است که می تواند دانش خود در این عرصه ها را با ایران به اشتراک بگذارد.

فاپول
بازیابی رمز