ارزش پول ملی، عمومی ترین قیمت است

به گزارش اخبار پولی مالی، فیروزه خلعتبری، اقتصاددان در سیزدهمین همایش علمی، کاربردی اقتصاد مقاومتی که عصر یکشنبه ۲۸ آذرماه ۹۵ در محل دانشگاه خاتم برگزار شد؛ در ابتدا توضیحی در رابطه با ماجرای نرخ ارز داد و گفت: درواقع ارزش پول ملی، عمومی ترین قیمتی است که ما داریم. همگی در چند سال اخیر، هفته ای یکبار راجع به هدفمندی یارانه ها شنیده ایم و تمام افرادی که امروز از تضعیف پول ملی جهت تقویت صادرات صحبت می کنند، به دفعات گفتند که یارانه باید هدفمند شود تا جواب خوبی بدهد.

خلعتبری با طرح این سوال که چطور لازم است یارانه هدفمند شود؛ ولی برنامه ریزی برای توسعه صادرات نباید هدفمند شود؛ ادامه داد: شما می خواهید به قیمت عمومی دست ببرید، برای اینکه صادرات تشویق شود؛ البته اگر بشود.

وی افزود: در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی به دقت این موضوع گفته شده است که حمایت هدفمند از صادرات آن هم صادراتی که خالص ارزآوری آن را می توان مرتبه بندی کرد و مثبت اعلام کرد و همینطور خالص ارزش افزوده تولید شده آن را در نظر گرفت؛ اگر محصولی براساس شاخص ترکیبی توانست امتیاز کسب کند، افزایش صادرات از طریق بخشیدگی مالیاتی، کمک به بازار و کمک های مستقیم به عنوان پاداش صادرات و … انجام می شود.

خلعتبری گفت: مگر ما نمی خواهیم، صادارت تشویق شود؛ بنابراین باید صادارت را هدفمند تشویق کنیم، اتفاقا در این مورد قانون وجود دارد. اسناد بالادستی ما در این رابطه بسیار شفاف است و حدودا ۵ تا ۶ مورد سیاستگذاری کرده است. در این بین افرادی هستند که از یک طرف می گویند هدفمند کردن خوب است ولی به عمومی ترین قیمت می تازند به این دلیل که صادرارت را تشویق کنند، من این دوگانگی را شخصا نمی فهمم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی اشاره داشت و گفت: اقتصاد مقاومتی می خواهد این را بگوید که اگر با احتمال ضربه های مخرب ساختار و هویت مواجه می شوید و این احتمال را می بینید باید حتما شهامت دور شدن از تعادل، رفاه موجود و وضعیت موجود را داشته باشید و کاری انجام دهید که بتوانید جلوی این ضربه را بگیرید.

این اقتصاددان خاطرنشان شد: بلومبرگ به تازگی گزارشی ارائه کرده است مبنی بر اینکه؛ پایان انرژی های فسیلی قبل از خاتمه یافتن ذخایر آن ها است، حال اگر این اتفاق بیفتد، ما چکار می کنیم؟ آیا امروز نباید در این رابطه فکری کنیم؟ یکی از روش های ساده در این میان، گسترش انجام پژوهش هایی است که بنزین و سایر محصولات را به انرژی برای حمل و نقل تبدیل می کند. آیا نباید اینگونه بیاندیشیم.

خلعتبری گفت: باید برخلاف آنچه که تا به امروز فکر می کردیم، کاری انجام دهیم، چون جدی گرفتن خطر ضربه خوردن از طرف نفت و سوخت های فسیلی که ثروت ملی ما است؛ الان یک ضرورت است.

وی با بیان اینکه نگاه در اقتصاد مقاومتی نگاه به آینده است؛ گفت: مشارکت فراگیر است اما مردمی که مشارکت می کنند باید احساس کنند که با آن ها عادلانه رفتار می شود. ابزارهای موجود در این بخش، مانند بهره روی یا ایجاد مکانیزم هایی برای دانش بنیان شدن مکانیزم هایی هستند که شما را به صورت غلتان انعطاف پذیر و پویا می کنند. در کنار این موارد بحث برون گرایی و درون زایی مطرح است؛ درون زایی یعنی هر فرد بر الگوی زندگی اقتصادی خود حاکم شود . مثلا برای درونزا کردن نفت صندوق توسعه ملی قرار داده شده و مکانیزم هایی که جایگزین هایی را ایجاد کند.

این کارشناس اقتصادی در رابطه با برون گرایی گفت: برون گرایی فقط صادارت نیست؛ برون گرایی یعنی همراه شدن و قدرت رقابت داشتن با دنیا. بنابراین ما می توانیم در دنیا انعطاف پذیر شویم.

خلعتبری معتقد است: برای اینکه هرکدام از این پارامترها برای اینکه عملیاتی شوند؛ خواسته شده که گفتمان عمومی ایجاد شود. اما متاسفانه گفتمان ما در بیشتر موارد بر مبنای توهمات شخصی است. یعنی حتی سند اقتصاد مقاومتی را مطالعه نمی کنیم. بنابراین در گفتمان سازی اول باید سند و بعد از آن مفاهیم را درک کنیم و معیارهای این سند را به درستی ردیابی کنیم. / اخبار پولی مالی

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز