اتصال راه آهن ایران به آذربایجان

پول‌نیوزمحمود واعظی روز پنجشنبه پس از بازدید هیات هایی از جمهوری آذربایجان و ایران از مسیر راه آهن قزوین – رشت – آستارا در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اتصال این راه آهن بسیار مهم است چون علاوه بر حمل بار و کالا ، موجب گسترش روابط بین کشورهای منطقه می شود و از نظر ارتباطات مسافربری نیز حائز اهمیت است.

وی افزود: اتصال راه آهن ایران به آذربایجان تصمیمی است که توسط رئیسان جمهوری دو کشور اتخاذ شده و مسئولان ذیربط نیز با جدیت بدنبال اجرایی شدن این تصمیم هستند.

واعظی یادآور شد: با توجه به اینکه در طول سال، بیش از یک میلیون گردشگر از جمهوری آذربایجان به ایران سفر می کند و شمار گردشگران ایرانی که به این کشور می روند نیز چندین برابر افزایش یافته ، این مسیر برای هر دو طرف بسیار مهم است .

وی هدف از بازدید هوایی و زمینی هیات آذربایجانی به ریاست شاهین مصطفی یف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان از راه آهن قزوین – رشت را آشنایی با پیشرفت این خط ریلی دانست و تصریح کرد: با توجه به استقبال مردم آذربایجان از زیارت امام رضا(ره) ، موافقت شده تا دو ماه آینده راه آهن بین نخجوان و مشهد راه اندازی شود تا مردم بهتر بتوانند به مشهد سفر کنند.

واعظی ادامه داد: سال گذشته نیز توافق شده بود که طرف آذری، هشت کیلومتر راه آهن را تا نقطه صفر مرزی ادامه دهد و طرف ایرانی نیز در قالب این توافقنامه، تا دو کیلومتر خط راه آهن را ادامه خواهد داد تا این خط ریلی در نهایت به پایانه آستارا متصل شود.

وی افزود: با انجام این کار تاجران ، صنعتگران و کسانی که کار تجاری و اقتصادی می کنند می توانند از این مسیر به راحتی استفاده کنند چراکه این مسیر در آینده تبدیل به کریدور شمال – جنوب می شود که هم کشور آذربایجان هم کشورهای روسیه و منطقه قفقاز و هم اروپا می توانند از این مسیر به شبه قاره هند و خلیج فارس متصل شوند.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شاهین مصطفی یف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان، استاندار گیلان و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور امروز (پنجشنبه) از راه آهن قزوین – رشت – آستارا بازدید کردند.

پروژه راه آهن رشت – قزوین به طول ۱۶۴ کیلومتر از سال ۱۳۸۶ آغاز شده و این مسیر در قالب هشت قطعه کار می شود.

تکمیل پروژه راه آهن قزوین – رشت تا پایان سال جاری و فازهای بعدی آن، یکی از مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان گیلان است. این خط ریلی قادر خواهد بود سالانه ۱۰ میلیون تن بار را حمل و سه میلیون مسافر را جابجا کند.

ریل گذاری راه آهن رشت – قزوین اواخر بهمن ماه سال گذشته از مسیر ایستگاه فلکده رشت آغاز شد.

مراسم آغاز عملیات احداث پل ریلی جمهوری آذربایجان به ایران نیز اوایل اردیبهشت ماه امسال با حضور محمود واعظی رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان برگزار شده بود.

همچنین کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان، هفدهم و هجدهم مهرماه سال گذشته در آستاراهای دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برگزار و پیرامون مسایل مختلف اقتصادی از جمله اتصال راه آهن سراسری آذربایجان به ایران و در آینده، اتصال آن به رشت و قزوین بحث و تبادل نظر شد.

سند توافقنامه اتصال راه آهن جمهوری آذربایجان به ایران، هجدهم مهرماه سال گذشته در نشست کمیسیون همکاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در فرمانداری شهرستان آستارا امضا شد.

سند مذکور با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران ، وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان ، رئیس شرکت راه آهن جمهوری آذربایجان و مدیرعامل شرکت راه آهن ایران به امضا رسید و تعیین شد تا طرف آذری، هشت کیلومتر راه آهن را تا نقطه صفر مرزی ادامه دهد و طرف ایرانی نیز در قالب این توافقنامه، تا دو کیلومتر خط راه آهن را ادامه خواهد داد تا این خط ریلی در نهایت به پایانه متصل شود.

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز