آسیب دیدگی تولید؛ کاهش قدرت ریال را رقم زده

به گزارش اخبار پولی مالی– عظیم ثابت، کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که قیمت دلار در مقابل ریال تا کجا بالا می رود و چرا؛ به خبرنگار ما گفت: یکی از آیتم های اصلی تاثیرگذار در برابری نرخ ارزها، نرخ تورم است. به هرحال ما تورم داریم و هرچند درست است که آهنگ رشد آن، به مراتب کم شده است اما به هر صورت نرخ تورم متوسط ۱۰ درصد را داشتیم.

ثابت ادامه داد: درحال حاضر حول و حوش ۲۰ درصد قیمت دلار افزایش داشته است؛ این موضوع هم به نوعی پوشش دهنده مابه التفاوت تورمی است که در ۲ سال گذشته با آن روبرو بوده ایم و گرچه رشد قیمت دلار را تا به اینجا باید عادی دانست؛ یعنی ما نگران این قضیه نیستیم؛ درواقع هرچند افزایش نرخ دلار، باعث کاهش ارزش پول ملی شده است ولی برای شرکت های صادرات محور می تواند خبر خوبی باشد.

وی با بیان اینکه افزایش نرخ دلار تا به اینجا مشکلی ندارد و اگر در حول حوش ۴۰۰۰ هزار تومان تثبیت شود؛ قیمت متعادلی خواهد بود؛ اظهار داشت: ولی از طرف دیگر، دولت و بانک مرکزی باید برنامه ای را جهت جلوگیری از افزایش بی رویه نرخ دلار اتخاذ کنند؛ چراکه درحال حاضر وضعیت بازارهای ما به گونه ای است که هجوم نقدینگی سرگردان به سمت یک بازار خاص می تواند به عدم تعادل بازارهای دیگر منجر شود و کشور را دچار تنش کند.

ثابت افزود: کما اینکه در سال های ۹۱ و ۹۲ با افزایش بی رویه نرخ دلار مواجه شدیم که اثرات منفی به همراه داشت و درنتیجه آن ارزش پول ملی افت شدیدی کرد و به ضرر مردم تمام شد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به هر حال باتوجه به اینکه در ماه های گذشته، شاخص قیمت مصرف کننده و تولیدکننده افزایش داشته است؛ شاید اگر نرخ تورم افزایش داشته باشد؛ بالا رفتن قیمت دلار پیش بینی می شود. ولی از آنجایی که یکی از دستاوردهای دولت تثبیت بازارها و کاهش قیمت تورم بوده است، به نظر می رسد دولت به دنبال تک نرخی شدن ارز می باشد که هدف بسیار خوبی است و به شفافیت و از بین رفتن رانت منجر می شود.

به گفته ثابت؛ با انجام گرفتن این کار، طبیعتا دولت اجازه افزایش قیمت دلار را نخواهد داد و به نظر نمی رسد به صورت کلی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد افزایش دلار داشته باشیم، البته دولت می تواند با اعمال سیاست های درست، در این وضعیت توازن ایجاد کند.

وی همچنین در پاسخ دیگر اخبار پولی مالی مبنی بر اینکه چرا قدرت برابری ریال ایران در برابر ارزهای خارجی حتی در مقابل ارزهای کشورهایی مثل عراق، افغانستان و یا سوریه پایین تر است؛ اظهار داشت: بخشی از این موضوع به ساختار اقتصاد ما برمی گردد که متاسفانه مدت زمان زیادی است که از سمت تولید آسیب دیده و طبیعتا در این راستا ما نیاز به تولید و رشد اقتصادی بر مبنای تولید داریم.

ثابت ادامه داد: بخش بیشتر رشد اقتصادی بالای ۷ درصد ما به فروش مازاد نفت برمی گردد؛ ولی درصورتی می توانیم قدرت برابری ریال خود را تقویت کنیم که تولید، اشتغال و صادارت در کشور وجود داشته باشد. البته قابل ذکر است که در کشوری چون عراق یا افغانستان، آمارها به شفافیت ایران نبوده و چندان قابل اتکا نیست و از آنجایی که با مشکلات زیادی درگیر هستند، شاید از برخی جنبه ها که یکی از آن ها، ارائه آمار است، غافل شده باشند.

به گفته وی؛ به دلیل اعمال تحریم ها و گسست روابط ایران با سایر کشورهای دنیا و هچنین آسیب وارده بر تولید و صادرات، قدرت برابری ریال ما دچار مشکل شده است. / اخبار پولی مالی

اولین دیدگاه را ثبت کنید

پاسخ جدیدی بنویسید

فاپول
بازیابی رمز